بازگشت
>
طبرستانی‌ها ( 1395 )
مستند | 49 دقیقه
0 / 10 | 0 رای | 0 دیدگاه
سال‌ها پیش در اوج بحران‌های پس از انقلاب و جنگ و در دورانی که بسیاری از واحدهای صنعتی تعطیل می‌شدند، چند مهندس جوان تصمیم گرفتند یک کارخانه فولادریزی تأسیس کنند. آن‌ها هم‌چنان دوست و شریک یکدیگر هستند.
کارگردان : محسن عبدالوهاب
تهیه کننده : مجتبی میرتهماسب
فیلمنامه نویس : محسن عبدالوهاب

معرفی کارگردان

محسن عبدالوهاب فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۵۹ با تدوین فیلم‌­های مستند و داستانی آغاز کرد. در کنار نویسندگی و کارگردانی فیلم­‌های داستانی «لطفاً مزاحم نشوید» و «به دنیا آمدن»، او یکی از فیلم‌­سازان شناخته ­شده در عرصه مستند است که تا کنون بیش از بیست فیلم مستند را پژوهش و کارگردانی کرده که از میان آن­‌ها می­‌توان به «جویندگان کار در دو نما»، «لاخ­مزار» و «همسران حاج عباس» اشاره کرد. کارگردانی مشترک دو فیلم داستانی «گیلانه» و «خون بازی» همراه با رخشان بنی‌­اعتماد از دیگر تجربه‌های اوست. آثار او تاکنون در جشنواره‌های متعدد بین‌المللی به نمایش درآمده و جوایزی را دریافت کرده‌اند.

یادداشت کارگردان

قرار بود فیلم «طبرستانی­‌ها» را دوست و استاد من، آقای محمدرضا مقدسیان بسازد. زمانی که مقدسیان در بیمارستان بستری بود، روزی از او درباره گروه طبرستانی­‌ها و این­‌که چرا می­‌خواهد این فیلم را بسازد، پرسیدم. مقدسیان از جمع ِدوستانه طبرستانی­‌ها گفت و این که آن­‌ها چگونه در دوران تحریم با نوآوری در زمینه ساخت قطعه­‌های فولادی برای صنایع کشور، توانستند مانع تعطیلی بنگاه­‌های اقتصادی خود و بیکار شدن کارکنان­‌شان شوند و به چرخه اقتصادی کشور نیز خدمت کنند. مقدسیان از میان ما رفت و ساخت این فیلم را برای من به ارث گذاشت.
طبرستانی­‌ها از آغاز به هدفی که پشت ساخت مجموعه فیلم­‌های مستند کارستان وجود دارد، اعتقاد داشتند. آن­‌ها بی­‌آن‌­که بخواهند در ساخت فیلم اعمال نظر کنند، من را هم­‌چون آشنایی دیرینه در جمع مهربان خودشان پذیرا شدند. طبرستانی‌­ها من را حافظ اسرار خود دانستند و هر دری را که خواستم به‌­رویم گشودند. آن­چه بیش از هر چیز باعث شگفتی من شده است، حفظ دوستی و شراکت آن­‌ها طی سالیان طولانی­ است؛ آن­‌هم در سرزمینی که عمر مشارکت­‌ها بسیار کوتاه است و زلزله‌­های سیاسی و اقتصادی، بسیار فراوان. طبرستانی­‌ها هم‌­چون یک خانواده در غم و شادی یکدیگر شریک هستند و دستان هر یک سرپناه دیگری­ است .نمی­‌دانم تا چه اندازه توانسته­‌ام از آن­‌ها بیاموزم، اما این را می­‌دانم که تک­ تک طبرستانی­‌ها را بسیار دوست دارم.

عوامل فیلم
  • کارگردان : محسن عبدالوهاب
  • تهیه کننده : مجتبی میرتهماسب
  • فیلمنامه نویس : محسن عبدالوهاب
  • مدیر فیلم برداری : محمدرضا جهان‎پناه، محمدرضا تیموری، محمد حدادی، رضا عبیات، محسن عبدالوهاب
  • مدیر صدابرداری : یدالله نجفی، نظام‎الدین کیایی، وحید رضویان، اشکان طلوعیان
  • تدوین : احمد وفایی
  • سال تولید : 1395
  • نوع فیلم : مستند
دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*