بازگشت
۲۶ شهریور ۱۳۹۶
آیین دیدار «اورسن ولز صحبت می‌کند» برگزار شد
نیما قلی‌زادگان: آثار ولز زیر سایه «همشهری کین» دیده نشدند
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: مراسم آیین دیدار فیلم «اورسن ولز صحبت می‌کند» شنبه شب در سالن فردوس موزه سینما برگزار شد. در این مراسم که با حضور علاقه‌مندان به آثار به نمایش درآمده در سینمای هنروتجربه برگزار شد، عوامل فیلم در کنار اهالی رسانه و دوست‌داران سینمای تجربی ساخته نیما قلی‌زادگان را تماشا کردند.

فیلم سینمایی «اورسون ولز صحبت می‌کند» درباره کارگردان شهیر آمریکایی و خالق «همشهری کین» ساخته شده و یک شناخت تازه از این چهره مطرح هنر هفتم را به مخاطبانش ارائه می‌دهد. نیما قلی‌زادگان علاوه بر کارگردانی وظیفه نویسندگی و تهیه‌کنندگی این اثر را نیز بر عهده داشته است.

دورهمی ساده

طبق اعلام قبلی قرار بود که این مراسم از ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه با حضور عوامل فیلم و جمعی از سینماگران و اهالی رسانه در موزه سینما آغاز شود و پس از امضای پوستر فیلم توسط حاضرین طبق معمول دیگر آثار به نمایش درآمده در سینماهای هنروتجربه، تماشاگران به تماشای نخستین نمایش این اثر بنشینند. مهمان‌های این مراسم از ساعت ۲۰ کم کم به محوطه وارد می‌شدند و با سرعت آرامی به تعداد آنها افزوده می‌شد.

توجهات به سمت آقای کارگردان

ساعت تقریبا بیست و سی دقیقه بود که اکثر دوستداران این فیلم و کسانی که برای تماشای نخستین پخش این اثر آمده بودند، منتظر نمایش فیلم بودند. در این میان سر قلی‌زادگان بیشتر از سایرین شلوغ بود و او هرازگاهی با یکی از افرادی که برای تماشای فیلم آمده بودند گپ می‌زد. در این میان عکاسان رسانه‌های مختلف نیز از این فرصت استفاده کرده و تقریبا از تمام کسانی که در این آیین دیدار حضور داشتند عکاسی کردند. عقربه‌های ساعت با سرعت به سمت ساعت ۲۱ در حرکت بودند و کم کم درب‌های سالن سینما برای تماشای فیلم باز شد. عوامل فیلم هم در کنار مخاطبان اثر وارد سالن فردوس شدند.

اورسن ولز مظلوم!

نیما قلی‌زادگان سازنده این اثر تاکنون فیلم‌های کوتاهی چون «نت برای بعد از ظهر»، «۴۳%» و «اکسپوز» را کارگردانی کرده و هم چنین نویسندگی دو مجموعه داستان «هیولا» و«طبقه دومی‌ها» را در کارنامه دارد. از دیگر آثار ادبی او می‌توان به ترجمه و گرد آوری کتاب «کلوز آپ – نمای نزدیک از یک شغل دراماتیک» اشاره کرد. این بخشی از حرف‌های این کارگردان است:«در سه سال تحقیق و ساخت زندگی و آثار ولز، دیدم که نوابغ چطور با اشتیاق و طنازی و تبحر در راه‌های سخت گام بر می‌دارند. هر کس در هر شاخه هنری که موفقیت بزرگ می‌خواهد، بخصوص در سینما، باید زندگی اورسن ولزها را بشناسد.» این فیلمساز جوان در بخش‌هایی از حرف‌هایش پیش از اکران فیلم مثال جالبی از زندگی و آثار این کارگردان مشهور زد: «مشکلی برای اورسن ولز پیش آمد که تقریبا مشابه آن برای لئوناردو داوینچی نقاش پیش آمده بود. در همه جای دنیا اگر سوال کنید تابلوهای مونالیزا و شام آخر را از آثار ایشان می‌شناسند، ولی شاید هیچکس نتواند تابلوی سوم یا چهارم از این نقاش بزرگ نام ببرد. اورسن ولز نیز چنین مشکلی دارد و تمام آثارش زیر سایه وحشتناک «همشهری کین» دیده نشدند. به جز آن آثار دیده نشده بعضی کارها هم بودند که به معنای واقعی کلمه گم شدند، آثاری که من توانستم برای این فیلم بعضی از نگاتیوهایشان را پیدا کنم.»

بعد از صحبت‌های قلی‌زادگان اکثر عوامل فیلم که در سالن حضور داشتند مخاطبانی که تقریبا نیمی از صندلی‌ها سالن را پر کرده بودند، با تشویق خود کارگردان این اثر را به پایین سن راهنمایی کردند و ساعت ۲۱:۱۵ دقیقه اکران فیلم سینمایی«اورسن ولز صحبت می‌کند» آغاز شد.

 

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.