بازگشت
۲۳ آبان ۱۳۹۶
برگزاری نشست «خواب ابراهیم» در اصفهان
محمود کریمی‎:تمرکز فیلم روی ذهن خلاق یک مولف است / مهدی کریمی‎: هدف شفاف‌سازی از روند ساخت یک پروژه فاخر بود
اخبار و رویدادها

هنروتجربه- مرسده محمدی : بیست و دومین روز از آبان ماه سالن سینما سوره اصفهان میزبان نمایش مستند «خواب ابراهیم»به کارگردانی محمود کریمی‎بود. بعد از نمایش فیلم، جلسه نقد و بررسی آن با حضور کارگردان و مهدی کریمی ‎تهیه‌کننده فیلم در ساعت ۱۹ برگزار شد.

در ابتدای جلسه میثم زمانی مجری برنامه ضمن عرض تسلیت برای کشته شدن هموطنان کرمانشاهی در اثر زلزله، از محمود کریمی ‎خواست تا درباره ساخت مستند«خواب ابراهیم» صحبت کند.

محمود کریمی‎ ضمن تشکر از حضور تماشاگران هنروتجربه و با اشاره به این‌که آن‌ها تماشاگران خاص و واقعی سینما هستند، عنوان کرد:«این فیلم یک سفارش از طرف آقای مهدی کریمی ‎تهیه کننده فیلم«چ» و ابراهیم حاتمی‎کیا کارگردان آن بود. قصد ما ساخت یک مستند از روند تهیه این فیلم فاخر بود. ایده اصلی که بعد از سفارش به ذهن من رسید، تمرکز بر روی ذهن خلاق یک مولف اثر و در اینجا کارگردان فیلم بود. از دوران دانشجویی برایم جالب بود تا ببینم در روند یک تولید خلاقانه اثر هنری چه اتفاقی در ذهن مولف آن اثر می‎افتد. در واقع کشف حال و هوایی که در سر یک کارگردان می‎گذرد، برایم جذاب بود.»

او در ادامه  با اشاره به این نکته که مستندهایی که از پشت صحنه فیلم‌ها در سراسر دنیا ساخته می‌شوند، دیدنی و جذاب هستند، گفت:«همه علاقه‌مند به دیدن این مستندها هستند. ما در ایران هم چند نمونه مستند پشت صحنه داریم، مثل پشت صحنه‌ها‎ی «روبان قرمز»،«رنگ خدا»، «کاغذ بی خط» و …در مورد مستند«خواب ابراهیم» از همان ابتدای شکل‌گیری این ایده، به نظرم رسید چه کسی را باید پررنگ کنم. و در نهایت با توجه به علاقه‌مندی‎ام به شکل‌گیری اثر در ذهن مولف، تصمیم گرفتم مشغولیت ذهنی آقای حاتمی‎کیا را در این فیلم نشان دهم.»

کارگردان «خواب ابراهیم» در مورد ساختار فیلمش هم توضیح داد:«این فیلم یک شیب دارد، یعنی هرچه فیلم جلوتر می‎رود ربط موضوع مشخص‌تر می‎شود. در اوایل فیلم یعنی پانزده دقیقه اول، موضوع آنقدرها شاید مشخص نیست و فیلم گنگ  به نظر می‎رسد، اما بقیه فیلم کم‌کم شبیه فیلم‌ها‎ی پشت صحنه می‎شود. یعنی فیلم هر چه جلوتر می‎رود ،شکل کامل‌تری می‎گیرد. سرصحنه فیلم اجازه دخل و تصرف نداشتم و خودم هم مایل نبودم در فیلمم از جلوه‌ها‎ی کامپیوتری استفاده کنم و سعی کردم با متریالی وتصاویری که داشتم، کار کنم.»

در بخش دیگری از این نشست مهدی کریمی‎ که تهیه‌کنندگی فیلم «چ» را نیز برعهده‌ دارد، درباره تفاوت مستندهای پشت صحنه و گزارش تولید فیلم عنوان کرد:« معمولا در ایران گزارش تولید را به اشتباه فیلم پشت صحنه می‎نامند. اما «خواب ابراهیم» با گزارش تولیدی که در پایان فیلم «چ» می‌بینیم و توسط یوسف حاتمی‎کیا ساخته شده، فرق دارد. مستند ما از ابتدای پیش تولید کلید زده شد و و به هدف کسب تجربه از یک پروژه فاخر ساخته شد تا بعدها بتوان برای پروژه‌ها‎ی دیگرهم از آن استفاده کرد. ضمن این‌که ما به دلیل حواشی‌ای که همیشه در مورد پروژه‌های فاخر وجود دارد، قصد کردیم تمام مراحل را ضبط  و شفاف‌سازی کنیم. انتخاب محمود برای کارگردانی این فیلم هم توسط خود آقای حاتمی‎کیا مطرح شد. ما در این مستند دوربین روی دست نداریم و اگرهم حرکتی در تصویر، با برنامه ریزی و دکوپاژ انجام شده‌است. ضمن این‌که هیچ پلانی از فیلم «چ » در فیلم ما نیست و این یک فیلم مستقل است. ما از روز اول یک سایت برای فیلم «چ» راه‌اندازی کردیم و از اولین روز تولید هر روز یک دقیقه فیلم پشت صحنه در آن منتشر می‎کردیم. البته این فیلم‌ها با محدودیت‌هایی همراه بود که کار را سخت می‌کرد، چنان‌که در این ۸۰ دقیقه فیلمی‎ که تا اکران از پشت صحنه فیلم در سایت منتشر شد، یک پلان هم از آقای چمران نداشتیم چون می‎خواستیم او تا زمان نمایش فیلم دیده نشود.»

