بازگشت
۱۴ بهمن ۱۳۹۶
بهرام ارک از حضور فیلم‎های کوتاه در جشنواره سی‎و‌ششم فیلم فجر می‎گوید:
فیلم کوتاه را جدی نگرفته‌اند
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: بهرام و بهمن ارک امسال با فیلم کوتاه موفق «حیوان» در جشنواره‌های خارجی و داخلی افتخارات زیادی کسب کردند. «حیوان» در کنار «وقت ناهار»، «فاش» و «مارلون» در جشنواره فیلم فجر امسال حضور دارد و مورد داوری قرار می‌گیرد.

جشنواره سی‌و‌ششم بعد از کلی بحث و نظر که بر سر حضور فیلم‌های کوتاه در جشنواره وجود داشت، بالاخره جای کوچکی را به سینمای کوتاه اختصاص داده و فقط چهار فیلم را که زمان‌شان کمتر از ۱۵ دقیقه باشد در این جشنواره مورد قضاوت قرار می‌دهد. البته این چهار فیلم فقط در سینما ملت برای اهالی رسانه به نمایش گذاشته می‎شود و اکران مردمی ندارد. بهرام ارک در همین خصوص به سایت هنروتجربه می‌گوید: «تا پیش از این دو – سه سال بود که فیلم‌سازان کوتاه از داوری نشدن کارهای‌شان در جشنواره فجر ناراحت بودند و کلی پیگیری کردند تا دوباره توانستند فیلم کوتاه را به جشنواره برگردانند. ولی با توجه به شرایطی که برای اکران فیلم کوتاه در جشنواره درنظر گرفتند به نظر می‌رسد هنوز باید این دعواها ادامه داشته باشد. چرا که کاملا مشخص است بخش فیلم کوتاه را جدی نگرفته‌اند و فیلم کوتاه را جزو سینما نمی‌دانند.»

اگر قرار است جشنواره فجر یک رویداد سینمایی ملی باشد، باید به شکل خیلی جدی مدیریت و برنامه‌ریزی شود و از داوری آثار گرفته تا اکران و … چه در حوزه فیلم کوتاه، چه فیلم بلند و مستند جدی گرفته شود

او در ادامه عنوان می‌کند: «فقط یک‌بار به ما زنگ زدند که فیلم شما به همراه سه فیلم دیگر در جشنواره امسال حضور دارد و بعد دیگر هیچ خبری از جشنواره نشد. در صورتی که فیلم‌های بلند قبل از آغاز جشنواره با عوامل‌شان حاضر شدند و از فیلم دفاع کردند ولی برای ما چهار فیلم کوتاه اصلا این اتفاق نمی‌افتد و همه‌اش به‌خاطر این است که این حوزه جدی گرفته نمی‌شود. فیلم‌های کوتاه هنوز در جشنواره فجر جایگاه درستی ندارند. با این حال باید از آقای امینی‌تیرانی و همکاران‌شان به‌خاطر زحماتی که برای بارگشت فیلم کوتاه به فجر کشیدند، متشکر باشیم.»

ارک که فیلم کوتاه «نجس» نیز به کارگردانی او و برادرش در گروه سینمایی هنروتجربه به اکران عمومی درآمده است، درباره اهمیت توجه به فیلم کوتاه در جشنواره فجر توضیح می‌دهد: «اگر قرار است جشنواره فجر یک رویداد سینمایی ملی باشد، باید به شکل خیلی جدی مدیریت و برنامه‌ریزی شود و از داوری آثار گرفته تا اکران و … چه در حوزه فیلم کوتاه، چه فیلم بلند و مستند جدی گرفته شود.»

این کارگردان در مورد تعداد کم آثار راه یافته به بخش فیلم کوتاه ادامه می‎دهد: «حتی هیأت انتخاب جشنواره هم در این دوره با آیین‌نامه‌ای که وجود داشت، عدم اهمیت فیلم کوتاه برای جشنواره را یادآوری می‌کردند، چرا که فقط ۱۰ فیلم که زمان‌شان زیر ۱۵ دقیقه بود و نامزد دریافت جایزه از جشن فیلم کوتاه یا فیلم‌کوتاه تهران شده بودند، می‌توانستند مورد داوری قرار بگیرند. این خودش نشان می‌دهد که نمی‌خواهند وقت زیادی روی فیلم کوتاه بگذارند.»

او در پایان به اهمیت سیمرغ جشنواره اشاره می‎کند: «مطمئنا جایزه جشنواره فیلم فجر و سیمرغ بلورین این رویداد سینمایی برای هرکس که آن را دریافت کند، یک افتخار محسوب می‌شود و به همراه خودش اعتبار می‎آورد، ولی به نظر می‌رسد الان گرفتن سیمرغ تبدیل به یک حرکت نمادین شده‎است. از طرفی با توجه به این‌که قرار است فقط بین چهار رقیب فیلم مورد قضاوت قرار بگیرد، نوعی تمسخر پشت این جایزه دادن وجود دارد. در صورتی که به نظرم جشنواره به‌خاطر اعتبار و ارزش خودش هم که شده باید به همه بخش‌ها به یک اندازه توجه کرده و اهمیت دهد.»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.