بازگشت
۲۱ اسفند ۱۳۹۷
بهروز غریب‌پور:نمایش آثاری چون«دونده» به ارتقای نگرش فیلم‎سازان جوان کمک می‎کند
اخبار و رویدادها

هنروتجربه:نسخه مرمت شده فیلم «دونده» ساخته امیر نادری که اثری ماندگار در سینمای ایران است، در بخش «نمایش فیلم های کلاسیک مرمت شده» سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درمی آید. «دونده» محصول ۱۳۶۳ اولین فیلم ایرانی ساخته شده پس از انقلاب است که با کسب جوایز بین‌المللی توجه جهان را به سینمای نوین ایران جلب کرد.

بهروز غریب‌پور یکی از فیلم‎نامه‎نویسان «دونده» این اقدام را موجب ایجاد نگاهی تازه در جوانان و علاقه‌مندان به فیلم‎سازی دانست و تاکید کرد:«این فیلم روی هر نسلی از مخاطبان و فیلم‌سازان اثرگذار خواهد بود زیرا در کنار نقاط قوت تکنیکی، مضمون آن به تلاش و ریاضت برای رسیدن به هدف می پردازد که این مضمون همیشگی است. در این روزگار هم باید لزوم تلاش در راه رسیدن به اهداف را برای نسل امروز به نمایش درآورد و آنها را در جهت رسیدن به اهدافی که در زندگی دارند ترغیب کرد.»
این نویسنده و کارگردان تئاتر درباره امکان بازسازی و مرمت آثار سینمایی به عنوان یک مزیت گفت: «یکی از مسایلی که در هنر تئاتر وجود دارد این موضوع است که تئاتر هر شب به دنیا می‎آید و هر شب از دنیا می‎رود و نمی‎توان درباره تئاترهایی که در گذشته روی صحنه رفته به درستی قضاوت کرد، اما سینما برخلاف تئاتر امکان مرور آثار گذشته را به ما می‎دهد.خیلی از کارگردان‎های تئاتر هستند که نمی‎دانیم اسم و رسمی که پیدا کرده‌اند قابل دفاع است و آیا آنها به واقع کارگردان‎های بزرگی بوده‎اند یا نه اما یکی از محسنات سینما این است که شما می‎توانید فیلمی که ۱۰۰ سال قبل تولید شده امروز روی پرده سینما ببینید و ارزیابی کنید.وقتی کسی می‌گوید ژرژ ملی‌‌یس بنیانگذار خیلی از پدیده‎های سینمای جهان است، امروز می‎توان به سهولت فیلم‌های او را نگاه و قضاوت کرد که واقعا او فیلم‎ساز اثرگذاری بوده است یا خیر. فیلم‎سازانی مثل گریفیث یا آیزنشتاین را می‌توان از فیلم‌هایشان داوری کرد و فهمید القابی که در سینما به آنها داده شده چقدر به واقعیت نزدیک است.»

او در ادامه درباره امیر نادری و ترمیم فیلم«دونده» هم عنوان کرد:« امیر نادری جزئی از تاریخ سینمای ایران است و من برای آن دوران از سینمای کشور  ارزش زیادی قائلم. خوشحالم که فیلم‌هایی از دوران خوب سینمای ایران در حال معرفی و اکران در جشنواره جهانی فیلم فجر است تا مخاطبان با نگاه و نوع سینمای فاخر ما آشنا شوند. فیلم‎های آن دوران از سطح بسیار بالایی برخوردار بود و امروز که این زمینه برای جوانان فراهم شده تا این فیلم ها را به صورت مرمت شده و با کیفیت بالا ببینند، باید از این فرصت استفاده کنند. امیدوارم اکران این فیلم ها و از جمله «دونده» به نگارش فیلم‎نامه‎های خوب و ارتقای نگرش فیلمسازان جوان کمک کند.»

غریب پور در پایان گفت: «اگر امیر نادری و فیلم‎های آن دوران حذف شود بخشی از تاریخ ما حذف شده است. ما باید قدردان کارگردانان و فعالان سینمایی باشیم که بعد از انقلاب موج نویی را در سینمای ما ایجاد کردند.»

منبع:ستاد خبری جشنواره جهانی فیلم فجر
دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.