پس از کش و قوس های فراوان درباره ایجاد گروه سینمایی «هنر و تجربه» سرانجام شامگاه ۲۶ شهریور ماه سال جاری این گروه سینمایی با نمایش فیلم «یک اتفاق ساده» به کارگردانی سهراب شهید ثالث در موزه سینما فعالیت خود را آغاز کرد. بر خلاف پیش بینی برخی صاحب نظران سینماهای« هنر و تجربه» در تهران و مشهد مملو از جمعیت شد و حتی مدیران سینما مجبور به اختصاص سانس فوق العاده برای شماری از فیلم های این گروه شدند.

▪ استقبال از فیلم های « هنر وتجربه » به روایت اهالی سینما
رخشان بنی اعتماد آغاز و استقبال از اکران فیلم های گروه هنر و تجربه را شروع بدعتی تازه برای ادای احترام به سلیقه مخاطبان سینمای ایران دانست. همچنین مجتبی راعی اظهار کرد از این که فیلمی مثل «ماهی و گربه» در اکران گروه «هنر و تجربه» با استقبال مخاطبان مواجه شده است، بسیار خوشحال است چون این موضوع نشان می دهد قشری که خواهان فیلم های فرهیخته اند، قابل توجه هستند.
سعیدی پور مدیر پردیس سینمایی آزادی نیز تصریح کرد که استقبال از «ماهی و گربه » به گونه ای بود که در ساعات اولیه از نظر رزرو اینترنتی ، بالاترین بود. بانی فیلم هم خبر داد یکشنبه مصادف با عید سعید قربان نیز تمام بلیت های فیلم «ماهی و گربه» در سینماهای آزادی و کورش پیش فروش شده و ۸۰ درصد بلیت های خانه هنرمندان نیز به فروش رسیده بود. به این ترتیب می توان گفت هنر و تجربه گام اولش را با موفقیت برداشت.

▪ فیلم‌هایی‌که بر پرده نقره ای‌ موفق بودند
فیلم های «شش قرن و  شش سال» مجتبی میر تهماسب، «از تهران تا بهشت» ابوالفضل صفاری، «بیداری برای ۳ روز» مسعود امینی تیرانی، «ماهی و گربه» شهرام مکری، «تابور» وحید وکیلی فر و «یک شب» نیکی کریمی فیلم های بلندی بودند که در نخستین دوره اکران فیلم های گروه «هنر و تجربه» همزمان با تهران در سینما هویزه مشهد به نمایش در آمدند.
همچنین فیلم های «از طرف آن ها»، «چند کیلومتر دورتر»، «ماه عسل » و «سوزن » در بخش فیلم های کوتاه و «خانه مادری ام مرداب »، «دایره»، «بیگانه و بومی، «دو خواهر» و «سینما سگ» در بخش کوتاه کلاسیک بر پرده رفتند. مستندهای کلاسیک ایرانی «اون شب که بارون اومد»، «ندامتگاه » و «تهران پایتخت است» نیز در فهرست فیلم های به نمایش در آمده این گروه سینمایی جا گرفت. « یک اتفاق ساده» ، «مردی با دوربین فیلم برداری»، «شعر سینما»، «دشت بژین» و «سزار باید بمیرد» نیز در بخش کلاسیک خارجی به نمایش در آمدند.

فیلم های جدید به میدان می آیند
اکنون پس از استقبال غیر قابل انتظار تماشاگران از فیلم های «هنر و تجربه» ۱۰ عنوان فیلم جدید برای نمایش در گروه دوم «هنر و تجربه »انتخاب شده است که اکران این فیلم ها در نیمه دوم آبان آغاز خواهد شد. «پرویز» به کارگردانی مجید برزگر ، «پوسته» ساخته مصطفی آل احمد ، «روایت ناپدید شدن مریم» کاری از محمدرضا لطفی ، «من از سپیده صبح بیزارم» به کارگردانی علی کریم ، «آفتاب، مهتاب، زمین» ساخته علی قوی تن ،« لباسی برای عروسی» و «مسافر» به کارگردانی عباس کیا رستمی ، «صفر بیست و یک» ساخته محمد شیروانی ، «از ایران یک جدایی» کاری مشترک از آزاده موسوی و کورش عطایی و « خاطراتی برای تمام فصول» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی عناوین این فیلم هاست. این در حالی است که به سبب استقبال چشمگیر مخاطبان فیلم های «هنر و تجربه »فیلم های ماهی و گربه، بیداری برای سه روز، یک شب، تابور، از تهران تا بهشت و مستند شش قرن و شش سال همچنان به اکران خود ادامه خواهند داد. از فهرست ۱۰ فیلم گروه دوم «هنر و تجربه» تا کنون فقط فیلم های « پرویز»، «پوسته»، «خاطراتی برای تمام فصول» و «عروسک» در جدول نمایش جای گرفته اند.

