مصطفی رزاق کریمی کارگردان مستند «خاطراتی برای تمام فصول» که به تازگی در گروه «هنر و تجربه» در برخی سینماها اکران شده، نگاه فیلمش را اجتماعی و انسانی دانست نه سیاسی.
مصطفی رزاق کریمی کارگردان سینما که این روزها فیلم «خاطراتی برای تمام فصول» را در گروه سینمایی «هنر و تجربه» روی پرده دارد درباره کارکرد سینمای مستند در میان عامه مردم گفت: یکی از مهمترین رخدادهای سینمایی یک دهه اخیر، تاثیر رسانه بر جریان سازی‌ها در عرصه مستندسازی است. در یک دهه اخیر نقش رسانه ها در ارائه اخبار و مستندهای خبری و همچنین جهت‌دهی سینمای مستند برای ساخت سوژه ها قابل توجه بوده است.
گروه سینمایی «هنر و تجربه» پیوند نیکویی به بدنه سینمای ایران است
وی افزود: اگر فکر می کنیم سینمای مستند در میان عامه مردم مورد توجه قرار گرفته به دلیل گستردگی اطلاعات ارسال شده توسط رسانه ها در دنیا است و اگر شاهد هستیم فیلم «خاطراتی برای تمام فصول» مورد استقبال قرار گرفته به دلیل نقش رسانه‌ها در اطلاع رسانی فجایع انسانی است.
این کارگردان با اشاره به اینکه تشکیل گروه سینمایی «هنر و تجربه» اتفاق خوبی در عرصه سینمای ایران است، گفت: به نظر من گروه سینمایی «هنر و تجربه» پیوند نیکویی به بدنه سینمای ایران است و خوشبختانه استقبال مردم از فیلم «خاطراتی برای تمام فصول» خوب بوده است و امیدوارم این گروه سینمایی کمکی باشد تا فیلم های خاص که از جنس مردم و دغدغه های آنها است به درستی مطرح شوند.
کارگردان «خاطراتی برای تمام فصول» یکی از دلایل استقبال از این مستند از سوی مردم را طرح سئوال ذهنی آنها در حوزه دفاع مقدس دانست و عنوان کرد: به اعتقاد من مسائل مربوط به انسان‌های در جنگ مانده از دغدغه و گره های ذهنی عموم مردم است و با وجود اینکه نسل ها تغییر کرده اند اما همچنان توجه به جنگ تحمیلی از سوی مردم به خصوص نسل جوان را می توان دید و درک کرد و اصولا نقطه کور نسل جوان نداشتن آگاهی و یا تصویر ذهنی نسبت به آن دوران است.
وی ادامه داد: زمانی که فیلم «خاطراتی برای تمام فصول» را می ساختم از آغاز می دانستم فیلمی که می سازم سیاسی نیست بلکه ابعاد انسانی جنگی را که بر مردم کشورم تحمیل شده است، بیان می کنم بنابراین تصمیم گرفتم جنگ را از زاویه دیگر ببینم و به نسل جوان انتقال دهم. در واقع فیلم «خاطراتی برای تمام فصول» از جبهه دوم و از موقعیت جغرافیایی دیگری یعنی وین جنگ را به نظاره نشسته است و قصد داشتم بخشی از مظلومیت انسان سرگردان در جنگ را در کشوری غریب به تصویر بکشم.
سینمای دفاع مقدس در سینما و تلویزیون دچار رخوت شده است
رزاق کریمی متذکر شد: واقعیت این است وقتی درماندگی انسان در جنگ در آثار سینمایی مطرح می شود مردم کنار سینما می ایستند و خوشبختانه حضور مردم در کنار مستند «خاطراتی برای تمام فصول» اتفاق افتاد.
این کارگردان سینما که می‌خواهد فیلم «آسمان خردلی» را با موضوع انسان در جنگ بسازد در این‌باره گفت: فیلم سینمایی «آسمان خردلی» این موضوع را مطرح می کند که بخشی از انسان‌های امروز تا چه اندازه از تمدن و انسانیت دور هستند که نمونه آنها داعش است. البته در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و بمباران شیمیایی سردشت، صدام همان کاری را با مردم ایران کرد که امروز داعش با مسلمانان می کند با این تفاوت که در آن زمان دنیا متوجه جنایت های صدام نشد اما امروز به دلیل پیوستن افراد و گروه های مختلف از اروپا و آمریکا به گروه داعش دنیا متوجه جنگ طلبی و جنایت انسان علیه انسان شده است.
رزاق کریمی با اشاره به این مطلب که موضوع فیلم «آسمان خردلی» ابعاد بین المللی دارد، توضیح داد: به اعتقاد من ساخته شدن این فیلم می تواند دنیا را متوجه فجایع بمباران شیمیایی سردشت کند بنابراین ابعاد بین المللی این فیلم سینمایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
این کارگردان در پایان بیان کرد: به اعتقاد من لابی‌های رایزن‌های فرهنگی ایران در نقاط مختلف جهان ضعیف است و بیشتر از اینکه روی مسائل فرهنگی متمرکز باشند مسائل سیاسی را مطرح می‌کنند و از سوی دیگر سینمای دفاع مقدس هم در سینما و هم تلویزیون دچار رخوت شده است و من به شخصه نسبت به این رخوت انتقاد دارم.
منبع : مهر