طی هفته های گذشته و از آغاز اکران در گروه سینمایی «هنر و تجربه» به سراغ تماشاگران فیلم های این گروه سینمایی رفته ایم و نظر آنها را درباره «هنر و تجربه» جویا شده ایم.

ر‌ها نیاکان، دانشجوی سینما، ۲۱ ساله:
امیدوارم در گروه «هنر و تجربه» امکان تماشای فیلم‌های مشابه «یک اتفاق ساده» هم فراهم شود، چون دیدن این فیلم‌ها روی پرده حال و هوای دیگری دارد. نکته دیگری که باید بگویم این است که ای کاش برای این مراسم اطلاع رسانی بهتری صورت می‌گرفت و علاقه مندان از اکران این فیلم مطلع می‌شدند.

صبا احمدی، عکاس، ۳۰ساله:
‌ای کاش این بار این طرح ادامه پیدا کند و پس از چند ماه متوقف نشود. فیلم‌هایی که به راحتی در دسترس نیستند و ارزش سینمایی بالایی دارند باید در این گروه اکران شوند و مخاطبان جدی سینما فرصت تماشای آنها را داشته باشند. در چنین شرایطی برای هر سلیقه‌ای فیلمی وجود دارد و اصلاً شاید همین موضوع در مدتی کوتاه باعث آشتی مردم و سینما شود.

پریرخ فرامرزی، بازیگر و از هنرجویان کارگاه آزاد بازیگری، ۳۵ ساله:
ساخته شدن اینگونه فیلم‌ها به سود سینمای ایران است. ساخته شدن این فیلم‌ها تاثیر مهمی روی تماشاگر دارد و از سوی دیگر باعث می‌شود فیلمساز خودش را در وجوه مختلف محک بزند و در ‌‌نهایت مورد نقد و بررسی مخاطبان و منتقدان قرار می‌گیرد. امیدوارم اکران این فیلم‌ها به همین شکل ادامه داشته باشد چرا که اکران های گسترده‌ای که فیلم های تجاری دارند با ساختار و نوع نگاه این فیلم‌ها تناسبی ندارد ولی از سوی دیگر حضور و دیده شدن این فیلم‌ها برای علاقه مندان و دانشحویان سینما بسیار مفید است. پس به نظر من نباید به خاطر فروش کم آن‌ها، مخاطبان را از دیدنشان محروم کرد.

محمد خداجویی، دانشجوی رشته حقوق، ۲۶ ساله:
حدس می‌زنم قرار است فیلم‌های مهجور و کمتر دیده شده سینمای ایران در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران شود و این اتفاق خوبی است. این اتفاق شبیه‌‌ همان چیزی است که در سراسر دنیا در حال وقوع است و مطمئناً با استقبال خوب مخاطبان و علاقه مندان به سینما همراه خواهد شد. به عنوان مثال من از ولنجک تا پردیس کوروش رفتم تا دو فیلم «سفر» و «عمو سیبیلو» را ببینم و فکر می‌کنم مانند من کم نیستند. پس در صورت اکران فیلم های خوب و برنامه ریزی طولانی مدت، شاهد نتایج خوبی خواهیم بود.

محسن جلالی، فارغ التحصیل ادبیات:
تجربه جالبی است و من تا به حال چنین چیزی را ندیده بودم. این اتفاق می‌تواند تاثیر خوبی روی بحث آشتی مخاطب و سینما داشته باشد. مثلاً من فیلم «عمو سیبیلو» را سال‌ها پیش دیده‌ام ولی تجربه دیدن این فیلم‌ها روی پرده چیز دیگریست. قطعاً این موضوع برای علاقه¬مندان سینما هم مهم است و از آن استقبال خواهند کرد. اگر اطلاع¬رسانی درستی صورت بگیرد مخاطبان این نوع سینما حتماً به آن توجه خواهند کرد و این شکل از سینما از رکود خارج خواهد شد. در کنار آن شورای سیاستگذاری هم باید نکات ویژه‌ای را درنظر بگیرند و مثلاً بدانند که این نوع فیلم‌ها ممکن است فروش زیادی نداشته باشند ولی برای کیفیت سینما ما مفید هستند.

شایان پاک نهاد، فارغ التحصیل فلسفه، ۲۸ ساله:
امیدوارم برای فیلم‌های مهم و قدیمی تمهیداتی اندیشیده شود تا مخاطبان تشنه این آثار را راضی کند. امیدوارم پس از تجربه‌های ناموفقی که در زمینه اکران فیلم‌هایی با مخاطب خاص وجود داشته این بار گروه «هنر و تجربه» بتواند موفق عمل کند.

منبع بولتن شماره ۳