بازگشت
قلب سیمرغ ( 1393 )
انیمیشن
1 / 10 | 2 رای | 0 دیدگاه
در آینده ای دور، میان انسان های کره زمین جنگی همه گیر در حال انجام است. در این میان، سپنتا، سعی دارد مینو، زن پا به ماهش را از این مهلکه بیرون برده و به غاری برساند که توسط نیروی سیمرغ از آن محافظت می شود. آن‎ها نام فرزند خود را رها می‎گذارند درگیر و دار این جنگ،اژدهاک که در کوه دماوند به بند کشیده شده بود، آزاد می‎شود. رها پس از سال‎ها به جنگ اژدهاک می‎رود و با وجود کوچکیش بر اژدهاک پیروز شده و ناجی سرزمینش می‎شود.
کارگردان : وحید نصیریان
تهیه کننده : مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وحید نصیریان
فیلمنامه نویس : مهدی ابوهاشم ، وحید نصیریان
بازیگران :صداپیشگان:حمید فرخ نژاد، رضا کیانیان، الهام پاوه نژاد، پرویز پورحسینی،امین قاضی،علیرضا طاهری، آرزو آذری، وحید نصیریان

معرفی کارگردان

وحید نصیریان در تاریخ  ۲۵ خرداد ۱۳۵۰ درشهرستان اهر استان آذربایجان شرقی به دنیا آمد.در سال ۱۳۶۵ بعد از به پایان رساندن هنرستان و برگزاری اولین نمایشگاه نقاشی در تبریز، به تهران کوچ کرد.او در تهران هم به فعالیت‌های هنری خود در حوزه تجسمی ادامه داد که حاصل تلاش سی ساله او برگزاری بیش از ۳۰ نمایشگاه انفرادی وگروهی در ایران وخارج از کشور بود و آثارش برنده جوایز مختلف ملی و بین المللی در حوزه هنرهای  تجسمی شد. این هنرمندبا توجه به گرایش و علاقه‌اش به سینما در سال ۱۳۷۴ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اصول اولیه ساخت فیلم انیمیشن را آموخت و پس از آن فیلم‌های کوتاه انیمیشن را کارگردانی کرد که در این میان ساخت انیمیشن «سه قطره خون» را بر اساس برداشتی آزاد از کتاب صادق هدایت مورد توجه بسیار قرار گرفت.

او در سال ۱۳۸۴ در صدد ساخت فیلم «پیر عشق»  بود ، اما در میانه کار طرح فیلم سینمایی بلندش «قلب سیمرغ » به تایید مرکز سینمای مستند و تجربی رسید. این فیلم به مدت ۴ سال با تیمی ۹۰ نفره ساخته شد.

این هنرمند در پنجم مرداد ۱۳۹۶ در سن ۴۶ سالگی به دلیل ایست قلبی درگذشت.

یادداشت کارگردان

«قلب سيمرغ» لايق انيميشن ايرانی است چراكه يك گروه عظيم ايرانی تلاش كردند تا فيلم خوبی ساخته شود و جای خود را در سينمای ايران پيدا كند. اين آرزوی قلبی من است كه زحمات و تلاش چندساله تيم سازنده اين انيميشن از سوی كسانی كه فرصت نمايش «قلب سيمرغ» برايشان فراهم شده است، ديده شود.
با ديده شدن اين انيميشن ديدگاه تهيه‌كنندگان نسبت به بخش انيميشن بهتر خواهد شد و اين به نفع اين حوزه است چراكه شاهد توليد آثار بيشتر و پيشرفت انيميشن در سينمای كشور خواهيم بود.
براي توليد اين انيميشن از داستان‌های كهن استفاده كرديم تا رجعتی به كاراكترهای كهن نيز داشته باشيم و تمام ذهنيت و دليل پرداختن به اين متون در فيلم‌نامه اين بود تا يك كاراكتر ايرانی، قهرمان جديد نوجوانان كشورمان شود. از سوی ديگر انتخاب اين نوع داستان به سليقه شخصي خودم بر می‌گردد و ساخت فضای حماسي جزء روند فيلم‎سازی من به حساب می‌آيد.

(بخشی از گفت‎وگوی وحید نصیریان درباره «قلب سیمرغ»)

عوامل فیلم
  • کارگردان : وحید نصیریان
  • تهیه کننده : مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وحید نصیریان
  • فیلمنامه نویس : مهدی ابوهاشم ، وحید نصیریان
  • مدیر صدابرداری : محمود موسوی نژاد
  • تدوین : وحید نصیریان
  • سال تولید : 1393
  • نوع فیلم : انیمیشن
  • جوایز جشنواره ها : جایزه بهترین دستاورد فنی از جشنواره فیلم فجر،بهترین فیلم انیمیشین در جشن خانه سینما، جایزه ویژه دبیر جشنواره پویانمایی،جایزه منتقدان سینمایی، جایزۀ جشنواره یاس
دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>