بازگشت
۲۹ آبان ۱۳۹۷
حسین توقیری:«گزارش فرار یوسفی» می‌گوید من مستندم، اما مستند نیست
اخبار و رویدادها

هنروتجربه:حسین توقیری کارگردان فیلم سینمایی «گزارش فرار یوسفی» که در گروه هنروتجربه درحال نمایش است،با خبرگزاری صبا درباره این فیلم گفت‌وگو کرده‌است. «گزارش فرار یوسفی» محصول اوایل دهه ۹۰ است، اما طی چند سال گذشته مجوز اکران نداشت.توقیری در این مورد عنوان کرد:«اواخر سال۹۱ فیلم «گزارش فرار یوسفی» آماده نمایش شد اما سال۹۲ بود که این فیلم توقیف شد. باید بگویم همین الان هم با این‌که بیشتر آثار در تلویزیون امکان تبلیغ و پخش تیزر دارند اما فیلم ما از این ظرفیت محروم است و وقتی دلیل آن را می‌پرسیم می‌گویند دلیل این اتفاق محرمانه است حتی شورای خود ارشاد هم در زمانی که فیلم توقیف شد به همین شکل رفتار کرد.»

او ادامه داد:«شورا فیلم را دید اما دلیل توقیف آن را نگفت. البته من برای اعضای شورا حال حاضر که مجوز اکران این فیلم را صادر کردند احترام بسیاری قائل هستم اما زمانی که فیلم توقیف شد شورای وقت آن زمان توضیحی به ما ارائه نداد. فقط با پیگیری‌‌های من گفتند این فیلم به بدنه سینما آسیب می‌زند. این حرف در شرایطی که بسیاری از آثار مجاز به اکران، صرفا لوده‌بازی بیش نیستند، قصه سطحی دارند و یا سراسر ابتذال هستند اصلا برای من قابل قبول نبود.»

کارگردان «گزارش فرار یوسفی» در مورد بازخوردهای تماشاگران نیز توضیح داد:«بازخورد‌‌ها بسیار متفاوت بود، چندی پیش با یکی از دانشجویان سینما که فیلم را دیده بود و آن را دوست داشت در رابطه با «گزارش فرار یوسفی» گپ می‌زدیم. او گفت فیلم تو کاملا صفر و صدی است یا مخاطب مثل من آن را دوست خواهد داشت و المان‌‌هایی را در آن پیدا می‌کند یا اصلا با آن ارتباط نمی‌گیرد و اتفاقا این خوب است که میانه ندارد. این اتفاق واقعا در اکران فیلم ما افتاد. البته براساس نظرسنجی که در سایت سینماتیکت وجود دارد بیشتر مخاطبان فیلم، آن را دوست داشتند و رای خوبی به فیلم دادند اما این نظرات صفر و صدی وجود داشت. حتی چند روز پیش با کسی صحبت کردم که گفت من دو بار در سینما از تماشای فیلم لذت عجیبی بردم یکی «درباره الی» و دیگری فیلم شما. من به آقای فرهادی ارادت دارم و ایشان برای ما استاد و الگو هستند اما ما اصلا چنین ادعایی نداریم هر چند که شنیدن چنین حرفی برایمان بسیار خوشحال‌کننده است.»

توقیری در پاسخ به این پرسش که این فیلم شکل و شمایل مستند دارد، عنوان کرد:«فیلم «گزارش فرار یوسفی» می‌گوید من مستندم، اما مستند نیست. این یعنی من به‌عنوان کارگردان به‌خاطر خود فیلم باید نقش بازی می‌کردم که آن نقش یک مستندساز بوده است. سبک و سیاق این فیلم حتی با خود آثار کوتاه من بسیار متفاوت است به این شکل که به‌لحاظ ساختاری کاملا شبیه آن چیزی بوده که از سینما در ذهن مردم نقش بسته است، یعنی از نگاه مستقیم بازیگر به دوربین یا دوربین روی دست خبری نیست اما در این فیلم خود متن به من این دستور را می‌داد که تو باید نقش یک مستندساز را ایفا کنی نه آن‌که فیلم خودت را بسازی، به همین خاطر خیلی چیزهایی که در فیلم می‌بینیم برخاسته و مختص به تفکر و سلیقه شخصی من راجع به سینما نیست اما چون در سینمای مستند وجود داشت من نیز در ساختار این فیلم از آن استفاده کردم.»

او ادامه داد:«من در اصل داشتم در این فیلم نقش بازی می‌کردم، این فیلم یک کارگردان پنهان دارد که درواقع نقش او را بازی کردم و به جای آن مشق نوشتم، حتی سعی کردم مدل و شیوه نوشتنم نیز شبیه آن مستندساز باشد. این اتفاق را بسیار دوست داشتم به‌دلیل این‌که اثر یک نقاب می‌زند تا بگوید مستندم اما در ادامه خودش را لو می‌دهد که مستند نیستم، این‌که فیلم چنین سیری را طی می‌کند و در آخر لو می‌دهد که مستند نیست به‌نوعی یک بازی هنری با رسانه است تا بفهمانی رسانه قابل اعتماد نیست و نمی‌توانی صددرصد بگویی تصویری که می‌بینی اصل است.»

این کارگردان در مورد اینکه آیا اکران نشدن اولین فیلم بلند سینمایی‌اش برای چند سال لطمه ای به کارش زده است، گفت:«واقعیت این است که این اتفاق بسیار ضربه‌زننده بود، با وجود آن‌که اثر همچنان تازگی خود را دارد اما زمانی که فیلم را ارائه کردم از این حیث تازگی در آن وجود داشت که برای آن سن و آن دوره از زندگی من بود. این فیلم باید همان موقع در گروه هنروتجربه اکران می‌شد، در آن مقطع زمانی صف اکران‌‌های هنروتجربه بسیار شلوغ بود این در حالی است که الان اکران‌‌های سینمای بدنه هم شلوغ نیست.»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.