بازگشت
کوپال ( 1395 )
سینمایی
5.6 / 10 | 6 رای | 0 دیدگاه
«کوپال» قصه‌ یک شکارچی و تاکسیدرمیست به نام دکتر احمد کوپال است که درست قبل از تحویل سال نو دچار یک چالش غریب در زندگی‌اش می‌شود.
کارگردان : کاظم ملایی
تهیه کننده : کاظم ملایی
فیلمنامه نویس : کاظم ملایی
بازیگران :لوون هفتوان، نازنین فراهانی، پوریا رحیمی سام، حسین شمس آبادی، وهان سلیم زاده، مجتبی علیزاده، حسین غایبی شباهنگ و شارون (در نقش هایکو)

معرفی کارگردان

کاظم ملایی متولد ۱۳۶۰ سبزوار، دانش‌آموخته‌ رشته‌ کارگردانی سینما و عضو انجمن سینمای جوانان ایران و عضو هیات مدیره‌ انجمن فیلم کوتاه ایران است.او تاکنون هشت فیلم کوتاه را کارگردانی کرده و«کوپال» اولین فیلم بلند داستانی او محسوب می‎شود.از آثار کوتاه این کارگردان می‌توان به فیلم‌های «اکبر، تو رو خدا پیش از من نمیر!»، «لطفاً از خط قرمز فاصله بگیرید»، «منها» و «دیلیت» اشاره کرد.«کوپال» اولین بار به عنوان نماینده هنروتجربه در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و پس از آن در جشنواره‌های متعدد بین‌المللی حضور یافته و جوایزی را دریافت کرده‌است.

یادداشت کارگردان

۲۲ تهیه‌کننده فیلم‌نامه‌«کوپال» را رد کردند. ۲۷ بازیگر به‌خاطر مسائل مالی و نداشتن تهیه کننده نه گفتند. مثل همیشه حریص‌تر و لجبازتر شدم. درونم آشوب و پاهایم سست بود، ولی چیزی به من می‌گفت فقط این کار لعنتی را انجام بده. چهار وامِ ۲۴ درصد گرفتم. خیلی‌ها گفتند دیوانه‌ای، بعضی‌ها هم مثل سیامک کاشف آذر، مجید گرجیان، محمد اکبری و میترا مهتریان تا لحظه‌ی آخر رهایم نکردند. «کوپال» پیرِ همه را درآورد ولی دست آخر هم هیچ پخش‌کننده‌ای با آن کنار نیامد. باورم نمی‌شد باز هم چیز بدتر و سخت‌تری وجود داشته باشد. اما این ماجرا مثل هر قصه‌ دیگری نیمه‌ی پُری هم داشت. این فیلم در اتفاقی نادر با یک پروانه‌ ویدئویی به جشنواره‌ فجر راه پیدا کرد و تا به امروز هم مهمان ۴۰ جشنواره‌ جهانی بوده و ۱۳ جایزه‌ بین‌المللی کسب کرده است. الان که هنروتجربه آن‌را با اشتیاق نمایش می‌دهد یک چیزی را خوب باور کرده‌ام: ما از شنیدن «نه» ضعیف نمی‌شویم، بلکه روز به روز پیرتر و زمخت‌‌تر و قوی‌تر می‌شویم. خودم را برای نه‌های بعدی آماده می‌کنم. همیشه افرادی اسیر جادوی ما شده و شهامت نه گفتن را پیدا می‌کنند.

عوامل فیلم
  • کارگردان : کاظم ملایی
  • تهیه کننده : کاظم ملایی
  • فیلمنامه نویس : کاظم ملایی
  • مدیر فیلم برداری : مجید گرجیان
  • مدیر صدابرداری : حامد صمدزاده
  • تدوین : عماد خدابخش، کاظم ملایی
  • سال تولید : 1395
  • نوع فیلم : سینمایی
  • جوایز جشنواره ها : جایزه بهترین فیلم از ششمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم براشوف کانادا،سی و چهارمین جشنواره‌ بین‌المللی بوگوتای کلمبیا، بیست و ششمین جشنواره‌ بین‌المللی برکلی آمریکا،دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی همیلتون کانادا، هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی ویاوگای آمریکا، دومین جشنواره بین‌المللی فیکمای مکزیک ،سومین جشنواره‌ فیلم‌های مستقل مونترال و...
اخبار مرتبط
دیــدگاه ها و نــظرات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>