بازگشت
۱۴ شهریور ۱۳۹۷
احسان عمادی: امیدوارم مخاطب ذهن خود را از پیش‌فرض‌‌ها خالی کند
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: مستند «رزم آرا؛دوسیه مسکوت» این روزها در سینماهای گروه هنروتجربه در حال اکران است.خبرگزاری صبا به همین بهانه با احسان عمادی کارگردان این مستند گفت‌وگو کرده‎است.

عمادی در ابتدای این گفت‌وگو درباره گرایشش به مستندهای تاریخی و سفارشی بودن اغلب این آثار توضیح داد:« این را بگویم که خیلی با عنوان سفارشی مشکلی ندارم، می‌توان یک کار سفارشی را هم به‌شکل درست و خوب انجام داد به‌طوری که نگاه شخصی کارگردان در کار دخیل باشد همین طور نظر سفارش‌دهنده جلب شود و همان مسیری که مد نظر دارد طی شود. این‌ها گفتم تا بدانید نسبت به کلمه سفارشی جبهه‌گیری ندارم اما مستند «رزم‌آرا، یک دوسیه مسکوت» به هیچ عنوان سفارشی نبود….من با حسام اسلامی که تهیه‌کننده هر دو مستند من بوده است آشنایی چندین ساله‌ای داریم. ابتدا قرار بود پروژه قبلی من با عنوان «محاکمه» که درخصوص دادگاه مصدق بود را خود آقای اسلامی بسازند حتی بخشی از مراحل تحقیق و پژوهش را هم جلو برده بودند اما منصرف شدند و پیشنهاد ساخت آن را با من مطرح کردند، من هم پذیرفتم. حتی در ادامه مسیر حسام اسلامی پیشنهاد داد اگر طرحی در این فضا دارم مطرح کنم و با یکدیگر همکاری کنیم. از آن‌جایی که به‌شخصه به این حوزه علاقه دارم و همواره مطالعاتی داشتم و به سبب پروژه «محاکمه» وسعت مطالعات و دانسته‌‌هایم درباره تاریخ معاصر بیش از پیش شد. طرح مستند «مردان شاه» را که به ده نخست‌وزیر شاه پهلوی می‌پرداخت و همین طور طرح مستند «رزم‌آرا، یک دوسیه مسکوت» را ارائه دادم. برای خود من تاریخ از منظر دانستن آنچه در گذشته اتفاق افتاده است و این‌که آنچه در حال حاضر مولد چه اتفاقاتی بوده بسیار جذاب است اما فارغ از آن بخش داستانی و سینمایی تاریخ هم برای بسیار جالب است و حتی می‌توانم بگویم برایم نسبت به بخش اول جذاب‌تر است، به نظرم کشمکش‌ها، کاراکترها، توطئه‌ها، فراز و فرود‌‌ها قصه‌‌های تاریخی و… دست‌مایه بسیار خوبی برای خلق سریال، فیلم داستانی، مستند و… است و همه جای دنیا این اتفاق می‌افتد. به نظرم تاریخ گنج آماده‌ای است که افراد علاقه‌مند و پایه کار می‌توانند از آن به بهترین شکل استفاده کنند، البته این نکته را هم بگویم در مدیوم سینما این کار سرمایه نیز طلب می‌کند.»

در بخش دیگری از این گفت‌وگو عمادی در پاسخ به سوالی درباره کم و کیف اکران در هنروتجربه عنوان کرد:«همان‌طور که شما گفتید این‌که هنر و تجربه امکانی برای نمایش آثار مستند فراهم کرده است یک غنیمت به حساب می‌آید و باید قدر آن را دانست چرا که پیش از این مستند‌‌ها در سینما کمتر امکان نمایش داشتند و فقط شبکه مستند تلویزیون کمی جدی به این قضیه پرداخته بود که البته پیش از آن هم عملا فرصتی برای نمایش آثار مهیا نبود. در چنین شرایطی واقعا باید وجود هنر و تجربه را قدر دانست اما برای آن‌که شرایط بهتر شود باید حساسیت‌‌هایی لحاظ شود و مراقبت‌‌هایی صورت گیرد. باید به یک مساله هم توجه کرد؛ فیلم‌هایی که در هنر و تجربه اکران می‌شوند از اسم آن مشخص است یعنی آثاری که تجربه‌ای جدید به حساب می‌آیند. به عقیده من فیلم‌های مستندی که در این گروه اکران می‌شوند می‌توانند با این رویکرد انتخاب شوند که ذهنیت مخاطب را بشکنند و حتی به جریان ساخت مستندها جهت بدهند.»

او در پایان پیرامون بازخورد‌‌های مخاطبان گفت:«نظرات و بازخورد‌‌های مردم را در صفحات اجتماعی دنبال می‌کنم و خوشبختانه کسانی که کار را دیدند به آن لطف داشتند اما در بین این نظرات بعضا با این سوال مواجه شدم که آیا روایت این فیلم بی‌طرفانه است؟ انگار بخشی از مخاطبان پیش از تماشای فیلم جوابی در ذهن خود دارند و می‌خواهند با دیدن فیلم ببینند چقدر از آن جواب در فیلم وجود دارد و بر همین اساس به فیلم نمره می‌دهند. من در پروسه پژوهش همان‌طور که گفتم اصلا چنین نگاهی نداشتم و به نظرم این تلقی، تلقی درستی نیست. هر فیلم تاریخی از دل نگاه و برداشت شخصی سازنده آن بیرون می‌آید و دریچه‌ای را می‌تواند باز کند. امیدوارم مخاطب پیش از تماشای این فیلم ذهن خود را از همه پیش‌فرض‌‌ها خالی کند چرا که حتی خیلی از همین پیش‌فرض‌‌ها در پروسه تحقیقات برای من به چالش کشیده شد و زیر سوال رفت و حتی برای برخی مخاطبان نیز این اتفاق افتاد و یا دست‌کم در ذهنشان چند سوال اساسی شکل گرفت. فکر می‌کنم اگر مخاطب بدون پیش‌داوری نسبت به شخصیت‌‌های تاریخی، فیلم را ببیند، لذت بیشتری نیز خواهد برد.» 

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.