بازگشت
۳۰ مهر ۱۳۹۷
جعفر صانعی مقدم مدیر عامل گروه هنروتجربه
هنروتجربه می‌تواند زمینه‌های تولید را برای رونق سینما فراهم کند
اخبار و رویدادها

هنروتجربه:مدیرعامل گروه سینمایی هنروتجربه معتقد است این گروه برای اکران فیلم‌هاست و تولید فیلم در سیاست‌های آن محلی از اعراب ندارد اما می‌تواند زمینه‌های تولید را در جهت رونق سینما برای سینماگران ایرانی فراهم کند.

جعفر صانعی‌مقدم، مدیرعامل موسسه هنروتجربه روز دوشنبه، ۳۱ مهر گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد با تیتر«هنروتجربه صاحب جشنواره می‎شود»انجام داده است که در ادامه می‌آید. او در ابتدای این گفت‌وگو درخصوص برنامه‌های پیش روی این گروه گفت:«در ادامه سیاست‌های گروه هنروتجربه امیدواریم شرایطی فراهم کنیم تا فیلم‌های خارجی را در گروه هنروتجربه اکران کنیم. محل نمایش فیلم‌های خارجی در کشورمان فعلا جشنواره جهانی است. ما دنبال این فرصت هستیم که بتوانیم امتیاز نمایش فیلم‌های خارجی را در اختیار بگیریم و فیلم‌های روز دنیا را در گروه هنروتجربه اکران کنیم.»

گروه هنروتجربه در جشنواره‌های فیلم کوتاه، مستند و بلند سینمایی جوایزی را تحت عنوان جایزه هنروتجربه به برگزیدگان اهدا می‌کند اما از آنجایی‌که این گروه منابع مالی ندارد، نمی‌تواند جشنواره برگزار کند. صانعی‌مقدم در این خصوص توضیح داد:«تصمیم داریم برای گروه هنروتجربه جشنواره‌ای مستقل برگزار کنیم، اما چون این گروه از منابع مالی برخوردار نیست این موضوع تا به امروز محقق نشده اما طبیعتا اگر منابع مالی تامین شود امکان خوبی برای برگزاری جشنواره مستقل هم خواهیم داشت. به‌ احتمال ‌زیاد با همکاری سفارتخانه‌ها و با نمایش فیلم‌های منتخب روز، امکان برگزاری جشنواره‌ای خوب برای گروه هنروتجربه فراهم می‌شود که در این جشنواره، فیلم‌های ایرانی گروه هنروتجربه هم مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرند. البته جشنواره جهانی فعلا خلأ تماشای فیلم‌های خوب خارجی را پر می‌کند اما گروه هنروتجربه هم می‌تواند بدون هیچ‌گونه ریخت‌وپاش و با استفاده از حداقل منابع مالی با در اختیار گرفتن رایت فیلم‌ها در این مسیر قدم بردارد.»

مدیرعامل موسسه هنروتجربه درخصوص چگونگی برگزاری هفته‌های بین‌المللی در ایران با بیان اینکه این برنامه از سال گذشته آغاز شده است، عنوان کرد:«هدف اصلی از برگزاری چنین هفته‌های فیلمی در ایران معرفی فیلم‌های هنری و تجربی سایر کشورها به علاقه‌مندان سینماست. هم‌چنین ایجاد فرصت بحث و گفت‌وگو و تبادل‌نظر میان فیلم‌سازان ایرانی و خارجی که در جلسات مختلف کنار یکدیگر حضور پیدا می‌کنند و با مجموعه محصولات هنری و تجربی سایر کشورها آشنا می‌شوند.»

هفته فیلم ارمنستان، برزیل و آلمان ازجمله هفته‌های فیلمی بود که سال گذشته در گروه سینمایی هنر و تجربه برگزار شد و امسال هم در تداوم این مسیر هفته فیلم چین و صربستان و هفته فیلم اروپایی شکل اجرایی به خود گرفت. صانعی‌مقدم گفت:«این برنامه با حضور ۱۵ کشور در خانه هنرمندان ایران، پردیس گلستان شیراز، پردیس ستاره‌باران تبریز، پردیس سیتی‌سنتر اصفهان، تماشاخانه پارس کرمان، پردیس هویزه مشهد و سینمای هنروتجربه بابل با حضور ۱۵ فیلم از ۱۵کشور اروپایی اتریش، بلغارستان، دانمارک، فنلاند، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، هلند، لهستان، سوئد، اسلونی، اسپانیا، سوییس و انگلستان برگزار شد و با استقبال خوبی از جانب مخاطبان همراه بود.»

