بازگشت
شرح یک عکس ( 1396 )
مستند
3.2 / 10 | 5 رای | 0 دیدگاه
در حادثه تروریستی تهران كه توسط گروه داعش در مجلس شورای اسلامی رخ داد؛ یك تصویر، مهم‌ترین عكس این حادثه در رسانه‌های داخلی و خارجی شد و سوژه آن، عماد پسربچه‌ای بیماری بود كه به همراه مادرش در همان روز برای دیدار با نماینده شهرشان به مجلس آمده بودند. این تصویر درست ساعتی بعد از حادثه تروریستی تهران در رسانه منتشر شد تا همه نگاه‌ها به سمت عماد باشد.
کارگردان : ساتیار امامی
تهیه کننده : ساتیار امامی

معرفی کارگردان

ساتیار امامی متولد ۱۳۵۴ بندر گز است. او که دیپلم گرافیک و لیسانس عکاسی از دانشکده هنر و معماری تهران را دارد، از سال ۱۳۶۹  عكاسی  را از انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر گرگان آغاز كرد و كماكان در مطبوعات و رسانه‌های خبری ایران مشغول فعالیت حرفه‌ای عكاسی است.از جمله رسانه‌هایی که امامی تاکنون با آن‌ها همکاری داشته می‌توان به دبیر گروه عكس ضمیمه ایرانشهر روزنامه همشهری، عكاس خبرگزاری فارس، دبیر گروه عكس روزنامه كارگزاران، دبیر گروه عكس روزنامه جام جم و موسس آژانس عكس جام جم، دبیر گروه عكس مجله نسیم، دبیر گروه عكس مجله سینمایی ۲۴ همشهری و…اشاره کرد. او در حال حاضر دبیر گروه عكس روزنامه همشهری و هم‌چنین مدیر آژانس عكس این موسسه است.

امامی همچنین برای فیلم‌های سینمایی به عنوان عكاس سینما فعالیت كرده كه از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:« رسم عاشق كشی» به كارگردانی خسرو معصومی، «چشم» به كارگردانی جمیل رستمی،«به هدف شلیك كن» به كارگردانی محمد كتیرایی، «بغض» به كارگردانی رضا درمیشیان، «چه خوبه برگشتی» به كارگردانی داریوش مهرجویی،«مادر قلب اتمی» به كارگردانی علی احمد زاده،« چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» به كارگردانی وحید جلیلوند.

یادداشت کارگردان

۱۷ خرداد ۱۳۹۶ روز تلخ و عجیبی برای مردم ایران بود. در آن روز دو گروه تروریستی با حمله به حرم امام خمینی (رحمت‌الله علیه) و مجلس شورای اسلامی تعدادی از هم‌وطنان‌مان و کارمندان این دو مجموعه را به شهادت رساندند. اما در کنار این حادثه خونین، اتفاق دیگری نیز رخ داد که شاید تا سال‌های سال از ذهن هیچ مخاطبی پاک نشود و آن هم نجات جان یک پسر خردسال بیمار به نام عماد اسماعیل‌ نژاد در حین عملیات نیروهای امنیتی مقابل تروریست‌ها بود.

همه چیز از یک عکس شروع شد که به سرعت در بین رسانه‌های داخلی و خارجی دست به دست می‌شد. این مستند از همان فردای روز حادثه تروریستی مجلس کلید خورد. در ابتدا با کسی که «عماد» را در حادثه آن روز مجلس نجات داد، ارتباط گرفتیم. در همین ارتباط با عماد آشنا شدیم و دلیل حضور او در مجلس در آن روز را فهمیدیم. از آن جایی که در روزنامه همشهری کار می‌کنم، در روز بعد از واقعه، داستان آن پسر خردسال را در روزنامه همشهری نوشتیم. متوجه شدم که تعدادی از عکاسان ما در چه شرایط سختی، حادثه را پوشش دادند به همین دلیل این سوژه رنگ و بوی دیگری برای من گرفت. اتفاقاتی مثل تلاش عکاسان و محدودیت‎های همیشگی برای تهیه‌ گزارش كه باعث شد تا آن را دنبال کنم.

این فیلم حادثه تروریستی را از دیدگاه عکاسان و شرایط عکاسی بحران شرح می‎دهد و به این شیوه شاید زوایای پنهانی از حضور رسانه‌ها و مشکلات‌شان را در بحران‌های پیش‌رو نشان بدهم. این حادثه فقط به شیوه خبری رسانه‌ای شد و من می‌خواهم از دید عکاسان نیز آن را بیان کنم.

عوامل فیلم
  • کارگردان : ساتیار امامی
  • تهیه کننده : ساتیار امامی
  • تدوین : مهدی ایروانی
  • سال تولید : 1396
  • نوع فیلم : مستند
اخبار مرتبط
دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>