محمد تاجیک
یکی از بخشهای مهم اکران فیلمها در گروه هنر و تجربه، اکران فیلمهای مستند و کوتاه و انیمیشن است. نمایش این نوع از فیلمها با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان مواجه شده است. پیش از این ابراهیم مختاری رییس انجمن مستند سازان در صحبتهایی گفته بود: از اکران فیلمهای مستند در گروه هنر و تجربه خوشحالیم و بر خلاف برنامه مدیر قبلی در معاونت سینمایی که فیلمهای مستند را در سینما سپیده اکران کرد از این برنامه استقبال می‌کنیم. ما نسبت به عدم موفقیت طرح قبلی هشدار داده بودیم ولی به هشدارهای ما توجهی نشده بود و آن طرح با شکست مواجه شد. با اظهارات آقای مختاری به نظر می رسد که اکران فیلمهای کوتاه و مستند در سینما ، در وضعیت خوبی قرار گرفته است . در همین زمینه با حبیب ایل بیگی مدیر عامل انجمن سینمای جوان گفت و گویی کرده ایم که می خوانید :
+آقای ایل بیگی نظرتان درباره اکران فیلمهای کوتاه در گروه هنر و تجربه چیست ؟
_به نظرم اکران این فیلمها ، پاسخی به بخش عمده ای از نیاز های سینماگران کشور است و به هرحال بسیاری از مردم علاقه مند دیدن فیلمهای غیر تجاری و هنری هستند یعنی فیلمهای فرهنگی تر و فیلمهایی که مخاطبین خاص تری دارد. پس بهترین کار این است که این اتفاق بیافتد. و ما هم در انجمن سینمای جوان به عنوان یک تولید کننده فیلم کوتاه بسیار از این اتفاق خوشحالیم چون امکانی فراهم می شود تا فیلمهای کوتاهی که توسط بچه های سینمای جوان ساخته شده ،دیده شوند ضمن اینکه ما فیلمهای بسیار خوبی در آرشیومان داریم که فکر می کنم که اگر به علاقه مندان این فیلمها نشان داده شود بازتاب بسیار خوبی خواهد داشت . به نظرم نسل جدیدتر که این فیلمها را ندیده اند با دیدن این فیلمها ، لذت بسیاری خواهند برد.
+در اکران فیلمهای کوتاه باید چه نکاتی را درنظر گرفت؟به نظر میرسد در گروه هنر و تجربه سعی شده به همه سلیقه ها توجه شود از اکران فیلمهای شهید آوینی گرفته تا فیلمهای کیارستمی…
_ببینید باید در بحث اکران فیلمهای گروه هنر و تجربه باید به همه نوع از فیلمها توجه شود و همه اندیشه هاو تفکرات راباید سعی کنیم امکان دیده شدن آنها فراهم شود .به خصوص فیلمهایی که مرتبط با موضوع دفاع مقدس است واقعیت این است که چون نسل جدیدی که جنگ و دفاع مقدس را ندیده است به میزان زیادی نیاز دارند به آشنایی درست و دقیق با دفاع مقدس. البته نه با آثاری که آدرس غلط راجع به دفاع مقدس می دهند . آثار شهید آوینی از آن دست آثاری است که خیلی خوب می تواند این نگاه را و اتفاقاتی که در دفاع مقدس روی داده است را معرفی کند. ما اگر خاطرات دفاع مقدس را در آثار مکتوب داریم فکر می کنم آثار شهید آوینی به نوعی خاطرات تصویری دفاع مقدس است . چون حسن آن این است که چون فاصله زیادی تا دفاع مقدس و پایان جنگ نداشتیم اطلاعاتی که به بیننده می دهد اطلاعات مفیدتر و دقیق تر و واقعی تری است . لزوم پخش چنین فیلمهایی در سینماهای گروه هنر و تجربه به خوبی حس می شود اگر چه تلویزیون هر از گاهی چنین مستندهایی را پخش می کند ولی پیداکردن این مستندها و اینکه در چه ساعتی و در چه شبکه ای نمایش داده می شود مقداری سخت است . اما اگر در سینماهای گروه هنر و تجربه ، سالنهایی مشخصی را در زمانهای مشخصی برای نمایش اینگونه فیلمها اختصاص داده شود بسیار خوب است و توجه به این مستندها ، به شدت باعث جذب مخاطبان ویژه خود خواهد شد .
+به اعتقاد شما چه قدر اکران فیلمهای دفاع مقدس ضرورت دارد؟
_به نظرم ضرورت بسیاری دارد. چون نسل جدید نیاز بسیاری در این زمینه ها دارد . ما اخیرا یک نشستی را داشتیم در جشنواره هایمان در اراک و تربت حیدریه با موضوع نشست عکسهای علی فریدونی یکی از عکاسان مطرح سینمای دفاع مقدس . در آن جلسات من شاهد حضور جوانان زیادی بودم که اصلا بعد از جنگ به دنیا آمده بودند و با دیدن این عکسها ، ارتباطی با دفاع مقدس برقرار کردند که بسیار تاثیر گذار بود . به نظرم آثار مستند می تواند این تاثیر خوب را بگذارد .
+آقای ایوبی در صحبتهایشان گفته بودند اگر می خواهیم فیلم خوبی در زمینه دفاع مقدس بسازیم قطعا فیلمسازانی مثل شهرام مکری دراین زمینه بسیار می توانند موفق باشند…
_حتما می توانند بسازند جوانهای این مملکت همه دلبسته مملکتشان هستند و حتما افتخارات رزمندگان دفاع مقدس از یادشان نمی رود . به نظرم اگر چنین پیشنهاداتی به آنها بشود قطعا استقبال خواهند کرد . منتهی یک نکته ای وجود دارد که اگر ما فیلمهای دفاع مقدس را به سوژه های تکراری و شعاری محدود کنیم و خیلی مستقیم به مسائل دفاع مقدس پرداخته شود خیلی ها از این سینما فاصله می گیرند . دفاع مقدس ما زوایای بسیاری داشته است که تا به حال بخش بسیار کمی از آن در آثار سینمایی مطرح شده است .
منبع : تجارت فردا – شماره ۱۰۹ – سال سوم – ۲۴ آبان ۹۳