در ادامه نشست سوالی درباره نحوه دکوپاز این مستند مطرح شد. محمود کریمی‎ در این مورد توضیح داد:« برای هر صحنه‌ای همان جا سرصحنه دکوپاژ می‎کردم. روش کارم این بود که این فیلم یک ایده‌ای داشت و باید دنبال ایده می‎رفتی، بخشی از آن تجربه بود و بخشی شانس و اقبال، موضوع فیلم هم کم‎کم به دست می‎آمد. مثلا ساعت‌ها‎ پشت دوربینم می‎نشستم و فیلم ضبط می‎کردم و دوربین روی آقای حاتمی‎کیا متمرکز بود تا شاید اتفاقی بیافتد یا یک حرکتی یا نگاهی از آقای حاتمی‎کیا ببینم و آن‌را شکار کنم، البته نگاهی که در جهت ایده نهایی باشد.»

او هم‌چنین  در مورد همکاری با عوامل فیلم «چ» و ابراهیم حاتمی‎کیا افزود:«متاسفانه به دلیل این‌که بیشتر تصویربرداران پشت صحنه آدم‌ها‎ی کار نابلد و مزاحم و بعضا از فامیل‌ها‎ی تهیه کننده هستند، عوامل اغلب  نسبت به آن‌ها نگاه خوبی ندارند،به‌ویژه هنرپیشه‌ها‎. اما من چون با سه پایه و هدفون و‌ها‎ش‌اف و وسایل حرفه‌ای سر صحنه می‎رفتم، مزاحم کسی نمی‎شدم و به دنبال ضبط سوژه هم نبودم ،شاید به این دلایل، عوامل با من به راحتی کنار می‎آمدند. ضمن این‌که  چراغ دوربینم همیشه روشن بود تا همه بدانند در حال ضبط فیلم هستم و اگر نخواستند در فیلم شرکت نکنند. خود آقای حاتمی‎کیا اما خیلی با من همکاری کرد، در صحنه‌ها‎ی سخت و پر از استرس، به ایشان‌ ها‎ش‌اف وصل می‎کردم و اعتراضی نمی‎کرد.»

محمود کریمی‎ در پاسخ به این پرسش که آیا بالاخره موفق به کشف درونیات ابراهیم حاتمی‎کیا در هنگام خلق اثر هنری‎اش شدید، عنوان کرد:« خیر. من ادعا کردم به بهانه فیلم «چ » شاید بتوانم کمی‎از روند خلق کردن فیلم را با مخاطب به اشتراک بگذارم، این مسائل اما کشف شدنی نیست. این‎ها برگرفته از زاویه‌ای درونی، خودکار و غریزی یک هنرمند است. لحظه‌ای که تو تلاش می‌کنی تا ایده‌ای را تبدیل به اثر هنری کنی؛ یک لحظه درونی است و قابل به تصویر کشیدن نیست. به‌نظرم این تجربه عرفانی به این راحتی از تصویر عبور نمی‎کند.»

کارگردان مستند «خواب ابراهیم» در ادامه با تاکید بر این‌ نکته که سعی کرده مقهور شخصیت کارگردان فیلمش نشود، یادآور شد:« فیلم تمام سعی‎اش را می‎کند تا در مدح آقای حاتمی‎کیا نباشد و مجذوب این آدم نشود. هرچند این مستند می‎توانست به راحتی مجذوب استارهای این فیلم شود اما من از اول تصمیم گرفتم نه فیلم لحظه‌ها‎ و دیدنی‌ها‎ بسازم و نه فیلم در مدح کسی باشد.»

مهدی کریمی ‎هم در پاسخ به این پرسش که چرا بین اکران «چ» و مستند «خواب ابراهیم» فاصله چند ساله افتاده است، توضیح داد:«متاسفانه در ایران جریان اکران به دست ما نیست. من فیلم‌ها‎ی داستانی زیادی را سراغ دارم که الان چند سال است رنگ پرده را ندیده‌اند حتی در گروه آزاد و در این شرایط خوشبختانه فیلم ما اکران شده‌است. اما دلیل این به تعویق افتادن اول به خاطر خود فیلم «چ »بود، چون نمی‌توانستیم تا وقتی که آن فیلم اکران نشود، مستند «خواب ابراهیم» را نمایش دهیم. بعد هم باید صبر می‎کردیم تا فیلم موقع مناسبی اکران شود. مثلا اول قرار بود فیلم را هفته دفاع مقدس فیلم اکران کنیم، اما نشد و سرانجام فیلم در ابتدای پاییزاکران شد.»

در پایان محمود کریمی‎ درباره کارهای جدیدش گفت:« فیلم‌نامه سینمایی به نام« ببر» دارم که می‎خواهم آن‌ را کارگردانی کنم. با تلویزیون هم برای ساخت سریال صحبت‌ها‎یی داشته‌ام و امیدوارم که تلاش‌ها‎ی‌مان نتیجه دهد.از تماشاگرانی هم که با صبر فیلم ما را تماشا کردند، تشکر می‎کنم.»

 عکس:دامون درخشانی

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>