در حالی که استقبال مردم از فیلم‌های گروه هنر و تجربه ادامه دارد، مدیر اجرایی و دبیر شورای سیاستگذاری این گروه از پیوستن ده کلانشهر کشور به این حرکت خوب و ارزشمند سینمایی تا پایان سال خبر داد.
گروه سینمایی «هنر و تجربه» بیست و پنجم شهریور با اکران فیلم «یک اتفاق ساده» اثر تحسین شده زنده یاد سهراب شهید ثالث در موزه سینما به طور رسمی آغاز به کار کرد تا نوید گشودن فصل تازه و متفاوتی را در سینمای ایران بدهد. مدت ها بود که سینمای تجاری و موسوم به بدنه سینمای ایران مجال نمایش فیلم های خاص تر و متفاوت تر را نمی داد و فیلمسازانی که نگاه دیگری به مسائل پیرامونی اجتماعشان داشتند و نوع متفاوتی از هنر را در آثارشان بروز می دادند، بجز جشنواره ها و اکران های خصوصی فرصت بیشتر دیده شدن را پیدا نمی کردند.
از سوی دیگر عمده تماشاگران سینما هم هرگز موقعیت تماشای چنین فیلم هایی را به دست نمی آوردند و بجز سینمای عامه پسند و سرگرم کننده کمتر امکانی برای دیدن آثاری با نگاه متفاوت تر داشتند. در صورتی که تزریق فضای جدید و اندیشمندانه تر به سینمایی که اساس شکل گیری آن بر پایه مفاهیمی ارزشمند و متعالی بود و قرار بود در تقابل با سینمای مبتذل پیش از انقلاب باشد، نیاز و ضرورتی بود که باید زودتر از اینها به آن توجه می شد.
زمزمه های تشکیل گروه هنر و تجربه سرانجام با انتصاب امیرحسین علم الهدی، یکی از مدیران خوشنام سینمایی کشور به عنوان مدیر اجرایی و دبیر شورای سیاستگذاری رنگ واقعیت به خود گرفت و از میانه های تیر نیز این گروه قدم محکم تری هم برداشت و با انتشار فراخوانی از سازندگان فیلم های هنری و تجربی که امکان اکران پیدا نکرده اند، دعوت کرد تا آثار خود را به دبیرخانه این گروه ارائه کنند.
از همان زمان آغاز اکران فیلم های این گروه، تماشاگران پیگیرتر و نخبه تر سینما اشتیاق فراوانی به این دسته از آثار نشان دادند و حتی در هفته های اولیه بسیاری از بلیت های سئانس ها به صورت اینترنتی پیش خرید و حتی نایاب شد. روندی که حتی هنوز هم در سینماهای نمایش دهنده ادامه دارد و بعضی فیلم ها به دلیل استقبال بسیار بالای تماشاگران به سئانس های فوق العاده ای رسیده اند.
نکته قابل اشاره و تامل دیگر در این میان استقبال تماشاگران عمومی تر سینما از این فیلم هاست که باعث شده آنها علاوه بر فیلم های عامه پسندی که سال ها به دیدن آن عادت کرده اند، با فضای متفاوت تر و گونه های دیگری از سینما هم آشنا شوند. مساله ای که می تواند در درازمدت و با تکرار این اتفاق خجسته باعث ارتقای سطح فرهنگی آنها و فاصله گرفتن از نگاه سهل پسند رایج شود. هر چند برخی به خاطر اختلاف طبیعی دیدگاه ها و سلیقه ها گاهی تماشاگرانی که با تصور فیلم های دیگر و صرفا سرگرم کننده به دیدن این فیلم ها می روند، با خشم و نارضایتی و حتی واکنش های عجیب و غریب سالن های سینما را ترک می کنند.
اما یکی از نقاط ضعف این طرح، انحصار اکران این فیلم ها در چند مجموعه سینمایی تهران است و مردم دیگر شهرهای کشور از دیدن این آثار خوب و متفاوت و ارزشمند سینمایی محروم هستند. فعلا تنها مجموعه سینمایی شهرستانی که بجز تهران فیلم های گروه هنر و تجربه را نمایش می دهد، پردیس سینمایی هویزه مشهد است.
ده کلانشهر کشور میزبان فیلم های هنر و تجربه
نکته ای که باعث شد به سراغ مدیر اجرایی و دبیر شورای سیاستگذاری گروه هنر و تجربه برویم و چند و چون امکان برنامه اکران شهرستان ها را از او جویا شویم.
امیرحسین علم الهدی، اما در پاسخ به پرسش ما درباره افزایش گستره اکران فیلم های هنر و تجربه، حامل پیام خوشی بود و از پیوستن ده کلانشهر کشور به این طرح تا پایان سال خبر داد.
مدیر اجرایی گروه هنر و تجربه ضمن اظهار خشنودی از آغاز موفق این گروه سینمایی و استقبال خوب مردم، موفقیت این طرح را نیازمند استمرار دانست و گفت: اکران ادامه دار فیلم های هنر و تجربه می تواند در طولانی مدت در بدنه سینمای کشور فرهنگ سازی کند و نقش بسزایی در جذب و پرورش مخاطبان جدید داشته باشد.علم الهدی در ادامه به عزم جدی دولت یازدهم و حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی در حمایت از اجرایی شدن این طرح اشاره کرد و افزود: همکاری و همدلی سازمان سینمایی، اعضای شورای سیاستگذاری، فیلمسازان، مدیران و سینماداران باعث مثبت بودن این طرح در ابتدای راه شده است. خوشحالیم که این نیاز سال ها مطالبه شده سینمای ایران سرانجام به واقعیت پیوسته است.
