بازگشت
۱۴ آبان ۱۳۹۷
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در نشست خبری مطرح کرد
حذف برخی فیلم‎ها از سر بزدلی نبود/ در فیلم کوتاه ابتذال نمی‎بینید
اخبار و رویدادها

هنروتجربه:مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران با بیان اینکه ۱۷ فیلم مجوز لازم برای نمایش را نگرفته‌اند، عنوان کرد که پیگیر رفع این موضوع است.

نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران صبح دوشنبه، ۱۴ آبان با حضور سیدصادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر جشنواره و آرش عباسی مدیر روابط عمومی این انجمن برگزار شد.

موسوی در ابتدای این نشست عنوان کرد:«ما سال‌های خوبی را از نظر موفقیت‌های سینمای کوتاه سپری می‌کنیم. در پاسخ به عده‌ای هم که می‌گفتند اطلاعاتی که ما از حضورهای بین‌المللی می‌دهیم، مستند نیست، کتابی از این موفقیت‌ها تدوین و اخیرأ منتشر کرده‌ایم.»

او سپس به ارزیابی وضعیت فیلم کوتاه در ایران اشاره کرد:«قبل از اینکه بخواهیم درباره جشنواره صحبت کنیم باید بدانیم چقدر حال فیلم کوتاه خوب است. امروز نماینده سینمای فرهنگی و هنری ایران در سطح جهانی، فیلم کوتاه است. آنقدر فیلم‌هایی با سوژه‌های بدیع و خلاق در این حوزه می‌بینیم که به حق جریان فرهنگی و هنری کل صنعت سینمای ایران را نمایندگی می‌کند و در عین حال ممکن است نسبت به بخش‌های دیگر کمترین اعتبارات را جذب کند.»

موسوی افزود:«جشنواره فیلم کوتاه برای مخاطب فرهیخته‌ فیلم کوتاه است. ممکن است در برخی فیلم‌ها زبان گزنده باشد اما امکان ندارد ابتذال و واژه‌های رکیک را در این آثار ببینید؛ حتی در آثاری که نمی‌توانند به این جشنواره راه پیدا کنند. زیرا این مدیا سعی در بیان مشکلات دارد.»

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران همچنین درباره اعتراض برخی فیلم‌سازان نسبت به راه نیافتن و اعمال ممیزی روی آثارشان گفت:«در دوره‌ای که من مسئول شبکه نمایش خانگی بودم، برای حضور برخی از آثار در جشنواره به دبیر نامه می‌زدم که این فیلم‌ها را با مسئولیت خودتان نمایش بدهید. البته این یک امتیاز فراقانونی بود که ما بر اساس اعتماد این کار را می‌کردیم. از سال گذشته تاکید شد که به قانون رو بیاوریم و برخی از فیلم‌ها هم موفق به اخذ پروانه نمایش نشدند.»

او در مورد طی کردن روال قانونی افزود:«ما می‌توانستیم تنها چهل فیلم را انتخاب کنیم و دچار این اتفاق هم نشویم که آفت این موضوع، حضور نیافتن بسیاری از فیلم‌ها در جشنواره و عافیت‌طلبی برگزارکنندگان بود. شکل دیگر این بود که من در کار هیات انتخاب دخالت می‌کردم اما شکل سوم طی کردن روال قانونی بود. من برای حضور هیچ فیلمی توصیه نکردم، حتی دو فیلم آرش عباسی هم رد شد. یعنی من حتی برای مشاور خودم این کار را نکردم. ما اگر می‌خواستیم بین بچه‌های تهران و شهرستان پارتی بازی کنیم، چه کسی بهتر از مشاور من اما ما این کار را نکردیم.»

موسوی درباره پیگیری برای اخذ مجوز برای تعداد دیگری از فیلم‌ها گفت:«بیش از ۲۵۰ فیلم به شورای نظارت رفت که در این مرحله  ۱۷ فیلم نتوانستند مجوز لازم برای نمایش را دریافت کنند. ابتذال جنسی و اخلاقی و رکیک گویی در این فیلم‌ها نبود. ما دوباره تقاضا کردیم این فیلم‌ها را ببینید و در نتیجه این پیگیری سه فیلم دیگر هم مجوز گرفتند و امیدواریم تا پایان هفته برای تعداد دیگری مجوز دریافت کنیم. البته فراموش نکنیم سال گذشته هم هشت فیلم موفق به اخذ مجوز از شورای نظارت نشده بودند. امیدواریم پاره‌ای از فیلم‌ها که مجوز دریافت نکرده‌اند با اندکی اصلاحات در جشنواره‌های بعدی حضور پیدا کنند اما باید تاکید می‌کنم که این روال، قانونی بوده است.»

او در مورد صادرنشدن مجوز برای برخی از فیلم‌ها چنین توضیح داد:«برخی از این فیلم‌ها اصلا امکان صدور مجوز نمایش نداشتند. در یکی از فیلم‌ها برای مثال خانمی بود که روسری نداشت و سرش برهنه بود. چنین فیلمی اصلا اجازه نمایش نداشت البته این خانم سنش کم بود. ما مسیر قانونی را طی کردیم، شورای نظارت تعامل خوبی با ما داشته و برای حضور برخی فیلم ها هم اصرار داریم و پیگیر هستیم.»

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در واکنش به نامه اعتراضی بیش از ۲۰۰ سینماگر خطاب به وزیر ارشاد هم گفت:«این نامه‌ای که نوشته‌اند حتما از سر دلسوزی است و حتما وزیر هم به آن توجه می‌کند اما ممکن است ملاحظاتی داشته باشیم که به دلیل برخی موضوعات و برخی ایام، حساسیت‌ها بیشتر شود. دولت به دنبال سانسور و حذف هنرمندان نیست و واقعا هم اینطور نبود که از سر بزدلی به برخی فیلم‌ها مجوز داده نشود.»

سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی از ۱۸ تا ۲۲ آبان۹۷ برگزار می‌شود.

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.