بازگشت
۲۷ دی ۱۳۹۶
علیرضا زرین دست:سینما به بافندگی گروهی احتیاج دارد
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: علیرضا زرین دست که مدیریت فیلم‌برداری آثار شاخصی چون «کلوزآپ نمای نزدیک»،«خانه خلوت»،«آبادانی‌ها»،«پری»،«خارج از محدوده» و….را در کارنامه دارذ، امسال با دو فیلم «جشن دلتنگی» و «سرو زیرآب» در جشنواره سی‌وششم فیلم فجر حضور دارد. خبرگزاری صبا به به این بهانه گفت‌وگویی را با او منتشر کرده‌است.

علیرضا زرین دست در ابتدای این گفت‌وگو نظرش را درباره سطح فیلم‌برداری در ایران چنین بیان می‌کند:«سطح فیلم‌برداری ما با بهترین‌های دنیا برابری می‌کند. ما فیلم‌برداران درخشانی داریم و این مساله‌ای نیست که من بتوانم درباره آن اغراق کنم. بعضی از کارها بسیار با ارزش و قابل ستایش هستند. فیلم‌برداری، حرفه‌ای است که بخشی از آن صنعت است، بخشی از آن تکنولوژی و بخشی از آن کسی است که از این تکنولوژی و صنعت استفاده می‌کند و آفرینشی را به وجود می آورد که ارزشمند است. مانند نقاشی‎هایی که ماندگار شده و فراموش نمی‎شود، این فیلم‎برداری‎ها نیز در زمانی این ارزش را پیدا کرده و ماندگار می‎شود.»

این مدیر فیلم‌برداری درباره فعالیت این روزهایش می‌گوید:«در حال حاضر مشغول به کاری نیستم و ممکن است مشغول هم نشوم.باید انگیزه‎ای داشته باشم و کاری را که می‌خواهم انجام دهم، دوست داشته باشم. مثل قدیم‎ها نیستم که برای هرکاری آمادگی داشته باشم. باید شور و شوقی ایجاد شود تا مشغول به کاری شوم. دوست دارم کاری را که به آن علاقه دارم انجام دهم ،اگرهم نبود برایم مهم نیست. خیلی‌های دیگر هستند که می‌توانند جای من را پر کنند.»

او در ادامه این گفت‎وگو به جوان‌هایی که می‎خواهند وارد این حرفه شوند،توصیه می‎کند:«سینما، حرفه‌ای نیست که شما نسخه‌ای بنویسید و آدم‎ها فیلم خوبی از آن بسازند.سینما حرفه‎ای است که به بافندگی گروهی احتیاج دارد و یک نفر نمی‌تواند بافنده باشند. در حرفه سینما عده‌ای باهمدیگر بافتی را به وجود می‎آورند که حاصل آن فیلم است.فیلم ساختن کار آسانی است، ولی فیلم خوب ساختن خیلی کار سختی است. هنوز که هنوز است نمی‎توان فیلم خوب ساخت.این همه فیلم ساخته می‌شود و شاید از بین آن‌ها چند فیلم را می‎توان خوب نامگذاری کرد.امیدوارم نسل جدید سینمای ایران همگی خوش شانس باشند.شانس بزرگ‌ترین عنصر برای رسیدن به موفقیت است.رسیدن به موفقیت کار بسیار سختی است، ولی موفق ماندن هفت خوان رستم است.امیدوارم که خوش شانس باشند.»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>