بازگشت
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
واکنش متفاوت کن به فیلم‎های اسپایک لی و لارنس فون تریر
اخبار و رویدادها

هنروتجربه:هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن دیروز با دو واکنش متفاوت به دو کارگردان به پایان رسید. فیلم‎های اسپایک لی کارگردان آمریکایی و لارس فون تریر کارگردان دانمارکی در این روز به نمایش درآمدند.فون تریر که هفت سال پیش به دلیل اظهارات جنجالی‌اش درباره جشنواره کن از این رویداد اخراج شد،بعد از کش‎وقوس‌های فراوان در این دوره با آخرین ساخته‌اش «خانه‌ای که جک ساخت»، به این جشنواره آمده است. البته با توجه به نمایش فیلم در بخش خارج از مسابقه و این‎که فیلم‌های این بخش اغلب نشست مطبوعاتی ندارند؛ از این جهت خیال گردانندگان جشنواره از حرف‌های جنجالی احتمالی این کارگردان راحت بود.

«خانه‌ای که جک ساخت»(The House That Jack Built) درامی با موضوع یک قاتل زنجیره‌ای است. فیلم جدید فون تریر با بازی مت دیلون چنان خشن است – به‌خصوص خشونت علیه زنان – که برگزارکنندگان جشنواره را مجبور کرد،در برنامه رسمی خود درمورد این مساله اطلاع‌رسانی کنند و در واقع به تماشاگران هشدار بدهند.اما با وجود این هشدار، شدت خشونت فیلم به حدی بود که تعدادی از تماشاگران هنگام نمایش فیلم با عصبانیت سالن را ترک کردند.اگرچه با وجود اعتراض‌ها و ترک سالن توسط تعدادی از تماشاگران، آن‌ها که در سالن ماندند در پایان فیلم، به طور ایستاده، شش دقیقه فون تریر و عوامل فیلم او را تشویق کردند.

اما این روز برای اسپایک لی و فیلم جدیدیش «کلنزمن سیاه» به شکل دیگری رقم خورد. این فیلم که در بخش مسابقه جشنواره کن حضور دارد، پس از نمایش با هشت دقیقه تشویق ایستاده تماشاگران مواجه شد.داستان این فیلم که قرار است از ۱۰ اوت در سینماهای امریکا اکران شود، بر مبنای اتفاقی واقعی شکل گرفته‌است. در دهه ۱۹۷۰ یک کارآگاه سیاه‌پوست به نام ران استال‌ورث (با بازی جان دیوید واشنگتن/پسر دنزل واشنگتن) در کلورادو در انجمن محلی سازمان نژادپرست کوکلاکس کلان رخنه می‌کند و حتی با دیوید دیوک بدنام (با بازی تافر گریس) دوست می‌شود، با این هدف که یک حمله را خنثی کند.

به گزارش ددلاین، اسپایک لی با «کلنزمن سیاه» با یک زمان‌بندی کاملا مناسب ارجاعاتی نه چندان پنهان به عصر ترامپ و ظهور مجدد برتری‌جویی از نوع سفیدپوستان دارد. او در پایان فیلم با نمایش تصاویر واقعی از درگیری‌ها در شارلوتزویل، ویرجینیا و دیگر حوادث اخیر مرتبط با مسائل نژادی، بار دیگر این نکته را یادآوری می‌کند که چیزی واقعاً عوض نشده و حتی می‌توان گفت بدتر شده است.

منتقدان سینمایی پس از نمایش این فیلم آن را یکی از بهترین ساخته‌های اسپایک لی در چند سال اخیر توصیف کردند و بسیاری از اعضای هیات داوران چون کیت بلانشت، آوا دو ورنای و کریستین استوارت و همچنین کریستوفر نولان در مراسم فرش قرمز و نمایش این فیلم حضور داشتند.

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>