بازگشت
۲۲ آبان ۱۳۹۷
همراه با مجموعه چهره‌های ایرانی/مستند «او مثل هیچکس نیست»
دست‌های هنر و داستان سال‌های قحطی و خشکسالی
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: مستند «او مثل هیچکس نیست» به کارگردانی سیدهادی موسوی که اکران آن از ۲۲ آبان در گروه هنروتجربه آغاز شده، به زندگی پرفراز و نشیب سیدعلی اکبر صنعتی استاد هنرهای تجسمی می‎پردازد.

استاد صنعتی در نیمه دوم عمر، میان نقاشی رنگ و روغن و آبرنگ؛ به فکر اعتبار بخشیدن به نقاشی آبرنگ افتاد. به گونه‌ای که آرام آرام آبرنگ‌هایش منزلت مکتب شدن را یافت. مکتب نوین آبرنگ استاد سیدعلی اکبر صنعتی، تحولی بود بنیادین و شگفت انگیز که بی‌اغراق نسلی را در عرصه نقاشی رهرو خویش ساخت. او تنها هنرمندی در ایران است که نامش روی دو موزه ثبت شده است. موزه‌ای در کرمان که بر سردرش نوشته‌اند موزه علی‌اکبر صنعتی و دیگر موزه‌ای که گرچه نامش بر بالای آن نیست اما همه آن را به نام موزه صنعتی تهران می‌شناسند.

داستان این فیلم از سال‌های جنگ جهانی اول، سال‌های قحطی و خشکسالی ایران و روستایی دور افتاده در کرمان به نام کرون آغاز می‌شود. سال‌هایی که بسیاری به دلیل فقر و بیماری، جان خود را از دست دادند. در آن شرایط کودکی به نام سیدعلی اکبر نیز پدر خود را از دست می‌دهد. این اتفاق تلخ در سال‌های فقر و فشار ، مادرش را در تنگنای جدی قرار می‌دهد؛ چندان که مجبور به گرفتن سخت‌ترین تصمیم زندگیش می‌شود. حالا سید علی اکبر در یتیم‌خانه است.

او مثل هیچکس نیست او مثل هیچکس نیست

سیدهادی موسوی کارگردان این مستند در یادداشتی درباره این مستند و آشنایی‌اش با علی اکبر صنعتی می‎نویسد:« اوایل سال  ۹۳ برای تهیه و ساخت مستند سرآمد که درباره زندگی و آثار ابوالحسن خان صدیقی ( پدر مجسمه‌سازی نوین ایران) بود با تنی چند از شاگردان او آشنا شدم. یکی از آن‌ها سید علی اکبر صنعتی بود. زمانی که زندگی پر مشقت سید علی اکبر را از نظر گذراندم، اشتیاق و یا وسوسه ساخت مستندی درباره او تا مدت‌ها با من همراه بود. زندگی در شهر کرمان همراه با فقر و تنگدستی، یتیمی و حضور وی در یتیم خانه و سپس سر در آوردن در مدرسه کمال الملک و همراه شدن با بزرگان هنر، مرا مصمم تر کرد تا پس از پایان مستند صدیقی، به سراغ شاگردش، سید علی اکبر صنعتی بروم. یک قصه دراماتیک. همه آن چه که یک فیلم مستند لازم دارد تا مخاطبش با آن همذات پنداری کند و با آن تا انتها بماند. اما نکته‌ای که برایم اهمیت دوچندان داشت، مناعت طبع و دیگر روحیه قدرشناسی استاد صنعتی بود. استاد ابوالحسن صدیقی در  چند دهه آخر زندگی پر ثمر خود و پس از آن که مورد بی مهری‌های زیاد قرار گرفت، دست از کار هنر شست و کنج عزلت را برای خود برگزید. در همه گفت‌وگوها و عکس‌های و ویدیوهای به دست آمده از پژوهش‌ها و گرد آوری‎های اینجانب تنها فردی که حق شاگردی را تا انتها به جا آورد، استاد سید علی اکبر صنعتی بود. همیشه و همه حال سراغ مریدش را می‎گرفت و پای صحبت ها و درد دل استادش می‎نشست. برایم این اندازه قدرشناسی، زمانی که خود او نیز در آستانه هشتاد سالگی، استادی را تمام کرده بود، بسیار حیرت آور و ستودنی بود.
اینچنین بود که اوایل سال ۹۴ مراحل پژوهش کار را آغاز کردم. مطالعه و گردآوری اسناد و مدارک و آرشیو عکس و فیلم مدت‌های مدید به طول انجامید. برای جلوگیری از ریتم یکنواخت و استفاده از چند عکس نه چندان با کیفیت تصمیم گرفتم دوران کودکی صنعتی را بازسازی کنم. توجه به جغرافیا و اجتماع آن سال‎ها و تآثیر  آن بر مردم آن منطقه از ایران به ویژه سید علی اکبر صنعتی از مواردی بود که مورد نظر پژوهنده بود. نکته دیگر از سر گذراندن مقاطع تاریخی و تآثیر آن بر زندگی و آثار او بود که به آن توجه بسیاری شد. زندگی استاد صنعتی، فراز و فرود بسیار داشته است. استفاده از گفتار متن و همین‌طور مصاحبه توآمان تنها به این دلیل استفاده شد که به بخش‎های بیشتری از زندگی گرانبهای او پرداخته شود. در آخر باید بگویم که همه سعی من در این یک سال و نیم بر این بود که چهره فرهنگی، هنری و ملی کشورمان را به نحو شایسته و درخور به مردمم نشان دهم. امید که به آن رسیده باشم.»

مستند «او مثل هیچکس نیست» یکی از مستندهای مجموعه چهره‌های ایرانی است که شامل نُه مستند درباره چهره‌های فرهیخته فرهنگی و هنری ایران می‎شود.مجموعه مستندهای «همایون»به کارگردانی پیروز کلانتری،«گلدونه، مش رحیم، صغرا و دیگران» همایون امامی، «او مثل هیچکس نیست»  سیدهادی موسوی، «درجستجوی صبح» مهرداد شیخان، «زنبورک در گام مینور» مریم سپهری، «سلطان بی تاج‌وتخت بخارا» مسعود جعفری منجیلی، «مکتب سقاخانه به روایت پرویز تناولی» امیرحسین بهبهانی، «یکی بود، یکی نبود» غلامرضا کتال و «یمینی شریف؛ نغمه سرای کودکان» هومن ظریف در سیناهای گروه هنروتجربه در حال اکران هستند.

«او مثل هیچکس نیست»/کارگردان،فیلم‌نامه نویس و پژوهش‌گر:سید هادی موسوی-مشاور کارگردان:سید مجتبی موسوی-تصویربردار:امیر رستگار-تدوین:مهدی مهرنیا-صدابردار:محمدرضا مرتضایی صداگذار:مهدی اکبریان-برنامه ریز و دستیار کارگردان:فریا مخابری-گفتار متن:کامیار شکیبایی-گرافیست:کیخسرو کاووسی

 

 

 

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.