بازگشت
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
کمپین حمایت از اکران نوروزی فیلم‌های کوتاه از نگاه سینماگران
سهیلا گلستانی:این کمپین می‎تواند تلنگری به مدیران تصمیم‌گیرنده باشد/حرکتی جالب،نو و جذاب
اخبار و رویدادها

هنروتجربه-عاطفه محرابی: سهیلا گلستانی بازیگر و فیلم‎ساز سینمای ایران، راه‌اندازی کمپین حمایت از فیلم‌های کوتاه را تلنگری برای مدیران تصمیم‌گیرنده دانست.

گلستانی که پیش از این با فیلم بلندش «دو» در گروه هنروتجربه حضور داشته است، درخصوص کمپین حمایتی که فیلم‌سازان فیلم‌های کوتاه راه‌اندازی کرده‌اند، می‌گوید: «در ابتدا این را نمی‌دانستم که کمپین اکران نوروزی فیلم‌های کوتاه از طرف خود فیلم‌سازان راه‌اندازی شده است، وقتی متوجه این موضوع شدم حرکت آن‌ها برای من ارزش خیلی بیشتری پیدا کرد. این حرکت در سینمای ما جالب، نو و جذاب است.»

این بازیگر وجود این کمپین را در دو وجه بررسی کرده و توضیح می‌دهد: «این حرکت فیلم کوتاه سازان بسیار قابل توجه است و دو وجه در خود دارد؛ اول اینکه این فیلم‌سازان با فیلم‌های خودشان مثل یک فرزند برخورد کرده‌اند. آن‌ها در یک حرکت گروهی تلاش کرده و قدرت‌شان را چند برابر کرده‌اند. این گروه بهترین راه را انتخاب کرده و با این کار یک جریان تازه ساخته‌اند. وجه دیگرش هم این است که اساسا مدعیان بخش فرهنگ و هنر در این گونه مواقع کجا هستند؟ آن‌ها کسانی‌اند که همیشه در مصاحبه‌ها و پست‌هایشان مدعی حمایت از سینما و هنرِ مستقل هستند، ولی وقتی پای عمل می‌رسد، نه در تولید و نه در پخشِ این آثار هیچ‌گونه کمکی نمی‌کنند. صحبت درباره حمایت از سینما و هنر از جانب این افراد، به گرفتن چند عکس یادگاری کنار هنرمندان محدود می‌شود، چیزی که در این عرصه ابدا کارساز نخواهد بود.»

کارگردان فیلم کوتاه «مرا رها نکن» درخصوص تاثیراتی که راه‌اندازی این کمپین به همراه دارد، عنوان می‌کند: «کاری که در این کمپین کرده‌اند، می‌تواند جسارت و نیروی مضاعفی را برای بقیه اهالی سینما ایجاد کند تا منتظر ننشینند اتفاقی از سمت بالا و مدیران دولتی برایشان رخ دهد، چون تجربه نشان داده که هرگز چنین اتفاقی نخواهد افتاد. امیدوارم این حرکت  تلنگری باشد برای کسانی که تصمیم‌گیرنده هستند و با یک اشاره کوچک می‌توانند خیلی از مشکلات را حل بکنند.»

این فیلم‌سازان با فیلم‌های خودشان مثل یک فرزند برخورد کرده‌اند. آن‌ها در یک حرکت گروهی تلاش کرده و قدرت‌شان را چند برابر کرده‌اند. این گروه بهترین راه را انتخاب کرده و با این کار یک جریان تازه ساخته‌اند

او با طبقه‌بندی مخاطبان برای فیلم‌های کوتاه و یا فیلم‎های مستقل کاملا مخالف بوده و توضیح می‌دهد:«نباید سازنده اثر چهارچوب و حیطه‌ای برای دایره مخاطبانش مشخص کرده و تصور کند که مخاطبان نباید فراتر از آن حیطه باشند! اتفاقا یکی از وظایف اصلی‌ سینمای مستقل -چه در بخش کوتاه و چه بلند- فرهنگ‌سازی است. این فرهنگ‌سازی شامل قشرهای گوناگون می‌شود و باید بر اقشار مختلف اثرگذاری داشته باشد. مفیدترین و ماندگارترین اثر، اثری است که بتواند اقشار مختلف جامعه را به خود جذب کند. بنابراین من با چنین دسته‌بندی‌ای موافق نیستم و به نظرم چنین کاری بدنه سینمای مستقل را تضعیف می‌کند. شاید مدیران فرهنگی و افراد تصمیم‌گیرنده به این نوع طبقه‌بندی علاقه‌مند باشند؛ چون آن‌ها قدرت ریسک ندارند و نمی‌خواهند در هیچ زمینه‌ای تلاش مضاعف داشته باشند. بنابراین همیشه از مخاطبی فرضی نام می‌برند که سلیقه‌ای دارد و فیلم‌های فیلم‌سازانی مثل ما به مذاق سلیقه این مخاطب خوش نمی‌آید. این مدیران بر پایه همین استدلال، اعتقاد دارند که نباید سرمایه‌شان را برای سینمای مستقل هدر بدهند! در حالی‌که این دوستان باید بگویند که کی به شکل آماری سلیقه مخاطب را ارزیابی کرده‌اند و این صحبت‌ها درخصوص سلیقه مخاطب با استناد به چه تحقیق آماری‌ای گفته می‌شود؟! آن هم در شرایطی که تنها خوراکی که آن‌ها به مخاطب داده‌اند سلیقه خودشان بوده است و نه چیز دیگر.»

گلستانی به اهمیت فیلم کوتاه در مسیر کاری خود اشاره کرده و می‌گوید: «ساخت فیلم کوتاه صددرصد برای من ادامه خواهد داشت. بعد از فیلم بلندم ۳-۴ فیلم کوتاه ساختم. خیلی راغبم که همچنان این کار را ادامه دهم. به دو دلیل: اول اینکه به‌خاطر مشکلات سرمایه‌ای که وجود دارد و تا زمانی که شرایط برای ساخت فیلم بلندم فراهم نشود، ترجیح می‌دهم با ساخت فیلم‌های کوتاه این جریان را برای خودم زنده نگه دارم. ولی دلیل مهم‌تر این است که فیلم کوتاه مدیوم مختص به خودش را دارد و نباید آن را با فیلم بلند مقایسه کنیم. بسیاری از حرف‌های مهم جهان هستند که فقط و فقط در قالب فیلم کوتاه می‌شود آن را بیان کرد. پس دلیلی نمی‌بینم که ساخت فیلم کوتاه را متوقف کنم. برای ساخت فیلم‌های کوتاهم از کمترین امکانات شخصی که دارم استفاده می‌کنم، چرا که متاسفانه در حال حاضر ساختن یک فیلم کوتاه هم چندان کم‌هزینه نیست. با وجود این‌که این همه فیلم ساخته‌ام ولی من هم مثل خیلی دیگر از دوستان همچنان در جذب سرمایه دچار مشکل هستم. بنابراین سعی می‌کنم با امکانات شخصی خودم هم که شده به فیلم‌سازی‌ام ادامه بدهم.»

این کارگردان و بازیگر، در پایان درباره فعالیت‌های اخیرش توضیح می‌دهد: «در حال حاضر با تعدادی از هنرجویانم یک فیلم کوتاه ساخته‌ام. چند فیلم‌نامه بلند هم در دست دارم که مترصد فراهم شدن فرصت برای جذب سرمایه و ساخت آن‌ها هستم.»

 

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>