بهناز شیربانی
باران و ترافیک مرسوم سبب نشد تا علاقمندان مراسم  اکران ویژه فیلم «روایت ناپدید شدن مریم» از حضور در آن منصرف شوند و این برنامه  با حضور کارگردان ، تهیه کننده ، بازیگران و دیگر عوامل و سازندگان فیلم در باغ موزه سینما برگزار شد.
اجرای  برنامه را کیوان کثیریان بر عهده داشت. او در ابتدای صحبت هایش گفت: «این فیلم ساخته محمد رضا لطفی است که از همکاران سینمایی نویس ما هستند و خوشبختانه فیلم بلند ساختند».
سپس کثیریان از محمد رضا لطفی کارگردان این فیلم سینمایی خواست تا به روی صحنه بیاید.

لطفی در ابتدا با تشکر از کسانی که برای دیدن فیلم آمدند ،گفت: «ممنونم از تمامی بزرگانی که در این جمع حضور دارند و امیدوارم از فیلم بدتان نیاید اگر خیلی هم فیلم را دوست نداشته باشید».
او سپس از عوامل فیلمش مرتضی شایسته (تهیه کننده)،افشین یداللهی ، رضا بهبودی، مجید شکری، یاسر جعفری، صدف بهشتی، افسانه ناصری، فوژان قبادیان، حسین زاده (بازیگران)،حسین کندری (فیلمبردار)، امیر نوروز خانی (نویسنده و تدوینگر)، بابک قائم (تدوینگر)، پدرام زرگری (طراح چهره پردازی)، گل یاری، سعید دلیری (مدیر تولید)، بابا بیگی، نگار حسینی (روابط عمومی) تشکر و یادکرد.
در ادامه مراسم مرتضی شایسته گفت: «خوشحالم چنین فرصتی برای دیده شدن فیلم فراهم شده است و بزرگانی مثل آقایان صادقی، سریر، سهیلی و دیگران  حضور دارند  و به همه آنها خوش آمد می گویم. این فیلم را آقای لطفی با سختی زیاد ساختند و من به او تبریک می گویم که با پیگیری بسیار و تلاش این فیلم را به نتیجه رساند. امیدوارم فیلم خوبی باشد. از همه شما سپاسگزارم».
افشین یداللهی از بازیگران فیلم نیز گفت:«از همه کسانی که تشریف آوردند خصوصا از دوستان خانه ترانه و ترانه سرا تشکر می کنم. در ابتدا به عنوان مشاور فیلمنامه با من صحبت هایی شد . بازی که من ارائه دادم یک بازی کاملا عادی بود و وقتی خودم بازی ام را نگاه می کنم فکر می کنم اصلا بازی نکردم».
کثیریان از افشین یداللهی به شوخی پرسید مگر حوزه ترانه سرایی چه ایرادی داشت که به سمت بازیگری آمدید؟ و یداللهی گفت: «ما هر طرف که بار بخورد می رویم».
رضا بهبودی نیز در صحبت هایش از کسانی که برای دیدن فیلم آمدند تشکر کرد.

کثیریان به حضور سعید چنگیزیان در جمع مهمانان اشاره کرد و از همه کسانی که مثل او در سینمای مستقل فعال هستند تشکر کرد.

حسین کندری (فیلمبردار) این فیلم سینمایی نیز گفت: «ما بیشتر با هم دوست هستیم تا همکار و این فیلم تجربه بسیار خوبی برای من بود. امیدوارم که باز هم از این اتفاق ها بیفتند».

دلیری نیز گفت: «از آقای شایسته باید تشکر کنم. دست ما را در این فیلم باز گذاشتند و خوشحالم کارگردان جوانی به سینمای ایران معرفی شد و تجربه بسیار خوبی بود».
حسین زاده از بازیگران فیلم و روحانی که به عرصه سینما وارد شده است،گفت: «آقای لطفی به قول معروف ما را تور کردند و به دنیای بازیگری اوردند. ما آقای لطفی را دیدیم و پسندیدیم و با او همکار شدم. وقتی اقای لطفی موضوع فیلم را با من در میان گذاشت خوشحال شدم که جوانی این جسارت را کرده است که وارد این گونه معقولات شود. چون غالبا فیلم هایی که می دیدم ریتم خاصی در سینما داشت و این فیلم کار متفاوتی بود. تا بحال نیز فیلمنامه نخوانده بودم و نخستین فیلمنامه ای بود که خواندم و امیدوارم که موفق باشند و من هم خوشحالم که با او همکاری کردم».

گل یاری نیز گفت: «کار کردن با آقای لطفی تجربه خوبی بود و جوان بسیار شایسته ای است».

پدرام زرگری طراح چهره پردازی فیلم نیز گفت: «شاید ۱۴-۱۵ سال پیش بود که نخستین فیلم کوتاه محمد رضا لطفی را کار کردم و این افتخار را داشتم که در اولین فیلم بلندش هم در کنارش باشم از نتیجه کار راضی ام و امیدوارم از دیدن فیلم لذت ببرید».

یاسر جعفری دیگر بازیگر فیلم نیز گفت: «تشکر می کنم که برای دیدن این فیلم امدید و از اقای شایسته تشکر ویژه ای دارم که به ما اعتماد کردند».

صدف بهشتی دیگر بازیگر فیلم نیز از همکارانش در این فیلم تشکر کرد و گفت که همکاری با مرتضی شایسته افتخار بزرگی برای او است.

افسانه ناصری نیز از کسانی که برای دیدن فیلم آمدند و عوامل فیلم تشکر کرد.

محمد رضا لطفی در پایان از مرتضی شایسته تشکر کرد و از اعتماد او تشکر کرد و گفت: «همه می دانند تهیه کنندگی فیلمی در ژانر وحشت که فرم و ساختار متفاوتی نیز دارد و برای فیلم اولی ریسک بزرگی است و ممنونم که اقای شایسته تهیه کنندگی کار را بر عهده گرفت و افتخار بزرگی است که نخستین فیلم بلند من با تهیه کنندگی او است».

او ادامه داد: «خوشحالم که این اعتماد جواب داد و بلیط های امروز که روز سوم است پیش فروش شده است. نمایش ها خوب است و خوشبختانه بسیاری فیلم را دوست داشتند و حداقل ابرومند بوده است و این برای من اتفاق خوبی است و از کل گروه فیلم تشکر می کنم و تک تک آنها برای فیلم زحمت کشیدند و از خانواده ام هم تشکر می کنم».

لطفی گفت: «نمایش فیلم من مدتی است اغاز شده است و متاسفانه مدتی است که خبرهای بدی  می شنویم و دچار دو حس متضاد شدم. حسی بابت خوشحالی که ثمره سه سال زحمت تمامی گروه است وبالاخره  فیلم اکران شده است و یک ناراحتی داشتم که در دو هفته اخیر خبرهای ناخوشایندی می شنویم از فوت هنرمندان ، بیماری که خیلی از عزیزان می گوید نگویید که این بیماری به وجود آمده است و همه گیر شده است. اما من خوشحالم که از عرصه مطبوعات وارد سینما شدم . متاسفانه در چند وقت اخیر یکی از روزنامه نگاران خوب ما دچار بیماری هستند و من نمایش امشب را به حسین معززی نیا تقدیم می کنم و ارزوی سلامتی برای او دارم».

قطب الدین صادقی، محمد سریر، الهام کردا، سعید چنگیزیان، مهران رنجبر، نیکی مظفری، رضا صائمی، علی اکبر عبدالعلی زاده، مژده لواسانی، سعید سهیلی، حمید رضا صلاحمند، خدایار قاقانی، محمد رضا فروتن و امیر عابدی از جمله حاضران در این مراسم بودند.

عکاس: میلاد بهشتی