بازگشت
۲۳ آبان ۱۳۹۶
زینب تبریزی و اعتراض به جشنواره سینماحقیقت
سهم زنان در انتخاب فیلم‌ها کجاست؟
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: زینب تبریزی که در حال حاضر مستند «والسی برای تهران» را در حال اکران در گروه هنروتجربه دارد، در یادداشتی اعتراض‌آمیز نسبت به جای خالی بانوان در میان هیات‌های انتخاب و داوری جشنواره «سینماحقیقت» انتقاد کرد.

در این یادداشت که خبرگزاری مهر آن را منتشر کرده، آمده است:
«ما هیچ،ما نگاه؛ سهم ما زنان مستندساز از «سینماحقیقت»
امسال هم مانند سال های گذشته منتظر بودم تا اسامی هیات انتخاب جشنواره فیلم‌های مستند «سینماحقیقت» اعلام شود تا نسبت به حضور زنان در این هیات مطمئن شوم. فیلم ها اعلام شد و با خواندن نام هیات انتخاب باز هم این سوال برای من به‌وجود آمد که پس سهم زنان در انتخاب فیلم‌ها کجاست؟
نام فیلم‌ها و صاحبانشان را مرور کردم و با انگشت های دستم تعداد زنان صاحب فیلم در بخش ملی را شمردم، تنها اسم ۱۰ زن وجود داشت که یکی از فیلم‌ها هم مشترکا با یک آقا ساخته شده است! (این درصورتی است که خود جشنواره نسبت به ثبت نام بیش از ۸۵ فیلم از طرف زنان مستندساز ابراز شادمانی کرده بود.)
این روند نادیده گرفتن سهم حضور زنان در هیات انتخاب و بعد داوری سوال همیشگی من طی برگزاری ادوار مختلف جشنواره «سینماحقیقت» بوده است. البته در چند دوره در بخش داوری شاهد حضور چند فیلم‌ساز زن بوده‌ایم اما به نظر اینجانب این حضورها کاملا نمایشی است.
در صورتی که اتفاقا سهم حضور زنان خارجی در داوری فیلم‎ها در بخش بین الملل بسیار پر رنگ‌ است این سوال پیش می‎آید که آیا زنان فیلم‎ساز خارجی نسبت به مستندسازان داخلی از سطح دانش بالاتری برخوردارند؟ هنوز برای این سوال هم جواب مناسبی پیدا نکرده‎ام.
البته این متن ممکن است این شبهه را به‌وجود بیاورد که من برای شخص خودم بلندگوی اعتراض به دست گرفته‌ام، اما باید بگویم همیشه و در همه جا نسبت به حضور نداشتن فیلم‍‌سازان زن که سهم مهمی در سینمای مستندمان دارند اعتراض کرده‌ام ولی همیشه غیرمکتوب.
این بار آن را می‌نویسم تا ثبت شود، شاید بر انتخاب هیات داوران جشنواره امسال که هنوز از آن بی اطلاع هستیم، تاثیری گذاشت…»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>