تلاش برای بازگشت به خانه پدری
«پرویز» دومین ساخته مجید برزگر پس از «فصل باران های موسمی» محصول سال جاری است . این فیلم پس ازدریافت جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره جهانی سن سباستین تا کنون در بیش از ۳۰ جشنواره جهانی حضور یافته‌ و جایزه زرد آلوی نقره ای جشنواره ایروان و جایزه قرقاول طلایی جشنواره کرالای هند را نیز دریافت کرده است. « پرویز» مردی ۵۰ ساله است که همیشه با پدرش در شهرکی آرام زندگی کرده. پدر پرویز که تصمیم به ازدواج گرفته از او می خواهد خانه را ترک کند. پرویز ناگهان خود را در جهانی جدید و بیگانه می یابد. او تصمیم می گیرد به پدر و اهالی شهرک نشان دهد که نمی توانند به این آسانی او را از زندگی شان حذف کنند. حامد رجبی، بردیا یادگار و مجید برزگر نویسنده فیلم نامه «پرویز» هستند . لِوُون هفتوان ، محمود بهروزیان ، حمیرا نونهالی ، علی رامز ، فریده کاکاوند، ابوذر غفاری ، مهدی شیردل، علی اصغر شیراوند و آرزو ابی ز در این اثر ایفای نقش کرده اند.

یک زندانی محکوم به مرگ
فیلم «پوسته» ساخته مصطفی آل احمد پس از ۶ سال از ۱۹ آبان ماه به مدت سه ماه در ۵ سینمای تهران و مشهد در گروه سینمایی «هنر و تجربه» به نمایش در می آید. این فیلم در بخش مسابقه فیلم های اول و دوم بیست و هفتمین جشنواره فجر حضور داشت .داستان «پوسته»درباره یک زندانی محکوم به مرگ است که پس از اثبات بی گناهی اش آزاد می شود و بلافاصله در شرایطی قرار می گیرد که شواهد می تواند او را یک بار دیگر روانه زندان کند. حمید فرخ نژاد، الناز شاکردوست، مریم کاویانی، حمیدرضا فلاحی و امیرغفار منش بازیگران این فیلم هستند.

دخترکی تنها باعروسک
فیلم «عروسک» به کارگردانی محمد رضا رحمانی نیز داستان دختر بچه ای را روایت می کند او در حالی که با عروسکش بازی می کند فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه رخ می دهد و… نرمین و مژده گیوه چی بازیگران این فیلم هستند.

روایت رنج مجروحان شیمیایی در اروپا
فیلم« خاطراتی برای تمام فصول» ساخته مصطفی رزاق کریمی ادای دین فیلم ساز ساکن اتریش است که مدت ها به عنوان مترجم و راهنما دروین شاهد رنج و درد های مجروحان شیمیایی جنگ تحمیلی بوده است که برای معالجه به اروپا اعزام شده بودند.حضور مجروحان شیمیایی نگاه طیف وسیعی از مردم و روشنفکران اتریشی را به خود جلب کرد و اطلاع نداشتن جامعه اروپایی از عمق فجایع انسانی با روایت قشرهای فرهنگی و هنری جامعه اتریش از جمله پزشکان معالج ، مرمت کاران آثار باستانی ، نویسندگان، خبرنگاران و… بعد دیگری از فجایع جنگ را برای عامه مردم نمایان ساخت.

این فیلم جایزه بزرگ جشنواره بین المللی «سینما حقیقت » را کسب کرد و مصطفی رزاق کریمی نیز جایزه بهترین مستند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را از آن خود کرد. مصطفی رزاق کریمی و سام کلانتری نگارش فیلم نامه «خاطراتی برای تمام فصول» را بر عهده داشته اند.

منبع : روزنامه خراسان