بازگشت
حمیدِ هما ( 1392 )
مستند
4.1 / 10 | 10 رای | 0 دیدگاه
کارگردان : محمدعلی سجادی
تهیه کننده : محمدعلی سجادی
بازیگران :زنده‌یاد هما روستا و حمید لبخنده

معرفی کارگردان

محمدعلی سجادی متولد ۱۳۳۶ آمل است. آغاز کار هنری او با خط و نقاشی و ساخت اولین فیلم هشت میلی‌متری به نام «کی از همه زرنگ تره» (پویا نمایی) در کانون و پرورش فکری بود. سپس چندین فیلم هشت میلی‌متری دیگر تا سال ۵۶ در سینمای آزاد ساخت. پس از انقلاب سه فیلم ریل، جاده، در مسلخ عشق را به صورت شانزده میلی‌متری کارگردانی کرد. او ساخت شانزده فیلم سینمایی، دو تله فیلم، چاپ چندین کتاب و تدوین چندین فیلم برای دیگر کارگردانان را در کارنامه هنری خود ثبت کرده است. از فیلم‌های سینمایی این کارگردان می‌توان به بازجویی یک جنایت (۶۲)، گنج ( ۶۳ )، جدال ( ۶۴ )،گم شدگان ( ۶۶- ۶۵ )، مُهره ( ۷۶ )، شیفته ( ۷۸ )،رنگ شب ( ۷۹ )، اثیری ( ۸۰ )،شوریده ( ۸۳ ـ ۸۴) و مخمصه ( ۸۶ )اشاره کرد. او هم‌چنین مجموعه‌ تلویزیونی جست و جوگران را نیز در سال ۱۳۸۷ کارگردانی کرده‌است. فیلم‌های ویدئویی رمز (۸۱) سایاب ( ۸۵) و سیاوشان ( ۹۱-۹۲) هم از دیگر آثار سجادی هستند.
از کتاب‌هایی هم که او تاکنون منتشر کرده می‌توان از منظومه داغستان (۶۹ )، گفت‌و‌شنود (درباره ادبیات ۶۸ )، حیرانی(رمان / کتاب اول ۷۳ )، حلقه گم شده (داستان ۷۶ )، چه کسی روجا را کشت ؟(داستان بلند ۷۹ )، دلم برایت می تپد! (مجموعه شعر ۸۲)، خیره بر چهار فصل و خاتوزین ( دوشعر بلند ۸۲)، نشانه‌ها (۸۳ )، روئیده در سنگ فصل و سه مورچه‌ عاشق ( مجموعه شعر۸۷)،  با نوشته کشتن(رمان ۸۹)،گزل (فیلم‎نوشته ۸۹) و چه قدر مانده به رسیدن ؟!( ۹۱) نام برد.

یادداشت کارگردان

با هما روستا عزیز قرار بود سرِ فیلم «شوریده» کار کنم و نشد. اما درس دادن در آن جا مرا با او و حمیدش بیشتر نزدیک کرد و دوستی سر و شکل گرفت. حمید سمندریان که به رویا پیوست، بازهم در کنار هم ماندیم. بیماری و نبودِ حمید، هما را به افول می‌برد و به پائیزش نزدیک می‌کرد. فصلی که در آن زاده شده و در آن مُرد!
نکوداشتِ هما در زمستان ۹۲ بهانه‌ خوبی شد تا او را جلوی دوربین بنشانم و در فرصتی شش روزه، به همراه حمید لبخنده، دوست دیرینه‌ام زندگی و کار هما را واکاوی کنیم، سپس در تداومش تا به همین اکنون، درگیر تدوین و تکمیل این فیلم بی‌چیز که خیلی چیزها از این دو عزیز دارد بشوم آن هم در دو نسخه چهارساعته و صد و یک دقیقه‌ای .
حالا « حمیدِ هما » نخستین گانه از سه‌گانه‌ی فیلم / نمایش من شد از مجموعه سینمای بی‌چیز! بله بعد از حمیدِ هما فیلمی را با حضور هفتاد تن از هنرجویان آموزشگاه سمندریان ساختم به نام «کارد و کلوچه»  که کاری‌ست تجربی. فیلم بده بستان نمایش و بداهه پردازی و مستندات تصویری من است با هنرجویان و به عبارتی رابطه واقعیت است با نمایش در هفت تکه. سومین کار اما «تمرین برای اجرا» است که فیلمی داستانی است با محوریت نمایشِ داستان سیاوش با یک گروه تئاتری!

عوامل فیلم
  • کارگردان : محمدعلی سجادی
  • تهیه کننده : محمدعلی سجادی
  • مدیر فیلم برداری : آرمان فیاض - آرش خزایی
  • مدیر صدابرداری : سامان شهامت
  • تدوین : محمدعلی سجادی
  • سال تولید : 1392
  • نوع فیلم : مستند
اخبار مرتبط
دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.