نشست نقد و بررسی فیلم پوسته ساخته مصطفی آل احمد روز گذشته در خانه هنرمندان برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی گروه هنر و تجربه ، در ابتدای این مراسم که اجرای آن را کیوان کثیریان بر عهده داشت مصطفی آل احمد کارگردان فیلم پوسته در صحبتهایی درباره اکران نشدن شش ساله فیلم پوسته گفت : ما با اینکه حتی مجبور شدیم که صحنه ای از فیلم را مجددا فیلمبرداری کنیم ولی مسئولان قبلی باز هم به فیلم پروانه نمایش نمی دادند ومی گفتند فیلم تلخ وسیاه است و قهرمان فیلم نباید بمیرد ولی ما ایستادگی کردیم تا بالاخره امسال در گروه هنر و تجربه به نمایش در آمد .

علی علایی منتقد این جلسه نیز در سخنانی گفت : من با اینکه برای اولین بار فیلم پوسته را شش سال پیش دیدم ولی پس از گدشت شش سال به دلیل قوت بصری فیلم ، این فیلم همچنان دریادم بود و از این بابت خوش آیند بود .

او ادامه داد : تقابل عینیت و ذهنیت را ما در سینمای ایران اولین بار در فیلم شبح کژدم ساخته کیانوش عیاری شاهد بودیم و تا قبل از آن در سینمای ایران سابقه ای نداشت و عیاری جوان وجویای نام خیلی خوب توانسته بود این کار رانجام دهد . البته فیلم پوسته تفاوتهایی از جهت تقابل عینیت و ذهنیت با فیلم شبح کژدم دارد و رفت و برگشت بین عینیت و ذهنیت زیاد است .

علایی تاکید کرد : فیلم پوسته از آن دست فیلمهایی است که بنای خودش را بر کم گذاشتن اطلاعات گذاشته است و فیلم به گونه ای است که تماشاگران خودشان را با فیلمساز شریک می کنند و به ازای هر مخاطب ، فرآیندی به وجود می آید در جهت تکمیل و اینکه به یک نسخه نهایی برسد . در حقیقت به انداه ذهن هر سینما دوستی ، نسخه ای از این فیلم با همراهی مخاطب خلق می شود .

او ادامه داد : در واقع کارگردان فیلم پوسته خطاب به مخاطبش می گوید که این فیلم فیلمی نیست که فیلمساز همه چیز را برای تو شیر فهم کند . کارگردان پوسته خطاب به مخاطب خود می گوید قطعات را با من بچین و به یک نسخه نهایی برس ، نسخه ای که ممکن است با نسخه نهایی من تفاوت داشته باشد .

در ادامه این نشست مصطفی آل احمد نیز در صحبتهایی گفت : من با سینمایی که به دنبال قصه گویی به سبک یکی بود یکی نبود است مشکل دارم و نه تنها علاقه ای به آن ندارم بلکه مقداری دشمنی هم با آن داردم/ متاسفانه از این فرمت کلاسیک قصه گویی دارد سوئ استفاده می شود و این فرمت را بارها مثل چماق بر سر من و نسل من زدند . از مدیران سینمایی گرفته تا مدیران سینماها ، از پخش کننده ها و تهیه کننده ها …این درحالی است که ما در کشوری هستیم که بیش از ۵۰سال ادبیات مدرن داریم . ما باید بتوانیم در سینما فعال باشیم و مخاطب برای دیدن آثار سینمایی مدرن تربیت شود .

او ادامه داد: در سالهای دور و در چند دهه قبل فیلمسازانی مثل مخملباف ، امیر نادری و کیارستمی سینمای مدرن تری را به وجود آوردند و برای سینمای ایران یک برند بود و درخشش فراوانی داشت ولی حدود ده سال است که جلوی این درخشش گرفته شد . به نظرم فیلمهای عباس کیارستمی فیلمهایی هستند که مخاطب عام هم می تواند به خوبی با آنها ارتباط برقرار کند .من نمی دانم چرا فیلم عصبانی نیستم اکران نمی شود ؟ یا چرا فیلم خانه پدری چند سال است که اکران نمی شود یا چرا فیلم آشغالهای دوست داشتنی محسن امیر یوسفی اکران نمی شود ؟
فیلمهای عیاری و امیر یوسفی درمیشیان روزی اکران می شوند وما خواهیم دید که از آن ابتداهم هیچ مشکلی نداشتند!
به نظرم این نقص مدیریت فرهنگی در ده سال گذشته بوده است .
او تاکید کرد :اگر به این نوع از سینما بها داده نشود ما دچار مشکلات فراوانی خواهیم شد . بخشی از آسیبهای اجتماعی ما به خاطر بی توجهی به مسائل فرهنگی است .

آل احمد درادامه صحبتهای خود با اشاره به اظهارات علی علایی گفت :همانطور که آقای علایی گفتند به تعداد مخاطبان ،می توان در ذهن آنها فیلم ساخته شود .منتهی این موضوع عادت می خواهد همانطور که مخاطب اروپایی عادت کرده است .جالب است بدانید که تماشاگراروپایی با فیلم پوسته ارتباط خوبی برقرار کرده است .

او ادامه داد :این در حالی است که تلویزیون ما مرتب سینمای هالیوود را تبلیغ می کند . همین تلویزیونی که مرتب به هالیوود حمله می کند .در سینمای ما هم علاقه اصلی شان به هالیوود است .این درحالی است که در اروپا اینگونه نیست و تماشاگر اروپایی به شدت با سینمای هنری و مستقل و آوانگارد به روز و آپ تو دیت است .

در ادامه این جلسه علی علایی در پاسخ به سوال تماشاگری تاکید کرد : اتفاقا یکی از ویژگی های فیلم پوسته این است که روایت سر راستی را انتخاب کرده است . آل احمد نیز در توضیح اظهارات علایی تاکید کرد :فیلم پوسته روایت ساده ای دارد ولی آنقدر به سینمای قصه گو ی سطحی بدعادت شده ایم که چنین روایتی پیچیده شده است .

آل احمد در پاسخ به سوال تماشگری درباره بازی بازیگران گفت :بازیگران فیلم دراین فیلم به شدت به ما کمک کردند به خصوص حمید فرخ نژاد .کاری که حمید فرخ نژاد کرده کار بسیار بی نظیری است و بازی بی نظیری ارائه داده است .وحتی بازی خانم شاکردوست هم بازی خوبی بوده است .
او در پاسخ به اظهار نظری که استفاده از فرخ نژاد وشاکر دوست را فریب تماشاگر می دانست گفت :من اگر می خواستم تماشاگر را فریب دهم این فیلم را نمی ساختم .
عکاس: میلاد بهشتی