بازگشت
۲۰ اسفند ۱۳۹۶
رییس سازمان سینمایی در پاسخ به سوال سایت «هنروتجربه» خبر داد
فیلم‌های هنروتجربه در ۲۰ استان به نمایش در می‌آیند/ افتتاح سالن اختصاصی سینما فرهنگ
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی در نشستی که صبح یکشنبه ۲۰ اسفند در سالن سینمایی وزارت ارشاد برگزار شد، از افتتاح سالن اختصاصی برای هنروتجربه در سینما فرهنگ خبر داد.

در بخشی از این نشست کامبیز حضرتی خبرنگار سایت هنروتجربه این سوال را مطرح کرد که شما در صحبت‌هایتان از ضرورت وجود هنروتجربه و تاثیر و نقش آن حتی بر سینمای بدنه صحبت می‌کنید اما بر تغییرات در آن هم تاکید دارید.این تغییرات از نظر شما باید شامل چه نکاتی باشد.رییس سازمان سینمایی در پاسخ به این سوال عنوان کرد: «از نظر بنده وجود هنروتجربه برای سینمای ما ضروری است. سینمایی که از یک طرف باید بعد تجاری خودش را حفظ کند و فرمول اقتصادی سینما به عنوان یک صنعت را نیز پاسخگو باشد. اگر این فیلم‌ها را نداشته باشیم به سرعت دست فیلم‌سازان جریان اقتصادی سینما از بداعت‌های هنری و تجربی که سینمای هنروتجربه می‌تواند باعث آن شود خالی خواهد شد. پس باید به شکل متمرکزتر در این موضوع به سینمای هنروتجربه نگاه شود.»

اگر این فیلم‌ها را نداشته باشیم به سرعت دست فیلم‌سازان جریان اقتصادی سینما از بداعت‌های هنری و تجربی که سینمای هنروتجربه می‌تواند باعث آن شود خالی خواهد شد. پس باید به شکل متمرکزتر در این موضوع به سینمای هنروتجربه نگاه شود

حیدریان در پاسخ به این سوال سایت هنروتجربه که آیا با وجود کم کردن تعداد سالن‌ها و سانس‌های فیلم‌های هنروتجربه، جایی برای پیشرفت این فیلم‌ها باقی می‌ماند، عنوان کرد: «وقتی شما تعاریف و انتظارات را مخلوط کنید، هر دو آن‌ها پنهان خواهد شد. ما معنای هنروتجربه برایمان این شده است که یک سری فیلم است که نمی‌شود آن را به اکران در آورد و باید آن را ببریم هنروتجربه تا اکران شود! این آدرس غلط دادن درباره سینمای هنروتجربه است. یک موقع هم می‌بینید به فیلمی می‌گوییم هنروتجربه که کار اول یک فیلم‌ساز بوده و موفق هم درنیامده است! این هم معنی هنروتجربه نیست. هنروتجربه می‌تواند کار دهم یک فیلم‌ساز برجسته و یا کار اول یک کارگردان خوش ذوق باشد. بنابراین فیلم اول و دوم بودن لزوما ارتباطی با قرارگیری آن فیلم در دسته فیلم‌های هنروتجربه ندارد و باید یک فیلمی را هنروتجربه‌ای بنامیم که حائز شرایط هنری و تجربی ویژه باشد. در پاسخ به سوال شما باید بگویم که نه تنها ما سالن‌ها را کم نکردیم، بلکه یک سالن اختصاصی در سینما فرهنگ برای آن ساخته‌ایم و انشالله تا آخر این هفته آن سالن را افتتاح خواهیم کرد.»

او در خصوص نحوه عملکرد گروه هنروتجربه نیز توضیح داد: «در توافقنامه‌مان با سی و یک استان، حداقل در ۲۰ استان اجبار کردیم که باید فیلم‌های هنروتجربه را نمایش بدهند. نباید بگوییم ما یک فیلم هنروتجربه‌ای اکران کردیم و هیچ کس نرفت آن را ببیند. این غلط است! یعنی در شهر مشهد که سه میلیون و یا شیراز که دو میلیون و نیم جمعیت دارد صد نفر طرفدار سینمای هنروتجربه نیستند؟ ما درست عمل نکردیم که مخاطب به دیدن فیلم‌ها نیامده است. اگر قرار است هنروتجربه فعالیت بکند، باید کامل فعالیت کند. از نظر ما باید هنروتجربه به فعالیتش ادامه دهد. همین الان هم هنروتجربه دولتی نیست ولی ما داریم از این موسسه مستقل حمایت می‌کنیم. افرادی که در هنروتجربه فعالیت می‌کنند از سرمایه‌های این حوزه هستند، ممکن است لازم باشد دو سه نفر به تیم آن‎ها اضافه شود که با حفظ همین مرکزیت این کار را خواهیم کرد. ما باید کل کشور را باید پوشش دهیم و امکانات و مقدمات آن را نیز فراهم کرده‌ایم. انشاالله در سال آینده فیلم‌های هنروتجربه در سطح بسیار وسیع‌تری در کشور نمایش خواهد داشت.»

عکس:یاسمن ظهورطلب

 

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>