بازگشت
۵ خرداد ۱۳۹۵
مسعود امینی تیرانی:حمایت از تولید فیلم کوتاه مهم‌تر از اکران است
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: مسعود امینی تیرانی کارگردان فیلم «بیداری در سه روز» که سال ۱۳۹۳ در گروه هنروتجربه به نمایش درآمد، پیش از کارگردانی این فیلم، ساخت چندین فیلم کوتاه و مستند را تجربه کرده‌است.او در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر هم از فیلم‌نامه جدید خود خبرداده و هم درباره ساخت فیلم کوتاه و حمایت و نحوه اکران آن صحبت کرده‌است.

امینی تیرانی درباره فیلم‌نامه جدید خود و مشغولیت این روزهایش می‌گوید:«در حال نگارش یک فیلم‌نامه فیلم کوتاه هستم و اگر مشکلی پیش نیاید نیمه اول سال جاری کار جدید خود را آغاز می کنم. این اثر نیز در همان شکل و فرم فیلم قبلی‌ام «بیداری برای سه روز» را دارد که البته دارای ایده جدید و متفاوتی خواهد بود. در حال حاضر روی ایده این اثر کار می‌کنیم و امیدوارم بتوانیم هرچه سریع‌تر این پروژه را جلوی دوربین ببریم. پروژه جدیدم مانند فیلم قبلی براساس یک سری ایده‌های سیال شکل می‌گیرد، به همین دلیل نمی‌توان تا زمان فیلم‌برداری تصمیم گرفت که این اثر کجا و در کدام منطقه فیلم‌برداری می‌شود.»

او در ادامه پیرامون اکران و نمایش فیلم‌های کوتاه عنوان می‌کند:«در حال حاضر و طی دو سال گذشته اتفاقات خوبی در زمینه نمایش فیلم‌های کوتاه در سینمای ایران رخ داده است. ایجاد گروه «هنر و تجربه» بسیار موثر بوده است و طی این مدت به صورت مستمر فیلم‌های کوتاه را نمایش می‌دهد و به همین دلیل بخشی از آرزوی بسیاری از فیلم‌سازان فیلم کوتاه مبنی بر وجود محفلی برای نمایش فیلم‌هایشان برآورده شده است. البته به غیر از گروه «هنر و تجربه»، انجمن سینمای جوانان نیز امکان نمایش فیلم‌های کوتاه را برای کارگردانان فراهم کرده است. همچنین فرهنگسراها نیز در این زمینه فعال هستند.»

تیرانی در بخش دیگری از صحبت‎هایش حمایت ار تولید فیلم کوتاه را مهم‌تر از اکران آن ذکر می‌کند:«معتقدم که حمایت از فیلم کوتاه در مرحله تولید مهم‌تر از اکران است. نمی‌توان این نوع از سینما را با مولفه‌های سینمای بلند بررسی کرد. اگر بخواهیم از چنین مولفه‌هایی برای اکران فیلم کوتاه استفاده کنیم، باید بگوییم که نمایش فیلم کوتاه همیشه با شکست همراه است. باید به این مساله فکر کرد که اکران این دو نوع از سینما با هم متفاوت است و هیچ‌گاه فیلم کوتاه نمی‌تواند اکران گسترده و بزرگی چون فیلم‌های بلند داستانی داشته باشد. در حال حاضر امکانات نمایشی از جمله پاتوق‌ها، محفل‌ها و نمایش‌های خصوصی می‌تواند بهترین شکل نمایش فیلم کوتاه باشد. این تصور برای بسیاری از فیلم‌سازان و مسئولان سینمایی وجود دارد که اکران یک مساله بسیار مهم در حوزه فیلم کوتاه است، این درحالی است که تجربه تاریخی در همه دنیا در زمینه اکران فیلم‌های کوتاه نشان می‌دهد که این نوع از اکران با استقبال روبرو نمی‌شود. یکی از نشانه‌های استقبال نشدن از اکران فیلم‌های کوتاه این است که فیلم‌سازان کوتاه هم چندان علاقه‌ای ندارند تا آثار دیگر همکاران خود را ببینند و جلسه‌های نمایش این فیلم‌ها با حداقل مخاطب برگزار می‌شود، اما با تمام این شرایط همین اکران‌های اندک نیز باید ادامه داشته باشد. قبل از اکران گسترده فیلم‌های کوتاه، مسائلی مانند نقد فیلم و آزادی و استقلال در زمان ساخت فیلم کوتاه باید مورد توجه قرار گرفته شود.»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.