دبیر شورای سیاستگذاری گروه هنر و تجربه همچنین درباره اکران گسترده تر فیلم های این گروه در کلانشهرهای کشور گفت: تلاش می کنیم تا پایان سال دست کم در ده شهر بزرگ فیلم های گروه هنر و تجربه را اکران کنیم تا تماشاگران بیشتری از سراسر کشور بتوانند به تماشای این فیلم ها بنشینند. الان درحال مذاکره با مسئولان شهرهای اصفهان و اهواز هستیم و در صورت همکاری آنها تا ماه آینده این دو شهر نیز به اکران فیلم های گروه هنر و تجربه می پردازند. پس از آن هم سراغ فراهم کردن شرایط اکران این فیلم ها در شهرهایی چون رشت، تبریز، ساری و شیراز خواهیم رفت.صحبت های مدیر اجرایی گروه سینمایی هنر و تجربه در حالی مطرح شد که چند مجموعه سینمایی که به اکران فیلم های این گروه اختصاص دارند، روزها و شب های خوبی را به لحاظ استقبال طیف های مختلف تماشاگران سپری می کنند.
اکران فیلم های متنوع؛دادن حق انتخاب به مردم
مدیر پردیس سینمایی آزادی به عنوان یکی از مجموعه های نمایش دهنده فیلم های هنر و تجربه کارنامه این گروه را به دلیل برنامه ریزی دقیق و منظم، بسیار خوب و موفق ارزیابی کرد و گفت: این مساله با توجه به سینماها و سالن های انگشت شماری که این دسته از فیلم ها در اختیار دارند، قابل توجه است.
رضا سعیدی پور به سئانس های فوق العاده نمایش برخی از فیلم های هنر و تجربه هم اشاره و تصریح کرد: فیلم های «پرویز» ساخته مجید برزگر و «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری از جمله آثاری هستند که به دلیل استقبال بسیار بالای مردم در چند وقت اخیر به سئانس های فوق العاده ۸ و ۹ صبح و ۱۱ و یک شب کشیده شده است که تاکنون چنین استقبالی از فیلم های خاص و متفاوت صورت نگرفته بود.
مدیر سینما آزادی در کنار این استقبال و رضایت عمومی به برخی نظرات مخالف تماشاگران نسبت به این فیلم ها هم اشاره کرد و افزود: ما در همین گروه هنر و تجربه فیلمی را هم داشتیم که مردم بلیت آن را خریده و با حضور خود سالن را پرکرده اند، اما با گذشت ۱۵ دقیقه از فیلم، سالن را ترک کردند؛ چون تصور نمی کردند با فیلم مستندی روبه رو شوند. به نظرم این اشتباه و ناآگاهی خود تماشاگر در انتخاب این اثر برای تماشاست و ایرادی به آن فیلم و سازنده اش وارد نیست؛ چون همه توضیحات لازم را درخصوص فضای این فیلم و فیلم های این گروه هم در سایت آورده ایم و هم در نمودارها و تابلوهای داخل سینما ذکر و اعلام کرده ایم که تماشاگر چه گونه فیلمی را خواهد دید؛ البته تعداد چنین تماشاگرانی واقعا انگشت شمار است و بیشتر مردم با آگاهی به دیدن این آثار می آیند و با رضایت سالن نمایش این فیلم ها را ترک می کنند.
نظرات مردمی
فیلم های «ماهی و گربه»، «پرویز»، «یک شب»، «از تهران تا بهشت»، «بیداری برای سه روز»، «یک اتفاق ساده»، «اون شب که بارون اومد»، «مردی با دوربین فیلمبرداری»، «شش قرن و شش سال» و «سزار باید بمیرد» آثاری هستند که این روزها و شب ها در پردیس سینمایی آزادی، پردیس سینمایی کوروش، موزه سینما، خانه هنرمندان و پردیس سینمایی هویزه مشهد برای علاقه مندان اکران می شود.
جمعه شب برای اطلاع از وضع استقبال مردم از فیلم های هنر و تجربه به مجمتع سینمایی کوروش رفتیم و نظر چند تماشاگر را در این خصوص جویا شدیم.نکته قابل اشاره در این ارتباط، پر بودن بیشتر سالن های نمایش فیلم های این گروه از سئانس های ساعت ۱۸ تا ۱۰ شب بود.
آتنا کوچکی، بیست و هفت ساله و دانشجوی کارشناسی ارشد معماری پس از تماشای «پرویز» ساخته مجید برزگر، ایجاد گروه هنر و تجربه را فرصت خوبی برای تماشای فیلم های ارزشمند و هنری سینمای ایران دانست و گفت: بسیاری از ما علاقه مندان به فیلم و سینما فقط در اکران های محدود خصوصی یا روی دی.وی.دی است که می توانیم این فیلم ها را ببینیم، اما اکران گسترده تر این فیلم ها در سینماهایی مجهز موقعیت واقعا خوب و دلپذیری است که امیدوارم ادامه پیدا کند و همیشگی باشد.
سیدمجید باکی، جوانی سی ساله و مدیر داروخانه است که بعد از تماشای «ماهی و گربه» از این اثر شهرام مکری تعریف کرد. او گفت: فیلم نکته های بسیار خوب و قابل تاملی داشت و تاکنون چنین فیلمی ندیده بودم؛ هرچند زمان فیلم می توانست خیلی کوتاه تر باشد، الان دیگر هیچ کس تحمل دیدن ۱۳۰ دقیقه فیلم را ندارد.
علی رستگار / گروه فرهنگ و هنر

منبع : جام جم