بازگشت
۲۱ اسفند ۱۳۹۶
یادداشتی بر «قلب سیمرغ»
میراث معنوی انیمیشن ایران
اخبار و رویدادها
هنروتجربه: به مناسبت اکران عمومی فیلم انیمیشن سینمایی «قلب سیمرغ» ساخته زنده‌یاد وحید نصیریان در گروه هنروتجربه؛ دکتر محمدعلی صفورا سینماگر و استاد دانشگاه تربیت مدرس یادداشتی را در پایگاه خبری سینمای مستند و تجربی به رشته تحریر درآورده که می‎خوانید:
«انیمیشن سینمایی «قلب سیمرغ» ساخته زنده یاد وحید نصیریان اگرچه طی هشت سال گذشته مورد بی مهری اکران واقع شد، اما تماشای مجدد آن بعد از چند سال و در افتتاحیه گروه هنرو تجربه، تحت تاثیر غیبت و سفر ابدی وحید عزیز تجربه‌ای فراموش نشدنی بود. اگرچه نبود خالق اثر در اولین نمایش آن تاسف عمیقی برجای گذاشت، اما اکران فیلم بر روی پرده سینما باعث شد فیلم به بهترین شکل توسط مخاطبین آن دیده شود و ارزش های آشکار و پنهان آن مشخص گردد.
«قلب سیمرغ» اسطوره و تاریخ را به زمان حال و آینده پیوند می زند و باساختار دراماتیک مناسب در ژانر اکشن، حماسی ماجراجویانه، در فضایی آپوکالیپسی به روایت سفری قهرمانانه می‌پردازد و با وام گرفتن از متون حماسی و عرفانی فرهنگ ایرانی، درونمایه ایثار و گذشتن از جان را برای پیروز شدن بر اهریمن و اهریمنان در طول تاریخ روایت می‌کند.

جدای از ساختار جذاب دراماتیک و مضامین ارزشمند آن، از برجسته‌ترین ویژگی‌های این فیلم باید به کانسپ‌ها، (طرح‌های مفهومی) و فضاسازی‌های آن اشاره کرد. نگاه و زیبایی‌شناسی خاص وحید نصیریان که از تجربه سالیان او در هنر نقاشی و مجسمه‌سازی ناشی می‌شود، به کمک همکارانش، فضاهایی خلق می‌کند که ذهن و خیال مخاطب ایرانی گویی در طول تاریخ، تصاویر اساطیر و شخصیت‎های حماسی را به عنوان خاطره‌ای جمعی در خیال خود اینگونه دیده است. فضاسازی بصری قلب سیمرغ نزدیک‌ترین بازنمایی و نمود عینی به این خیال جمعی است و وحید نصیریان با تصویرسازی‌هایش این ذهنیت تاریخی را به عینیتی بی‌بدیل و اثیری تبدیل می‌کند. نبوغی که پیش از این تنها در انیمیشن «ملک خورشید» ساخته استاد علی اکبر صادقی شاهد آن بوده‌ایم.

این زیبایی‌شناسی تنها می‌تواند از تخیل قوی و تعهد هنرمندی سرچشمه گیرد که به فرهنگ و هنر این سرزمین تعلق خاطر داشته و عاشقانه به آن عشق بورزد. فضاهای بصری قلب سیمرغ میراث معنوی انیمیشن ایران در طول تاریخ خواهد بود و اگر حتی تمامی کارهای خلاقانه قبلی این هنرمند را نادیده بگیریم، تنها به دلیل وجود همین اثر، اسم وحید نصیریان در کنار بزرگان انیمیشن ایران جاودانه خواهد ماند. هنرمندی که تمام تجربه، توان و هنر خود را به کار می‌گیرد تا یادگاری شایسته از خود برجا بگذارد و قطعا با دیدن این فیلم هر ایرانی به گذشته و فرهنگ خود افتخار خواهد کرد و هرچند بسیار دیر، از تک تک لحظه‌های یک فیلم سینمایی انیمیشن، لذت خواهد برد. «قلب سیمرغ» از ساختار، قوام و عناصر جذابیت بسیاری برای مخاطب برخوردار است که بسیاری از فیلم‌های اکران سینمای ایران، تاکنون نتوانسته حتی به بخشی از این جذابیت‌ها نائل شوند. و اگر زیرساخت‌های تکنیکی در زمان ساخت این اثر در ایران مهیا بود، قطعا این فیلم در آن سوی مرزها نیز می‌توانست دیده شود. اما افسوس آخر این‌که، تا وحید بود شاید آنقدر به او نزدیک بودیم که بزرگی او و کار بزرگی که در «قلب سیمرغ» انجام داده بود را ندیدیم. اما حالا، او چون قله دماوند، به تمامی در مقابل‌مان ایستاده و من عمیق‌ترین احترام‌ها را تقدیمش می‌کنم.»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>