بازگشت
۲۳ خرداد ۱۳۹۸
ماريوس پیپه ریدس کارگردان «قاچاق هندریکس»:
بی‌مرزی مهم‌ترین ایده فیلم بود/ برای تولید مشترک باید به موضوعات غیرتکراری توجه کنیم
اخبار و رویدادها

هنروتجربه-کامبیز حضرتی: «قاچاق هندریکس» اولین فیلم بلند سینمایی ماریوس پیپه ریدس است. این فیلم داستان زندگی یانیس، آهنگ‌ساز فراموش‌شده‎‌ای است.نقشه‌های او زمانی‌ که سگش جیمی فرار می‌کند و از مرز میان نواحی تحت کنترل دولت قبرس و مناطق اشغالی رد می‎شود به مشکل برمی‌خورد. «قاچاق هندریکس» که در بخش نمایش فیلم‌های کمدی معاصر سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر نیز حضور داشت، در جشنواره فیلم تریبکا موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم داستانی بین‌المللی شد و در جایزه ویژه بخش رقابتی جشنواره تسالونیکی را هم از آن خود کرده‌است.کارگردانی، تهیه کنندگی و نویسندگی  این فیلم  را  که از آثار سومین دوره هفته فیلم اروپایی است، ماریوس پیپه ریدس برعهده دارد. با او درباره این فیلم و سینمای ایران به گفت‌وگو پرداختیم.

داستان این فیلم در قبرس می‌گذرد و رگه‌های طنز دارد  که به طور مشترک با یونان و آلمان ساخته شده است. چرا به سراغ تولید مشترک رفتید؟
سینمای قبرس درحال رشد است و در سال‌های اخیر توانسته است رشد قابل توجهی داشته باشد. برای رشد این سینما و موردتوجه قرارگرفتن باید به سروقت تولید مشترک برویم. اما همکاری با دیگر کشورها برای تولید مشترک سخت است. چون کشورهای دیگر قبرس را به عنوان کشوری صاحب صنعت سینما نمی‌شناسند و متقاعد کردن آن‌ها برای همکاری با سینماگرانی از قبرس کاری مخاطره آمیز است. اما با پیگیری و صرف زمان‌های زیادی برای تولید می‌شود این کار را انجام داد و در نهایت با پیگیری زیاد به نتیجه رساند. من از همکاری با دیگر کشورها راضی هستم و خوشحالم که درنهایت این فیلم ساخته شد.

 فیلم نساختم که راه‌حل بدهم بلکه خواستم سوال و پرسش ایجاد کنم. هدف هنر سوال برانگیزی است تا اضداد را مطرح کنم. فکر می‌کنم وظیفه من نیست که پاسخ‎‌ها را بدهم سیاستمداران باید پاسخ را از خود فیلم پیدا کنند

سینمای قبرس برای ما کمتر شناخته شده است. حال وهوای این سینما به اروپای شرقی نزدیک است یا ترکیه؟
سینمای قبرس درحال رشد است. این سینما خصلتی دوگانه دارد و در اصل هم به اروپا و هم آسیا نزدیکی و مشابهت دارد. به طور کلی این سینما دوگانه است. چون در اینجا ترک‌ها و یونانی‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند و مرزی بین آن‌ها وجود دارد که دستمایه ساخت این فیلم قرار گرفته است.

ایده فیلم چقدر مبتنی بر واقعیت است؟
ایده اصلی این فیلم واقعه‌ای بود که برای کسی اتفاق افتاد و آن را برایم تعریف کرد. کسی می‌خواست با سگ از این مرز رد شود اما گفتند می‌تواند با سگ برود اما نمی‌تواند سگ را برگرداند. من داستان‌های مختلفی در این رابطه شنیده بودم. مثلا کسی می‌خواست از مرز بگذرد ولی اجازه ندادند شیرینی‌هایش را باخودم ببرد و مجبور شد درهمان جا بخورد. این مرز قوانین ساختگی و نامشخصی دارد. من فکر کردم این داستان‌ها می‌تواند کنار هم قرار بگیرد ولی تصورم این بود که ایده متعلق به فیلم کوتاه است اما تا دست به قلم شدم و آن را نوشتم به فیلم‌نامه بلند تبدیل شد. من  ۲۵ تا ۳۰ نسخه از فیلم‌نامه نوشتم  تا به این فیلم‌نامه‌ رسیدم و آن‎را به تهیه کننده‌ها ارایه دادم.درواقع نسخه تکامل یافته فیلم‌نامه را به آن‌ها دادم. اول من سیناپس به تهیه‌کنندگان دادم و وقتی آن را می‌پسندیدند سناریوی کامل را خواندند. این فیلم در اصل واقعی و رئال است اما برای آدم‌های مختلف اتفاق افتاده است. من این داستان‌های واقعی را از افراد مختلف شنیدم.

نظر آن‌ها درباره فیلم چه بود که به تولید مشترک راضی شدند؟
این فیلم المان‌های کمدی دارد که جذاب است. آن‌ها گفتند اگرچه دنبال کردن این فیلم راحت است اما درعین حال ژرف و عمیق است. مساله بی‌مرزی مهم‌ترین ایده فیلم بود که آن‌ها را جذب کرد.

فیلم راه‌حلی برای این مشکل نشان نمی‌دهد. چرا؟
 فیلم نساختم که راه‌حل بدهم بلکه خواستم سوال و پرسش ایجاد کنم. هدف هنر سوال برانگیزی است تا اضداد را مطرح کنم. فکر می‌کنم وظیفه من نیست که پاسخ‎‌ها را بدهم سیاستمداران باید پاسخ را از  خود فیلم پیدا کنند. هنرمند باید روایت‌های رایج و تکرارشده تاریخ را به چالش بکشد و دوباره مطرح کند.

شما برای فیلم ساختن مشقت‌های زیادی کشیدید. برای کسانی که قصد تولید مشترک دارند چه توصیه‌ای دارید؟
معمولا وقتی می‌خواهیم در بازار جهانی تولید مشترک بسازیم باید به موضوعات کمتر مطرح شده، توجه کنیم. این موضوع محدود و محلی برای این کار جذاب‌تر است. هرچه موضوعی محلی‌تر باشد می‌تواند جهانی‌تر باشد. من می‌دانستم که این فیلم نمی‌تواند پرفروش باشد و هنروتجربه‌ای است اما خواستم آن را بسازم.

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.