 طبیعتا اگر منابع مالی تامین شود امکان خوبی برای برگزاری جشنواره مستقل هم خواهیم داشت. به‌ احتمال ‌زیاد با همکاری سفارتخانه‌ها و با نمایش فیلم‌های منتخب روز، امکان برگزاری جشنواره‌ای خوب برای گروه هنروتجربه فراهم می‌شود که در این جشنواره، فیلم‌های ایرانی گروه هنروتجربه هم مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرند

صانعی‌مقدم علاوه‌بر این گفت:«گروه سینمایی هنروتجربه در هفت شهر ایران نمایندگانی دارد و ما عملا با نمایش فیلم‌های هنری و تجربی جهان فرصت تماشای فیلم‌ها را برای مخاطبان در سراسر کشور فراهم می‌کنیم تا برای آن دسته از مخاطبانی که با فیلم‌های هنری و تجربی دنیا آگاهی ندارند فضای آشنایی فراهم کنیم. از طرفی در هر هفته فیلم میهمانانی از کشورهای مختلف به ایران می‌آیند و طی آن تعامل و گردهمایی‌هایی با سینماگران ایرانی و مسوولان سینما داریم، نتایج این گفت‌وگوها به تولیدات مشترک می‌انجامد. البته موسسه هنروتجربه گروهی برای اکران فیلم‌هاست و تولید فیلم در سیاست‌های آن محلی از اعراب ندارد اما می‌توانیم زمینه‌های تولید را در جهت رونق سینما برای سینماگران ایرانی فراهم کنیم.»

یکی از بخش‌های هفته‌های فیلم برگزاری ورک شاپ‌هایی است که در این کارگاه‌ها بسیاری از سازمان‌ها شرکت می‌کنند و جلسات متعدد و بحث و گفت‌وگوهای زیادی ایجاد می‌شود و در دل این گفت‌وگوها افراد به همکاری‌های خوبی می‌رسند. به عنوان نمونه مدیر بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی با مدیر مرکز ملی فیلم صربستان جلسات گفت‌وگویی را برای تولیدات مشترک داشتند که همین گام مثبتی در پیشبرد اهداف برگزاری هفته‌های فیلم تلقی می‌شود.

صانعی‌مقدم در بخش دیگر صحبت خود گفت:«چنین ارتباطاتی یک دیپلماسی فعال فرهنگی است که می‌تواند باعث ارتباط فعال بین کشورهایی که می‌خواهند زیر سلطه سینمای هالیوود نباشند، برقرار کند و از زیر سایه آن سینما خود را بیرون بیاورد. هفته‌های فیلم راجع به سینمای کمتر دیده‌شده آسیا یا اروپا بیشتر حرف زده می‌شود و در همین مسیر سینمای ایران می‌تواند پیشقراول باشد.»

گویا در برگزاری هفته‌های فیلم در ایران، پیگیری‌هایی از سوی کشورهای مختلف برای اکران فیلم‌های‎شان در ایران می‌شود تا این هفته‌های فیلم در ایران ادامه‌دار باشد اما پرسش اینجاست که هزینه برگزاری این هفته‌ها با ایران است یا کشور طرف مقابل که صانعی‌مقدم گفت:«به نکته خوبی اشاره کردید، کلیه برگزاری هفته‌های فیلم در ایران را خود کشورهایی که در این هفته‌ها شرکت می‌کنند متقبل می‌شوند ازجمله رایت فیلم‌ها و حضور صاحبان آثار و… همه به عهده کشورهای شرکت‌کننده و به سفارتخانه‌های‌شان مربوط است. هنروتجربه فقط سالن‌های سینما و فضای گفت‌وگو و رسانه‌ای را در اختیار آنها قرار می‌دهد.»

 

 

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.