بهناز شیربانی
دیدار مردمی عوامل فیلم سینمایی «ماهی و گربه» شب ۲۴ آبان در باغ موزه سینما برگزار شد.
کیوان کثیریان که اجرای این مراسم را برعهده داشت ،گفت: «از ۱۳ مهر امسال گروه سینمایی هنر و تجربه اغاز به کار کرد و «ماهی و گربه» جزو نخستین فیلم هایی بود که در این گروه نمایش داده شد و یکی از فیلم های پرمخاطب در این روزها است».
او ادامه داد: «امشب عوامل این فیلم سینمایی در این سالن جمع شدند تا فیلم را با مخاطبان ببینند و متاسفانه شهرام مکری کارگردان این فیلم سینمایی به دلیل تاخیری که در پروازش از آلمان به سمت ایران پیش آمد به مراسم نمی رسد».
او سپس با دعوت از عوامل فیلم خواست تا چند کلامی درباره فیلم با مردم صحبت کنند.
امیر اثباتی طراح صحنه و لباس و مدیر هنری این فیلم سینمایی گفت: «قرار بود که شهرام مکری جمعه شب در ایران باشد اما متاسفانه در کشوری که کمتر شاهد بی نظمی هستیم ، یعنی کشور آلمان این اتفاق افتاد که پرواز او با تاخیر مواجه شد و به مراسم امشب نرسید. من از طرف او عذر خواهی می کنم».
بعد از صحبت های اثباتی، سعید ابراهیمی فر، عبد آبست، پدرام شریفی و سمانه وفایی (بازیگران) روی صحنه حاضر شدند.
ابراهیمی فر در ارتباط با حضور این فیلم در گروه سینمایی هنر و تجربه گفت: «به عنوان یک فیلم ساز تا کنون سه فیلم ساختم که دو فیلم من هنوز اکران نشده است و مهر هنری روی آن خورده است و امیدوارم فیلم های من هم در این گروه اکران شود. خوشحالم که این کوشش در نمایش فیلم های تجربی و هنری انجام می شود و این منت به سر ما گذاشته شده است که چند سالن به اینگونه فیلم ها اختصاص داده شود و استقبال خوب مردم از این نوع فیلم ها در این مدت جواب خوبی است به کسانی که فیلم ها را به دو طبقه بفروش و نفروش تقسیم بندی می کنند و این استقبال نشان می دهد ما تماشاگر با شعور داریم که فیلم خوب می بیند».
او ادامه داد: «شاید اگر استقبال مردم از فیلم های روز سینمای ما خوب نیست به این دلیل است که فیلم خوب نمی بینند و امیدوارم این اشتی مردم با سینما به واسطه وجود این گروه سینمایی اتفاق بیفتد».
عبد آبست از دیگر بازیگران این فیلم سینمایی نیز گفت: «ساخت فیلم«ماهی و گربه»تا حد بسیار زیادی وابسته به کار گروهی بود. مثل اینکه اگر دیالوگ من ۳۰ ثانیه کش دار می شد، زمان فیلم به هم می خورد و آدم های فیلم باید هماهنگی زیادی با هم داشتند و از این جهت برای من حائز اهمیت است».
پدرام شریفی نیز با اشاره به اینکه «ماهی و گربه» نخستین فیلمی است که از او نمایش داده می شود، گفت: «من تا کنون در اثار زیادی ایفای نقش کرده ام و خوشحالم که این فیلم نخستین فیلمی است که از من دیده شده است و اتفاق خوشایندی برای من است».
سمانه وفایی نیز گفت: «خوشحالم که در این تجربه منحصر به فرد حضور داشتم. «ماهی و گربه» حاصل یک همدلی و اعتماد و نبوغ کارگردانش بود و اگر از فیلم اینطور استقبال شد و مردم دوستش داشتند به دلیل همین تلاش ها است. با اعتمادی که کارگردان به ما داشت، یقین داشتیم که حاصل کار خوب خواهد شد».
در ادامه این مراسم امیر اثباتی در پاسخ به پرسش کثیریان مبنی بر اینکه آیا حقیقتا در فیلم کاتی صورت نگرفته است؟ گفت: «به حضرت عباس کات نخورده است. وقتی خودمان در ابتدا وارد فضای کارشدیم ، خیلی غیر واقعی به نظر می رسید که بتوان چنین کاری انجام داد و احتمالات زیادی می توانست مانع از این کار شود. اما شهرام مکری به دلیل جوان بودنش شجاعت زیادی به خرج داد و برای اینکه به خواست شهرام مکری برسیم تمام تلاشمان را برای اجرایی کردن این ایده کردیم. فرمی که او برای فیلم انتخاب کرده است بر مبنای جلوه گری فنی نیست و کاملا ساختاری است که مکری برای فیلمش در نظر گرفته بود».
او ادامه داد: «بر اساس یک برنامه ریزی سنجیده طراحی کار صورت گرفت تا فیلم با ضریب خطای کمتری ساخته شود و انرژی خوبی که در گروه وجود داشت باعث شد تا کار خوب پیش برود و امیدوارم گروه سینمای هنر و تجربه در مسیر حرکت اش گروهی در سینما که در طی این سالها پنهان بودند و در زیر قالب جریان سینمای ایران به چشم نمی آمدند را فعال تر کند».
اثباتی افزود: «خوشحالی دیگر من این است که امشب در این سالن حضور دارم . پانزده سال پیش به کمک دوستان این ساختمان را به موزه سینما تبدیل کردیم.آن زمان به این فکر کردیم که فیلم هایی در این سالن نمایش داده شود که در شان موزه سینما باشد و به نوعی فیلم های متفاوتی در سینمای ایران باشند و ۱۰ سال مدیریتی کاملا بیگانه با تعریف و شان موزه مانع از انجام این کار شد و خوشحالم که این ایده به کمک گروه سینمایی هنر و تجربه محقق شده است.»
او ادامه داد: «امیدوارم مدیریت جدید موزه سینما هم این حساسیت را داشته باشد. پیشنهاد ساخت این فضا به موزه سینما توسط سیف اله داد صورت گرفت و در نهایت با دشواری های فراوانی به موزه سینما تبدیل شد و متاسف شدم از بلاهایی که این چند سال بر سر موزه امده است و امیدوارم که با کمک مدیر جدید اشتباه غیر قابل توجیه جبران شود».
مصطفی آل احمد،نوید محمودی،امیر اثباتی،حمید باشه آهنگر،حسین باشه آهنگر، محمود خرسند، نیما صفایی،علی مردانه، سعید ابراهیمی، سعید سهیلی، مسعود اطیابی، احسان عبدی پور، حمید گرشاسبی، عبد آبست، پدرام شریفی و سمانه وفایی از جمله مهمانان این مراسم بودند.

عکاس: میلاد بهشتی