همایون اسعدیان کارگردان سینمای ایران درباره آغاز اکران فیلم ها در گروه سینمایی «هنر و تجربه» و میزان موفقیت آن ابراز امیدواری کرد و گفت: شرایط و حضور افرادی که دلسوز این سینما هستند، در پشت طرح ارائه شده این امکان را به ما می دهد که نسبت به وفوق این طرح امیدوار باشیم.
وی ادامه داد: این طرحی است که شاید بتواند برای مخاطبان جا بیندازد که سینما می تواند مقوله‌ای جدی باشد و به افراد درباره فرهنگ و زندگی آنها آموزش بدهد. اگر نگاهمان به سینما چیزی فراتر از فروش و تجارت باشد شاید بتوانیم هنر هفتم را در ایران از ورطه سقوط نجات بدهیم.
کارگردان «طلا و مس» درباره روش‌هایی که می‌تواند به موفقیت این طرح کمک کند اشاره و بیان کرد: به نظرم فرصت دادن به این فیلم ها برای شناخته‌شدنشان کمک بزرگی به سینمای هنر و تجربه خواهد بود. ما باید بتوانیم زمانی را اختصاص دهیم تا این فیلم ها در سینماها دیده شوند و مخاطب بفهمد در کنار دیدن فیلم های کمدی، بدون پفک خوردن و با تفکر به دیدن فیلمی برود که تنها تامل می خواهد.
کارگردان «بوسیدن روی ماه» اضافه کرد: سینمای هنر و تجربه نیازمند فرصت است تا بتواند خود را به مخاطبی که خوراکش در سال های اخیر فیلم های دم دستی و ستاره محور بوده است، بشناساند. البته این هم گناه مخاطب نیست زیرا اوقات فراغت در ایران زیاد است و وسایل استفاده از این وقت محدود، مخاطب هم ترجیح می دهد فیلمی ببینید که وقتش در آن به راحتی صرف شود و شاید لبخندی روی لبش بیاید. این مخاطب نمی داند و آموزش ندیده است که سینما می تواند مهد تفکر باشد.
رئیس کانون کارگردانان سینمای ایران در پایان یادآوری کرد: نباید انکار کرد که شرایط دشواری را در پیش داریم. سینماداران به علت رکود سینما از اکران فیلم های مخاطب خاص وحشت دارند، آنها باید مطمئن باشند که این جان نیمه از سینماها گرفته نمی شود و با اکران این ژانر حداقل کف فروش آنها تضمین خواهد شد. این راه می تواند به موفقیت طرح سینمای «هنر و تجربه» کمک کند. هرچند ما باید منتظر باشیم و این طرح را نظاره کنیم و شاید هنوز برای قضاوت زود باشد.

برچسب‌ها: