نشست نقد و بررسی مستند شش قرن و شش سال ساخته مجتبی میر تهماسب روز جمعه در خانه هنرمندان برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی گروه هنر و تجربه ، دراین برنامه که اجرای آن را کیوان کثیریان بر عهده داشت مجتبی میر تهماسب کارگردان این مستند در سخنانی گفت : اهمیت ساخت این مستند برای من دراین بود که فکر می کردم فعالیتهایی که آقای درویشی درباره عبدالقادر مراغه ای انجام داده است آنچنان که باید و شاید دیده نشود و یا مورد توجه قرار نگیرد . فکر می کنم دو سال پیش شوق نامه وارد بازار شد و خود اهالی موسیقی متوجه اهمیت آن نشدند . من در واقع از ابزار سینما استفاده کردم تا مردم متوجه اهمیت کار آقای درویشی شوند.
او درادامه گفت : متاسفانه در سالهای گذشته از دادن امکانات معمول دریغ شده است و خوشحالم که شش قرن و شش سال اکران شده است . در سینمای مستند متاسفانه همیشه ارتباط با تماشاچی ناقص بوده و ادامه روند موفقیت فیلمهای هنر و تجربه بستگی به ادامه استقبال تماشاگران دارد.

خانم نگار بوبان از همکاران محمدرضا درویشی در پروژه عبدالقادر مراغه ای نیز در سخنانی گفت : همت آقای درویشی در این پروژه اهمیت والایی در موسیقی دارد . جایگاه عبدالقادر مراغه ای خیلی ویژه ای است . او یکی از قله های تاریخ موسیقی است . کاری هم که آقای درویشی انجام داد باز کردن یک سیاهیچاله بزرگ بود .
او در بخش دیگری از صحبتهای خود در پاسخ به سوالی گفت: در این پروژه سعی شده تا مثل مرمت یک شی قدیمی عمل شود و چیزی با چیزی عوض نشده است .
مازیار شیخ محبوبی صدا بردار مستند شش قرن و شش سال در صحبتهایی با ابراز خوشحالی از تشکیل گروه هنر و تجربه گفت : من تشکر می کنم از تشکیل گروه سینمایی هنر و تجربه . من زمانی که این فیلم ساخته شد اصلا فکر نمی کردم که بتوان چنین فیلمی را اکران کرد . من از اقای کیوان کثیریان هم به خاطر برگزاری جلسات نقد و بررسی تشکر می کنم .چون این جلسات باعث تبادل نظر بین صاحبان فیلم و تماشاگران می شود و باعث پیشبرد سینمای ایران خواهد شد .
امید روحانی منتقد مطرح سینما نیز دراین برنامه با پیچیده خوادن کار آقای درویشی گفت : این کار کار پیچیده ای بوده که آقای میر تهماسب آن را ساده کرده است .
امید روحانی در ادامه عنوان کرد : آقای میر تهماسب از جمله فیلمسازانی بوده که به موسیقی توجه داشته و دو فیلم مهم درباره موسیقی زیر زمینی ساخته است .
امید روحانی تاکید کرد : صدابرداری این کار یکی از سخت ترین کارها بود . همچنین جدا از صدابرداری ،یکی از سخت ترین کارها ، تدوین این فیلم بود و خانم ایپکچی به عنوان تدوینگر ، برای حفظ ریتم این مجموعه عظیم ، یکی از سخت ترین کارها را انجام دادند و من از همین جا به ایشان تبریک می گویم .
مجتبی میر تهماسب نیز در صحبتهایی در تکمیل اظهارات امید روحانی گفت : خانم ایپکچی برای این فیلم مادری کردند . چون چیزی حدود ۱۵۰ساعت راش وجود داشت و فقط یک دور دیدن این راشهای حدود یک ماه طول کشید و تدوین این مستند نیز نزدیک به یک ماه زمان برد .
میر تهماسب در بخش دیگری از اظهارات خود به سختی های کار صدابرداری این فیلم اشاره کرد و گفت : کار صدابرداری در فیلم مستند خیلی سخت است و البته ما این شانس را داشتیم که در یک محیط بسته این فیلم ساخته شد ولی باز هم سختی های خودش را داشت .

عکاس: میلاد بهشتی