بازگشت
۲۸ خرداد ۱۳۹۷
مستند «برسد به دست آقای بنان» به روایت زهره محقق
اخبار و رویدادها

هنروتجربه:زهره محقق، کارگردان فیلم مستند «برسد به دست آقای بنان» که این روزها در گروه هنروتجربه درحال اکران است، گفت‌و‌گویی با خبرگزاری «صبا» انجام داده است. محقق در ابتدای این گفت‌و‌گو با بیان اینکه «برسد به دست آقای بنان» پایان نامه دانشگاه او بوده، افزود:«شاید چیزی که می‌گویم خودزنی به حساب بیاید اما من در آن زمان خیلی به موسیقی ایرانی و استاد بنان علاقه نداشتم. برحسب یک اتفاق دیر به جلسه‌ای رسیدم و موضوع استاد بنان به اجبار به من رسید و ناچار شدم روی موسیقی او تمرکز بیشتری کنم و با همسرشان پری خانم صحبت کنم. تمامی این اتفاقات زمینه‌ساز شد تا  واقعا به زندگی و موسیقی استاد بنان علاقه‌مند شوم و با عشق پایان نامه خود را بسازم.»

او هم‌چنین در پاسخ به این سوال که کمتر پیش می‌آید، فیلمی که پایان‌نامه دانشگاهی است به اکران برسد، گفت:« این فیلم را در سال ۹۲ ساختم و حالا پس از گذشت پنج سال فیلم به اکران رسیده است. در خصوص اینکه شما می گویید شاید هر فیلم پایان‌نامه‌ای چنین اقبالی نداشته باشد که به اکران برسد باید بگویم برای این کار خیلی زیاد تلاش کردم و به نظرم اگر بقیه دوستان نیز به همین اندازه تلاش کنند حتما می‌توانند فیلم‌های‌شان را اکران کنند. به اضافه اینکه موضوع من موسیقی و زندگی استان بنان بود و از آنجایی که او در موسیقی ما یک برند به حساب می‌آید به همین سبب در این مسیر ناخودآگاه چند قدم جلوتر از بقیه قرار گرفتم.»

او ادامه داد:«اکران این فیلم اصلا کار ساده‌ای نبود. سال ۹۳ یا ۹۴ بود که این فیلم را به گروه هنروتجربه دادم و حالا بعد از گذشت چند سال به اکران رسیده است.برای رسیدن به جواب سوال‌های خودم مستند «برسد به دست آقای بنان» را ساختم البته از طرفی چون در آن زمان هنروتجربه آنقدر پا نگرفته بود مطلقا به این فکر نمی‌کردم که قرار است این فیلم اکران شود. در واقع این مستند را برای دل خودم و نه برای اکران ساختم.»

محقق سپس به ارزیابی گروه هنروتجربه در توجه به فیلم‌های مستند اشاره کرد:«از آنجایی که ما در ایران برای ارائه و نمایش فیلم مستند، جایی به جز هنروتجربه نداریم در نتیجه نمی‌توانیم آن را با جای دیگر مقایسه کنیم و به این برسیم که خوب است یا بد. به نظرم هنروتجربه فرصت و مجال خوبی برای نمایش برخی فیلم‌ها و به‌خصوص آثار مستند ایجاد کرده است اما هم‌چنان جا دارد تا با جلب حمایت از سوی وزارت ارشاد و نهادهای مربوطه دامنه فعالیت خود را بیشتر کند. یکی از نقاط ضعف گروه هنروتجربه همین است که فیلم‌هایش در تعداد محدودی از شهرهای ایران مثل تهران، مشهد، بابل، کرمان، شیراز و… اکران می‌شود و شهرهای دیگر جز دایره اکران آثار گروه هنروتجربه نیستند.»

این کارگردان در مورد تولید محدود مستندهایی با موضوع موسیقی نیز عنوان کرد:«اتفاقا این سوال خود من نیز بود، زمانی که می‌خواستم این فیلم را بسازم رفتم به دنبال فیلم‌هایی که درباره استاد بنان تا به حال ساخته شده، اما در کمال تعجب دیدم به جز چند گزارش که مربوط به برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی بوده، هیچ چیز دیگری درباره استاد بنان ساخته نشده است. به‌هرحال سی سال از مرگ او می‌گذرد و بنان یک شخصیت مهم در موسیقی کشور ما بوده، اما با این وجود دیدم هیچ قدمی در این چند سال برداشته نشده است. این اتفاق درباره اساتید مهم دیگر حوزه موسیقی نیز افتاده و فکر می‌کنم علت آن شاید بازخورد و عکس‌العمل مدیران مربوطه است.»

او در مورد این‌که آیا از سوی مسئولان گاردی وجود دارد، پاسخ داد:«گاردی وجود دارد مخصوصا در خصوص موسیقی‌دانان قدیمی‌تر. فکر می‌کنم شاید یکی از دلایل اینکه مستندسازها خیلی به سراغ این حوزه نمی‌روند، همین مساله باشد.»

 

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.