بازگشت
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
از واکنش اصغر فرهادی به خروج آمریکا از برجام تا تاکید دوباره بر فیلم‌سازی در ایران
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: نمایش آخرین ساخته اصغر فرهادی در جشنواره فیلم کن و اکران همزمان آن در سینماهای فرانسه این فیلم را به یکی از آثار مطرح و قابل توجه طی چند روز گذشته بدل کرده‌است.

طبق آمار اعلام شده طی دو روز اول اکران «همه می‎دانند»در ۴۳۰ سالن سینمای فرانسه، ۱۵۰ هزار نفر به تماشای آن نشسته‌اند.از سویی دیگر روزنامه و سایت‎های معتبر نیز به انعکاس نقدها و نظرات منتقدان درباره این فیلم پرداخته‌اند و در جدول ستاره‌های مجلات معتبر نیز فیلم دارای وضعیت به نسبت خوبی است و تعداد نقدهای مثبت آن قابل توجه است.

فرهادی طی این چند روز به جز حضور در فتوکال و نشست پرسش و پاسخ جشنواره کن، با رسانه‌های مختلفی درباره فیلم گفت‌وگو کرده‌است.همزمانی نمایش فیلم «همه می‎دانند» در جشنواره کن و خبر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، موضوعی است که خبرنگار آسوشیتدپرس نظر فرهادی درباره آن پرسیده‌ ‎است.این کارگردان در پاسخ می‎گوید:« در چند روز اخیر بسیاری از ایرانیان برای من پیام‌های محبت آمیزی ارسال کردند اما من در این پیام‌ها ناراحتی را نیز حس کردم. خروج آمریکا از توافق را اصلا نمی‌توانم باور کنم و خیلی متاسف شدم چون این موضوع تنها به دولت ایران مرتبط نیست بلکه به مردم ایران ربط دارد و این مردم هستند که تحت فشار قرار می‌گیرند. چند سال پیش زمانی که در حال سفر به خارج از کشور بودم مادری از من درخواست کرد که به رسانه‌ها بگویم فرزندش نیاز به دارو دارد و این به دلیل تحریم‌ها بود که دارویی برای او موجود نبود. خروج از توافق هسته‌ای توسط آمریکا تنها بهانه‌ای است که آنها کاری کنند که برخلاف کارهای اوباما باشد.»

فرهادی هم‌چنین با اشاره بر این که دوست ندارد به عنوان فیلم‌سازی جهانگرد شناخته شود،دوباره بر اولویتش یعنی فیلم‌سازی در ایران تاکید کرد:«آنچه برایم مهم است این است که در کشور خودم فیلم بسازم. البته می‌تواند این تصور وجود داشته باشد که وقتی در کشورهای دیگر کار می‎کنم آزادتر هستم اما این آزادی محدودیت‌های خودش را دارد زیرا شما از محتوا و موضوع‎های خودتان دور می‎شوید. شروع کار تلاش برای یافتن موضوعی است که مشابهتی با فرهنگ خودتان داشته باشد. به همین دلیل ترجیح می دهم در کشور خودم بمانم و آنجا فیلم بسازم اما من در زندگی‎ام، به دنبال فرصت هایی برای کشف فرهنگی‌های دیگر هم بوده‎ام. وقتی در یک کشور دیگر فیلم می‎سازم مثل این است که یک تجربه ۱۰ ساله از زندگی در آن کشور به دست بیاورم.»

او درباره پیشنهادهای جدید فیلم‌سازی‌اش هم عنوان کرد: «چندین پیشنهاد ساخت فیلم انگلیسی زبان دارم. یکی از آن‌ها بر اساس یک داستان واقعی از نیویورک تایمز است که موضوعی انسانی و جهانی دارد. شاید روزی این فیلم را ساختم اما در حال حاضر اولویت من نیست.»

طبق اعلام پیشین فیلم اسپانیایی زبان «همه می‌دانند» از تاریخ ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) در سینماهای آرژانتین، از تاریخ ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) نیز در سینماهای کشور اسپانیا به روی پرده می‎رود. این فیلم هم‌چنین از تاریخ ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) نیز در سینماهای کشور روسیه اکران عمومی خود را آغاز کند.

 

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.