بانی فیلم آنلاین: محمود رحمانی کارگردان سینمای مستند که فیلم تجربی«ملف گند» را در نوبت اکران گروه «هنر و تجربه» دارد، درباره دیده شدن فیلم های تجربی سینمای ایران در گروه سینمایی «هنر و تجربه» به مهر گفت: راه اندازی گروه سینمایی «هنر و تجربه» در پیکره سینمای ایران اتفاق نیکویی است که باید مراتب سپاس را از سیاستگذاران این گروه سینمایی به جا آوریم. خوشبختانه باید بگویم که در این روزها حال سینمای تجربی ما خوب است.
این مستندساز ادامه داد: واقعیت این است که گروه سینمایی «هنر و تجربه» به دور از هرگونه مرده باد و زنده باد تلاش کرده بخشی از فیلم های تجربه گرا را از رخوت بیرون آورد. در واقع گروه سینمایی «هنر و تجربه» باعث دلگرمی نسل جوان فیلمساز تجربه گرا است، فیلسازانی که راه خود را به دشواری پیش می بردند بدون اینکه تسلیم فرم های رایج تجاری و صنعت مصرف گرایی مخاطب شوند.
رحمانی که به عنوان یکی از داوران هشتمین جشنواره فیلم مستند «سینما حقیقت» آثار را ارزیابی کرده، خطاب به حسین علم الهدی مدیر گروه سینمایی «هنر و تجربه» گفت: تاریخ سینمای ایران شهادت خواهد داد که شما و این گروه سینمایی که به همت سازمان سینمایی تشکیل شده، چه تاثیری بر ذهن خلاق فیلمسازان خواهد داشت. چراکه اکران فیلم های تجربه گرا برای صاحبان اثر بیشتر به یک رویا می ماند که خوشبختانه این رویا امروز به واقعیت پیوسته است.
وی ادامه داد: ضمن اینکه این روزها برای من روزهای خوبی است چراکه شاهد اکران فیلمی خواهم بود که فکر می کردم برای همیشه در گنجه بماند و جز در جشنواره ها آن هم به صورت محدود نمایش داده نشود اما حال اعتراف می کنم بسیار خوشحالم که در سینمای این روزها نفس می کشم که شانس دیدن فیلم هایی با نگاه تجربه گرا را دارد.
کارگردان فیلم«مادرم بلوط» در ادامه متذکر شد: نقش حمایتی حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی در این زمینه را نمی توان نادیده گرفت که در کنار این نگاه حمایتی، شورای سیاست گذاری «هنر و تجربه» به عنوان اصلی ترین تکیه‌گاه برای به ثمر رسیدن و قوام و دوام این پدیده تلاش‌های بسیاری کرده‌اند.
محمود رحمانی در پایان گفت: تجربه کردن هنر فیلمساز که در ذات نهفته است و اصولا اهمیت سینمای ایران در جهان توجه فیلمسازام به تجربه کردن و تجربه گرایی است و خوشحالم سیاست گذاران کلان سینمای ایران توجه به ذات تجربه‌گرای هنرمند را مورد توجه قرار داده‌اند.
رحمانی فیلم مستند «ملف گند» را در نوبت اکران در گروه سینمایی «هنر و تجربه» دارد. این فیلم روایتگر مرد چهل و اندی ساله است که به شکل بدیع و خلاقانه بخشی از خاطرات دوران جنگ و کودکی اش را بیان می کند. این فیلم در جشنواره هایی نظیر حقوق بشر سوئد، نورنبرگ، بلژیک جوایزی را دریافت کرده است.
منبع : بانی فیلم