بازگشت
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
جشنواره کن از«همه می‌دانند» استقبال کرد/ واکنش منتقدان
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: هفتادویکمین دوره جشنواره فیلم کن با نمایش  فیلم «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی با بازی پنه لوپه کروز و خاویر باردم را به عنوان فیلم افتتاحیه رسما آغاز به کار کرد.

فیلم جدید فرهادی که دومین ساخته او در خارج از ایران پس از «گذشته» محسوب می‌شود، در اولین نمایش جهانی خود در بخش رقابتی و به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره معتبر کن به روی پرده رفت. پیش از نمایش فیلم «همه می‌دانند» اصغر فرهادی به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره فیلم کن، کیت بلانشت و مارتین اسکورسیزی فرش قرمز این دوره را افتتاح کردند و سپس مهمانان دیگر با عبور از فرش قرمز راهی کاخ جشنواره شدند.نمایش فیلم«همه می‌‎داننند» در سان لومیر با سه دقیقه تشویق ایستاده مواجه شد.

در بخش رقابتی جشنواره کن امسال ۲۱ فیلم با هم رقابت می‌کنند که شامل فیلم‌هایی از اسپایک لی، پاول پاولیکوفسکی (کارگردان برنده اسکار برای «آیدا») و ژان لوک گدار است. سه فیلم نیز از کارگردان‌های زن شامل نادین لاباکی، ایوا هوسون و آلیس رورواچر در این بخش حضور دارند. فیلم اصغر فرهادی نیز از فیلم‌های بخش رقابتی است. یکی از نقاط عطف این جشنواره که ممنوعیت سلفی گرفتن روی فرش قرمز بود که البته توسط برخی از حاضران روی فرش قرمز نادیده گرفته شد و با گوشی‌های خود از خود و اطراف سلفی گرفتند.

اسکورسیزی که نخل طلای کن را برای«راننده تاکسی» دریافت کرده برای گرامی‌داشت سالگرد نمایش فیلم «خیابان‌های مین» در سال ۱۹۷۳ در کن حضور داشت. در حالی که او قرار بود نخستین فردی باشد که روی فرش قرمز می‌رود از بلانشت رییس هیات داوران کن خواست تا همراهی‌اش کند.

در مراسم افتتاحیه جشنواره کن اصغر فرهادی با بازیگران فیلمش پنه لوپه کروز، خاویر باردم و ریکاردو دارین روی فرش قرمز رفت و پس از آن در کاخ جشنواره با دیگر مهمانان شاهد نمایش نخستین فیلم اسپانیایی زبانش به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره شد.

«همه می‌دانند» از نگاه منتقدان
فیلم «همه می‌دانند» پس از نمایش در افتتاحیه جشنواره فیلم کن با بازخوردهای متفاوت منتقدین نشریه‌های سینمایی رو به رو شده است.

پیتر بردشاو منتقد نشریه گاردین با دادن چهار ستاره از پنج ستاره در بخش‌هایی از نقدش درباره فیلم «همه می‌دانند» نوشت:«اصغر فرهادی کارگردان ایرانی جشنواره فیلم کن را با فیلمی «همه می‌دانند» آغاز کرد فیلمی که با به زخمی التیام نیافته در قلب یک خانواده اسپانیایی می‌پردازد. تهدید بیرونی، جراحت درونی و در میان آن روایت معماگونه سه عامل تعیین کننده در درام دردناک فرهادی درباره یک ماجرای آدم‌ربایی است که با نقش‌آفرینی‌های قدرتمند پنه‌لوپه کروز، خاویر باردم و ریکاردو دارین همراه شده است.»

پیتر دبزاژ منتقد نشریه ورایتی نیز در بخش‌هایی از مطلبش درباره فیلم جدید فرهادی نوشت:«تا حدودی می‌توان تمام فیلم‌های فرهادی را به صورت متناوب یک «جدایی» و یا یک «گذشته» نامید اما این فیلم اسپانیایی زبان با بازی پنه لوپه کروز و خاویر باردم اولین فیلم اوست که حس تکراری بودن دارد. از ساخت فیلم «گذشته» در پاریس تا فیلم جدیدش «همه می‌دانند» در اسپانیا، دوران فعالیت سینمایی فرهادی به تدریج شبیه «وودی آلن» شده است و او حالا به ساخت فیلم‌های با بازیگران زیبا در کشورهای اروپایی روی آورده است. در واقع این کارگردان بسیار مستعد و مولف که برای ساخت فیلم‌های «جدایی» و «فروشنده» در کشورش تا حد زیادی زیر ذره‌بین قرار داشت از فرصت فیلم‌سازی در خارج از کشور استفاده می‌کند تا کمی برانگیزنده‌تر باشد.»

لیسا نسلسون از نشریه سینمایی اسکرین نیز درباره این فیلم نوشت: «فرهادی در این فیلم که به شکل طعنه‌آمیزی «همه می‌دانند» نام داد با استفاده از بازیگران مطرح اسپانیایی به شکل ماهرانه‌ای عشق، انزجار، طبقه اجتماعی، پول و روابط خانوادگی را در یک درام سرشار از شک و تردید،‌ اتهام، نکات انحرافی و … در هم تنیده است. این فیلم سرگرم‌کننده که دومین ساخته فرهادی خارج از ایران است می‌تواند پس از افتتاح کن، فروش موفقی در سطح جهان داشته باشد.»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.