بازگشت
۲۲ خرداد ۱۳۹۸
فرهاد مهرانفر:«خواب آب» مخاطبان هر قشری را با خود همراه می‌کند
اخبار و رویدادها

هنروتجربه: فیلم سینمایی «خواب آب» به کارگردانی فرهاد مهرانفر این روزها در سینماهای  گروه هنر و تجربه در حال اکران است. این فیلم به بحران آب می پردازد و قصه خود را در دل کویر روایت می کند.مهرانفر در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا درباره چرایی پرداختن به این موضوع صحبت کرده است.

این کارگردان درباره اهمیت پرداختن به موضوع بحران آب گفت: «سرزمین ما در مسیر کمربند خشک زمین و منطقه خاورمیانه قرار گرفته است. بسیاری جنگ‌ها و چالش‌های منطقه از بلندی‌های جولان تا مرزهای همسایگان ما، افغانستان، ترکیه و عراق، متأثر از تصمیمات سیاسی کشورهایی است که سرچشمه رودخانه‌های راهبردی مرزی آب شیرین را در اختیار دارند؛ به رغم این جبر جغرافیایی، نیاکان ما با حکمتی متأثر از تجربیات ساکنان هزاره‌های گذشته این سرزمین توانسته‌اند در پهنه فلات مرکزی و کویرهای ایران، تمدنی شایسته بنا کنند.»

او  با اشاره به اینکه تمدن و فرهنگ منصوب به کاریز (قنات) متناسب با محدودیت‌های منابع آب شیرین در این اقلیم، زمینه‌ای برای تداوم حیات فراهم آورد که همچنان میراث پرافتخار ایرانیان محسوب می‌شود، افزود: «اما به دلیل اشتباه راهبردی حاکمیت منابع آب طی چند دهه گذشته غالب رشته‌های قنات خشک و هزاران روستای کویری محروم از آب شد و ساکنان آن با خشک شدن ریشه پیوندشان با خاک به سیل مهاجرانی پیوسته‌اند که با ترک زادگاه، به زیستگاه‌های محدود پرآب ایران هجوم آورده‌اند. بدون شک این مهاجرت گسترده، صدمات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در مبدا و مقصد به دنبال خواهد داشت که آسیب شناسی آن مبحثی جداست.»

مهرانفر با تاکید بر اینکه فیلم «خواب آب» رجعت به حکمت و ارزش‌هایی دارد که در عصر پرشتاب امروز در حال رنگ باختن است،عنوان کرد:« گفتمان نسل گذشته، (پیرمرد نگهبان قنات) و مرد جوان (مهندس زمین شناس) فرصتی است برای پیش آگاهی ما از آنچه بر این سرزمین گذشته است. دیالکتیک جاری در این اثر صرفاً تقابل سنت و مدرنیته نیست، بلکه تفکیک آن بخش از تجربیات پویا و بالنده میراث بشری است که همچنان شایسته بازنگری است.»

این مستندساز با اشاره به جذابیت‌های این فیلم برای مخاطب عام گفت:«خواب آب وام دار ساختاری سینمایی است که با هدف جذب مخاطب عام، به عناصر طلایی یک اثر دراماتیک تکیه دارد.این فیلم یک درام عاشقانه است که با تعلیق‌های غافلگیر کننده و ریتمی موزون مخاطبان هر قشری را با خود همراه می‌کند و اطمینان دارم در پایان کمتر بیننده‌ای احساس می کندبا کلیشه‌های کاذب تجاری و بازاری از وقت او سو شده است. متأسفانه عرصه اکران در این دوران با هدف سرگرم‌سازی در انحصار سوداگران سینمای بازاری است و به مسائل حیاتی نظیر مباحث زیست محیطی و به خصوص موضوع حیاتی آب توجهی ندارد.»

در بخش دیگری از این گفت وگو  مهرانفر درباره بازخوردها از نمایش فیلم، گفت:« اکران این اثر در هنر و تجربه در آغاز راه است و تاکنون نشستی برای نقد و بررسی برگزار نشده است. تنها بازخوردها مربوط به حضور« خواب آب » در چند جشنواره داخلی و خارجی از جمله جشنواره پوسان و دریافت تقدیرنامه از جشنواره فیلم سبز برلین بوده که جشنواره‌ای محیط زیستی است.»

او هم چنین درباره اکران فیلم در گروه هنروتجربه عنوان کرد: «گروه هنر و تجربه تنها فرصت و مفری است که آثار غیر تجاری در آن عرضه و معرفی شوند. امیدوارم مدیریت این تشکل با آگاهی از میراث گرانقدر فیلمسازان متفاوت سینمای ایران در این مقطع، فرصتی شایسته برای پیوند با مخاطبان خاص همچون استادان، دانشجویان، دانش آموزان، سمن‌های مرتبط و نسل‌های آینده ایران، برقرار کنند.»

دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.