بازگشت
۳۰ آذر ۱۳۹۵
قطب الدین صادقی در گفت‌وگو با سایت هنروتجربه
«خاطرات اسب سیاه» براساس سکون و تامل شاعرانه است
اخبار و رویدادها

هنر و تجربه: دکتر قطب‌الدین صادقی یکی از مهمانان نمایش افتتاحیه فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» ساخته شهرام علیدی بود. قطب‌الدین صادقی که خود کرد و متولد سنندج است و به زبان و فرهنگی که در فیلم به تصویر کشیده می‌شود تسلط دارد، بعد از نمایش فیلم در صحبت‌هایی کوتاهی دیدگاه خود درباره این فیلم را با سایت هنروتجربه در میان گذاشت.

صادقی که تحصیلات خود را در زمینه هنرهای نمایشی در فرانسه تا مقطع دکترا ادامه داده است و نمایش‌های فراوانی روی صحنه آورده، درباره «خاطرات اسب سیاه» و موضوع آن به هنروتجربه گفت: «فیلم درباره رنج‌هایی است که کردهای ترکیه در برابر استبداد  آن کشور متحمل می‌شوند. می‌دانید که در آن کشور به مدت هشتاد سال هیچ کردی حق نداشت حتی یک کلمه به زبان خودش به زبان بیاورد. گاهی حتی به زبان اشاره با هم حرف می‌زدند. برای این‌که از زمان آتاتورک صحبت کردن به این زبان کردی ممنوع کرده بودند. الان زبان و ادبیات کردی در آن ناحیه دارد احیا می‌شود. این فیلم بخشی از مبارزه فرهنگی و اجتماعی در آن منطقه را نمایش می‌دهد.»

قطب‌الدین صادقی ادامه می‌دهد: « اصل فیلم‌نامه‌ای که من آن را خوانده بودم، آن معلمی که به بچه‌ها زبان کردی درس می‌دهد، همان دختری است که کشته می‌شود. اما ظاهرا بعدا این فیلمنامه تغییراتی کرده است. این دختر درواقع یک شهید فرهنگ کرد بود.»

این بازیگر و مدرس تئاتر در زمینه ارزش‌های سینمایی فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» می‌گوید: «فیلم بعضی ابتکارات شاعرانه بسیار زیبا داشت و لحظاتی‌ از آن بسیار تاثیرگذار بود. بعضی از لحظات آن هم باید کوتاه‌تر و باورپذیرتر بشود. در کل فیلم براساس حرکت و اکسیون نیست، بلکه براساس تامل و یک سکون شاعرانه است برای دیدن زیبایی‌های نهفته این فرهنگ و این سرزمین و تلاشی که این آدم‌ها در جهت احقاق حقوق اصلی خود می‌کنند. حقوقی که مهم‌ترین آن همین فرهنگ و زبان است.»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.