بازگشت
>
۲۶ تیر ۱۳۹۶
جرج رومرو استاد سينمای وحشت درگذشت
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: جرج رومرو فیلمساز امریکایی که از او به عنوان یکی ازاسطوره‌های سینمای وحشت یاد می‌شد و با فیلم «شب مردگان زنده» ژانر فیلم‌های زامبی را ابداع کرده بود، یکشنبه ۱۶ ژوئیه در ۷۷ سالگی درگذشت.

مدیر برنامه‌های رومرو در بیانیه اعلام كرد او  در خانه‌اش هنگامی که خواب بود به دليل بيماري سرطان ریه از دنیا رفت.

رومرو  «شب مردگان زنده» را در سال ۱۹۶۸ با بودجه ۱۱۴ هزار دلاری ساخت که نه تنها به فروش حیرت‌انگیز ۳۰ میلیون دلاری رسید، بلکه خیلی زود به یک «فیلم کالت» تبدیل شد. این فیلم سیاه و سفید که از مهم‌ترین آثار سینمای وحشت در تاریخ سینما شناخته می‌شود، درباره گروهی از شخصیت‌ها بود که در مزرعه‌ای در پنسیلوانیا مورد هجوم تعداد زیادی از زامبی‌ها قرار می‌گرفتند.

او بعد از این موفقیت، سه فیلم ساخت که نتوانستند به اندازه «شب مردگان زنده» محبوبیت به دست بیاورند. در سال ۱۹۷۷  فیلم «مارتین» را درباره خون‌آشام‌ها ساخت که تاحدی موفق‌تر بود. اما رومرو به دل زامبی‌ها برگشت و فیلم «سحرگاه مردگان» را با نیم میلیون دلار توليد كرد  که ۵۵ میلیون دلار فروش داشت. سومین فیلم زامبی او «روز مردگان» بود که در سال ۱۹۸۵ توليد شد.

در آن مقطع فیلم‌های او که موضوعش زامبی‌ها نبودند، بیشتر مورد توجه قرار گرفتند، از جمله Knightridgers و «نمایش ترسناک» که داستانش را استیون کینگ نوشته بود. او در دهه ۱۹۹۰ دو تجربه مشترک با داریو آرجنتو دیگر فیلمساز مشهور ژانر وحشت داشت: «نیمه تاریک» و «مشت‌زن».او یک سه‌گانه زامبی دیگر هم ساخت؛ «سرزمین مردگان» در سال ۲۰۰۵ که در کانادا تولید شد و در آن سیمون بیکر، دنیس هاپر و آسیا آرجنتو بازی می‌کردند ، «خاطرات مردگان» در سال ۲۰۰۸ و «بقای مردگان» در سال ۲۰۱۰٫

این سینماگر پرکار علاوه بر فیلمسازی، روی بازی‌های ویدیویی و کتاب‌های مصور هم کار می‌کرد. جرج رومرو متولد محله برانکس در شهر نیویورک بود،‌اما پدرش کوبایی و مادرش لیتوانیایی بود.

استیون کینگ نویسنده مشهور امریکایی بعد از مرگ او در توییتر نوشت: «از شنیدن خبر مرگ جرج رومرو همکار مورد علاقه و دوست خوب قدیمی‌ام غمگینم. جرج، هرگز کسی مثل تو نخواهد آمد.»

ورايتي•

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*