بازگشت
۹ مرداد ۱۳۹۷
برگزاری نشست نقد و بررسی مستند «درباره فروشنده» در اصفهان
وحید صداقت:نمی‌خواستم از نقد منفی برای جذب مخاطب بهره بگیرم/ بابک کریمی:فرهادی هر بازیگر را به شیوه خودش آماده می‌کند
اخبار و رویدادها

هنروتجربه-مرسده محمدی: سیتی سنتر اصفهان عصر دوشنبه هشتمین روز از مرداد ماه میزبان مستند «درباره فروشنده» به کارگردانی وحید صداقت و تهمینه منزوی بود.این برنامه با حضور وحید صداقت یکی از کارگردان‎های این مستند و بابک کریمی‌ از بازیگران فیلم «فروشنده» برگزار شد.

در همان ابتدای نشست وحید صداقت با این نقد جدی از طرف مخاطبین روبه‌رو شد که فیلمش تأییدیه فیلم «فروشنده» است و نه فیلمی‌ تحلیلی درباره «فروشنده». او در پاسخ توضیح داد:« وقتی فیلم «فروشنده» برنده دو جایزه اصلی بخش فیلم‌نامه نویسی و بازیگری شد، من و همسرم که ساخت مستند«درباره فروشنده» را به عهده داشتیم، تصمیم گرفتیم بیشتر توجه‌مان را روی این بخش‎ها بگذاریم. ما در زمینه‌های مختلف از بازیگری تا طراحی صحنه و لباس و …. از پشت صحنه فیلم تصویر داشتیم اما خط سیر فیلم‌مان به این سمت کشیده شد. من می‌توانستم به طور نمایشی چند منتقد مخالف هم به کار اضافه کنم تا در مقابل منتقدان موافق قرار بگیرند و فیلم برای مخاطب جذاب‌تر شود. هفتاد درصد نقدهایی که در فیلم مطرح می‌شود را خوانده بودم اما مثلا وقتی منتقد فرانسوی در مورد پولی که مرد به جا گذاشته و زن با آن غذا پخته ‌است، حرف می‌زند و می‌گوید آن پول آلوده شده، این نکته برای ما جذاب بود که منتقدان آن طرف هم، این مفاهیم فیلم فرهادی را درک کرده‌اند و خوب است که این نکات در فیلم‌ بازگو شود.»

بابک کریمی هم در ادامه این بحث عنوان کرد‌:«نقد در ایران با دیگر جاهای دنیا فرق می‌کند ما در تمام دنیا در مورد فیلمی ‌که ساخته شده است، انتقاد می‌کنیم اما در ایران عادت داریم در مورد آنچه که فیلم نشده و می‌توانست بشود حرف می‌زنیم. خب فیلمی‌که الان ساخته شده این است و باید در مورد آن حرف زد نه آنچه که می‌توانست باشد. کارگردانی یعنی تصمیم گرفتن این‎که چه چیزی را ببینی و بسازی و ما باید در نقد در مورد این مساله حرف بزنیم.»

کارگردان «درباره فروشنده» در تأیید سخنان بابک کریمی‌ گفت:«توقع ما در مورد فیلمی‌ که درباره فیلم دیگری است نباید یک درام باشد، این یک مستند است. البته می‌شد نکات جالبی در این فیلم گذاشت اما آن‌ها فقط جالب بودند و کاربرد دیگری نداشتند. وقتی این فیلم را می‌ساختیم ،اغلب از ما در مورد روش کار آقای فرهادی با بازیگران سوال می‌کردند، بنابراین به این نتیجه رسیدیم که همه دوست دارند آقای فرهادی و روش هدایت بازیگرانش را ببینند، پس نمی‌شد چیز دیگری ساخت.»

در بخش دیگری از این نشست وحید صداقت به روند ساخت فیلمش اشاره کرد:« ما حدود ۳۰۰ ساعت راش داشتیم که ۲۵۰ ساعت را در تدوین کنار گذاشتیم . فیلم ۶۵ دقیقه است، ما ۳۰ دقیقه پایانی را به تمرین بازیگران اختصاص دادیم که جذاب هم بود و بخش مهمی‌از کارهای آقای فرهادی را شکل می‌دهد. حدود سه ماه پیش تولید فیلم طول کشید و سه ماه هم تولید و فیلم‌برداری زمان برد.»

او هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که آیا به اکران فیلمش در گروه هنرو تجربه فکر کرده بود، گفت:«در موقع تولید فیلم گروه هنروتجربه فعال بود، هرچند این گروه در بین سینماگران تجاری دشمنانی هم دارد اما آن موقع فکر نمی‌کردم در این گروه فیلمم را اکران کنم . من می‌خواستم فیلم ساخته شده و دیده شود که خب با گروه هنروتجربه این امر ممکن شد.»

در ادامه نشست بابک کریمی‌ که در فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین»،«گذشته» و «فروشنده» با فرهادی همکاری داشته‌‎است،در مورد روش کار فرهادی توضیحات مفصلی داد:« فرهادی اغلب از یک تصویر شروع می‌کند و بعد داستان را حول آن تصویر پی‌ می‎ریزد. بعد سراغ زیرمتن‎ها و زیر ساخت‎های داستان می‌رود و در مرحله بعدی هم روی انتخاب لوکیشن و بازیگران کار می‌کند. در فیلم‌های فرهادی چون بازیگر محورهم هست و خود او هم از تئاتر و بازیگری آمده است، نقش‎ها بسیار اهمیت دارند. درحین کار هم هیچ‌وقت فرهادی یک نسخه را به همه بازیگران نمی‌دهد. هر بازیگر را به شیوه خودش آماده می‌کند. بعد سر تمرین‌ها متوجه می‌شود روش درست است یا نه. ابتدا دورخوانی می‌کند ، بعد تمرین‌های آزاد می‌گذارد وخیلی از تمرین‌ها مربوط به صحنه‌های قبل از فیلم است و آنچه که بین شخصیت‌ها در قبل از اتفاقات فیلم رخ داده‌است. به این صورت بازیگر همه چیز را در می‌یابد و نقش را درک می‌کند و کم‌کم و با پایان تمرینات به نقش سوار می‌شود. تفاوت کار فرهادی با دیگران در این است که آن‌ها روزهای اول را با شور و شوق شروع می‌کنند و وسط کار روال برایشان عادی می‌شود و ته کار همه خسته‌اند و می‌خواهند زودتر بروند اما فرهادی از اول مثل چرخ خیاطی با یک ریتم ثابت کار می‌کند.خسته می‌شود اما این خستگی از تمرکز و حساسیت و توجه‌اش کم نمی‌کند.»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.