بازگشت
۱۳ آبان ۱۳۹۷
برگزاری جلسه نقد و بررسی مستند «اینستاگرامر» در مشهد
سینا کیان‌پور:دنبال افرادی رفتم که کاملاً بی‌دلیل مشهور شده‌اند
اخبار و رویدادها

هنروتجربه:جلسه نقد و بررسی مستند «اینستاگرامر» عصر روز شنبه ۱۲آبان‌ماه با حضور سینا کیان‌پور کارگردان و با اجرای مهدی رضایی استاد دانشگاه و منتقد در سالن شماره هفت سینما هویزه برگزار شد.

سینا کیان‌پور ابتدا درباره اینکه چگونه به ایده ساخت این فیلم رسیده‌است، صحبت کرد: «همه ما کم‌وبیش، بعضی‌ها زودتر و بعضی‌ها دیرتر یا به هردلیلی، کاربر این شبکه هستیم.حدود چهارسال پیش احساس کردم وقتی از این فضا استفاده می‌کنم، من دوستانم را دنبال می‌کنم و آن‌ها هم من را. در این میان افرادی را هم علاوه بَر دوستانم که دنبال می‌کنم که غریبه‌اند و در عین این‌که کار خاصی هم نمی‌کند ولی دنبال‌کننده‌های زیادی دارند. یعنی آن‌ها آدم‌های مشهور این شبکه اجتماعی‌ بودند که تازه داشت بین مردم جا می‌افتد. خب احساس کردم در حالِ واردشدن به دوران جدیدی هستیم که به‌واسطه این شبکه یک‌سری «بچه‌معروف» که نمی‌شود به آن‌ها گفت سلبریتی مطرح شده‌اند.افرادی که در این حوزه ارتباطات به آن‌ها «بچه‌معروف» یا «میکروسلبریتی»می‌گویند. این جرقه اصلی کار بود. از طرفی، پایان‌نامه دانشگاهیِ‌ام هم درباره این ماجرا است و تاثیراتی که چنین فضایی در سبک‌زندگی ما دارد. البته دلم می‌خواهد قالبی غیر از سینما برای آن پیدا کنم.»

او سپس در پاسخ به این سؤال که چرا نگاه پژوهشی و تحلیلی در این کار دیده نمی‌شود، گفت:« پژوهشی که بعدش تحلیل واضح و مشخصی از خودم ارائه بدهم،انجام نشد.به این دلیل که نه خواسته خودم بود و نه خودم را در جایگاهی می‌دیدم که یک تحلیل عمیق موشکافانه ارائه بدهم. افزون‌ براین‌، چنین جنسی از کار را هم دوست ندارم؛ چون می‌تواند مستند را به یک اثر سفارشی تقلیل بدهد که در تلویزیون پخش می‌شود. بیشتر دوست‌داشتم بروم در دل این آدم‌ها و ببینم این خرده‌فرهنگی که بین تعدادی از آدم‌ها به وجود آمده، چه مشکلاتی دارد و دغدغه‌های شخصی آن‌ها را نشان بدهم. اگر جاهایی هم شبه‌تحلیل‌های شخصی‌ام را می‌بینید، احتمالاً از دستم دَر رفته است. در واقع دوست‌داشتم از این حرف بزنم که این فضا  با ما چه می‌کند ولی فکر کردم بیشتر از هر تحلیلی، باید سَر و کارم با آدم‌ها باشد بدون هیچ‌ توضیح اضافه‌ای. از طرفی، کسانی بودند که وسط فیلم‌برداری ما را رها کردند و رفتند. یا خیلی‌هایشان اصلاً حوصله نمی‌کردند که برای این کار وقت بگذارند. به همه این دلایل مصاحبه شیوه مطمئنی بود برای این‌که در این مدتِ محدود بتوانیم به نتیجه مطلوبی برسیم.»

کارگردان«ایسنستاگرامر» در ادامه و در پاسخ به این‌که آیا کاراکترهایش را براساس تعداد دنبال‌کننده‌هایش انتخاب کرده یا نه؟ توضیح داد:« لزوماً براساس تعداد فالوئرها آن‌ها را انتخاب نکردم. دلیل این‌که چرا سراغ این دوستان رفتم این بود که هیچ‌دلیلی برای این‌که چرا این‌همه تعداد دنبال‌کننده دارند، ندارند! مثلاً فلان شخصیت محبوب اینستاگرامی حتی اگر یک محتوای سخیفی هم ارائه می‎دهد، باز هم دارد چیزی را تولید می‌کند ولی من دنبال کسانی بودم که هیچ‌کاری نکرده‌اند ولی مشهورند. مثلاً بازیگرها شهرتشان را از جای دیگری آورده‌اند و تعداد زیادِ دنبال‌کننده‌هایشان نکته عجیبی نیست.پس دنبال افرادی رفتم که کاملاً بی‌دلیل مشهور شده‌اند.»

کیان‌پور در ادامه همین بحث،درباره اینکه چرا با وجود «هیچ‌کاری» آن‌ها باز هم تعداد زیادی دنبال‌کننده دارند، گفت:«آن‌ها و افراد شبیه به آن‌ها در این فضا «خودشان» هستند. یعنی اگر غیر از این بود کسی نمی‌رفت آن‌ها را دنبال کند. و حالا وسط این تولیداتی که خودشان محور کار هستند، چندتایی هم تبلیغ می‌گذارند و این‌گونه درآمد کسب می‌کنند و اساساً این خروجی مالی، باعث جدی گرفتن کارشان می‌شود.»

این کارگردان سپس در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان که چرا شخصیت‌های این مستند، فیلم او را در فضای مجازی تبلیغ نکرده‌اند، گفت:«نخواستم آن‌ها فیلم را در صفحات‌شان بگذارند. طبیعتاً واکنش مخاطبان با این فیلم متفاوت است و اگر نگاه انتقادی به این فضا داشته باشی خب طبیعتاً کسی آن را تبلیغ نمی‌کند. «حاج‌آقا» گذاشت و خانم ماهی‌صفت هم فیلم را تبلیغ کرد. وقتی فیلم را تبلیغ کنند این توقع به وجود می‌آید که حتماً باید تبلیغ آن‌ها را روی پرده ببینید که این‌طور نیست.»

او هم‎چنین درباره اینکه آیا قرار است باز هم فیلم‌هایی درباره فضای مجازی بسازد یا نه؟ عنوان کرد:«راستش دیگر خسته شده‌ام و فکر می‌کنم این موضوع دیگر برایم تمام شده است. در واقع دو موضوع اصلی را ذهن داشتم؛یکی شهرتِ بدون دلیل و دیگری این‌که، چطور «یک چیز الکی» این‌طور جدی می‎شود. این موضوع آن‌قدر مرا خسته کرده‎است که دیگر حالا همه آن‌ شخصیت‌ها را آنفالو کرده‌ام.»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.