بازگشت
۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روایت بازیگر «یک اتفاق ساده» از سهراب شهیدثالث
از او مهربانی،شفقت و جدیت در کار را به یاد دارم/ با «سفر سهراب» به ۴۵ سال پیش بازگشتم
اخبار و رویدادها

هنروتجربه:محمد زمانی که در سن ۹ سالگی در فیلم «یک اتفاق ساده» به گارگردانی سهراب شهیدثالث بازی کرد، از ارتباط خود با این فیلم‌ساز و اینکه بعد از ساخته شدن فیلم همچنان شهیدثالث به او نامه می‌نوشت، گفت.

محمد زمانی، پسر بچه فیلم «یک اتفاق ساده» است که امروز ۵۷ ساله شده و به گفته خودش ۲۹ سال تمام در هواشناسی شهرستان «تایباد» از توابع استان خراسان رضوی خدمت کرده و حالا بعد از گذشت این سال‌ها هنوز طنین صدای سهراب شهیدثالث در گوش او می‌پیچد.

خبرگزاری ایسنا با محمد زمانی به بهانه‌ روز سینما گفت‌وگو کرده تا از ۹ سالگی خود و فیلم «یک اتفاق ساده» بگوید. زمانی با اشاره به ساخته شدن مستند سینمایی «سفرسهراب» به کارگردانی امید عبدالهی که این روزها در هنروتجربه درحال اکران است، گفت:«سال‌های زیادی از ساخته شدن فیلم «یک اتفاق ساده» می‌گذرد و بی‌تعارف می‌گویم وقتی به این فیلم فکر می‌کردم با خودم می‌گفتم شاید این فیلم یک رویا و یا خوابی است که سال‌ها پیش آن را دیدم. اما امید عبدالهی با ساختن مستند سینمایی «سفر سهراب» به من فهماند که رویا نبوده است و روزگاری نه چندان دور کنار سهراب شهیدثالث بودم و به بهانه سینما با او زندگی کرده‌ام.»

بازیگر فیلم سینمایی «یک اتفاق ساده» در پاسخ به این سئوال که بعد از گذشت سال‌ها وقتی باردیگر خود را در فیلم «سفر سهراب» روی پرده سینما دیده چه حسی داشته است، گفت:«مستند سینمایی «سفرسهراب» را برای اولین‌بار در مراسم افتتاحیه این فیلم دیدم و در تمام مدتی که فیلم روی پرده بود، گریه کردم و خاطرات بسیاری برای من زنده شد. باور کنید خدا را شکر کردم وقتی دیدم یک جوانی همت کرده و مستندی مثل «سفرسهراب» را ساخته است.»

زمانی ادامه داد:«مادر من همه روزهای خوب «یک اتفاق ساده» را به خوبی به یاد دارد. زمانی که به تایباد برگشتم و تعریف کردم که یک مستند درباره شهیدثالث دیدم و او کلی درباره سهراب شهیدثالث و روزهای «یک اتفاق ساده» صحبت کرد. ولی آنچه من امروز از شهیدثالث به یاد دارم مهربانی، شفقت و جدیت او در کار بود. به جرات می‌توانم بگویم که این فیلم‌ساز در زندگی من تاثیرگذار بود. در یک کلام با «سفرسهراب» به ۴۵ سال پیش برگشتم و به نظرم جای چنین فیلمی در سینمای ایران خالی بود. لازم می‌دانم از امید عبدالهی برای ساخته شدن این فیلم تشکر کنم.»

او در پاسخ به این سئوال چه بخش‌هایی از مستند سینمایی «سفرسهراب» برایش جذاب بوده است، عنوان کرد:«دیدن صحنه‌هایی که با شهیدثالث مصاحبه شده بود برایم جذاب بود. در واقع با شنیدن صدای او شگفت‌زده شدم و لحن صدای سهراب برای من آشنا بود. احساس کردم کنارش نشسته‌ام.»

زمانی همچنین درباره آن بخش از صحبت‌های شهیدثالث که در فیلم روایت می‌کند چگونه پسربچه ۹ ساله را انتخاب کرده است، افزود:«یکی از لذت‌بخش‌ترین صحنه‌های مستند سینمایی «سفرسهراب»، زمانی بود که شهیدثالث تعریف می‌کرد که چطور مرا انتخاب کرده است و این بخش برای من بسیار تازه و باطراوت بود. من هرگز درباره چگونه انتخاب شدن خودم برای فیلم «یک اتفاق ساده» چیزی نشنیده بودم و این صحنه‌ها برای من خیلی شگفت‌آور بود. البته گویا این صحنه در نسخه نهایی فیلم وجود ندارد.»

بازیگر فیلم «یک اتفاق ساده» درباره ادامه ارتباط شهیدثالث بعد از ساخته شدن فیلم با او و خانواده‌اش گفت:«بعد از ساخته شدن فیلم «یک اتفاق ساده» سهراب شهیدثالث متعهدانه پیگیر وضعیت من و خانواده‌ام بود و نامه‌های بسیاری به من می‌نوشت. یادم هست در هر جمله‌ای که می‌خواندم عبارت «محمد جان» را تکرار می‌کرد. محتوای نامه‌ها بسیار محبت‌آمیز بود و همیشه مرا به درس خواندن تشویق می‌کرد و از اتفاق‌های روز دنیا برایم می نوشت. مثلا یادم هست در یکی از نامه‌ها از اینکه دیوار برلین برداشته شده است برای من نوشته بود.»

محمد زمانی در پایان صحبت‌هایش گفت که دوست دارد مستند سینمایی «سفرسهراب» در شهر زندگی‌اش تایباد نمایش داده شود.

 

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.