پارس توریسم _محمد تاجیک :
حمید فرخ نژاد بازیگر مطرح سینمای ایران با فیلم تحسین شده پوسته ساخته مصطفی آل احمد این روزها بار دیگر به سینما برگشته است.

/اولین مخالفت با نمایش یک فیلم درشهرستانها در دولت روحانی/
پوسته جدیدترین فیلم حمید فرخ نژاد است . در سالهای اخیر اکثر فیلمهای فرخ نژاد با مشکلات بسیاری برای نمایش مواجه بوده اند . فیلم به رنگ ارغوان او پنج سال تو قیف بود و فیلم آتشکار هم چند سالی اجازه نمایش نداشت . فیلم گشت ارشاد او یکی از جنجالی ترین فیلمهای یک دهه اخیر بود که از روی پرده سینماها پایین کشیده شد .فیلم زندگی مشترک آقای محمودی و بانو نیز دوسال توقیف بود وتازه امسال در سینماها امکان اکران پیدا کرد .جالب است بدانید که پوسته جدیدترین فیلم فرخ نژاد این روزها عملا در شهر مشهد توقیف است .آن طور که مصطفی آل احمد کارگردان فیلم پوسته در مراسمی در موزه سینما خبر داده است با اکران فیلم پوسته در مشهد مخالفت شده واز اکران این فیلم دراین شهر مذهبی جلو گیری شده است .
این نخستین فیلم در دولت روحانی است که با چنین مشکلی مواجه می شود .در سالهای قبل و دردوران مدیریت شمقدری با اکران فیلمهایی همانند تسویه حساب ساخته تهمینه میلانی در شهرهای مختلف مخالفت شده بود .مصطفی آل احمدکارگردان فیلم پوسته درمراسم دیدار با عوامل این فیلم در موزه سینما دراین باره گفته است :این فیلم شش سال پیش ساخته شده است و در این مدت موقعیت اکران نداشته است و به نوعی توقیف بود و همین الان نیز اکران فیلم در مشهد دچار مشکل است و اجازه نمایش پیدا نکرده است. امیدوارم مشکل حل شود و آقای ایوبی قول دادند که مشکل بوجود آمده را حل کنند».

/به من بر می خورد اگر حرفی رابزنم وچاپ نشود/
فرخ نژاد از جمله بازیگران مطرح سینمای ایران است که کمتر تن به مصاحبه می دهد . او منطق خاص خودش را برای مصاحبه نکردن دارد :چون وقتی اجازه نداری خیلی از حرفها را بزنی و یا وقتی حرفی را می زنی وتوسط مطبوعاتی ها انعکاس داده نمی شود خب بهتر است که آن حرف زده نشود!به من بر می خورد اگر حرفی رابزنم وچاپ نشود . به همین خاطر معمولا ترجیح می دهم حرف نزنم. وقتی نمی توانی حرفهای جدی واساسی بزنی به ناچار بحث به سمت حرفهای پیش پا افتاده کشیده می شود که چه غذایی می خوری و تیم مورد علاقه ات چیست و…(گفت و گو با ماهنامه نسیم )

/افتخار شروع سینما با خسرو سینایی/
یکی از افتخارات فرخ نژاد از نظر خودش این است که سینما را با خسرو سینایی شروع کرداست ؛ به گفته فرخ نژاد سینایی فیلمسازی است که سینما برایش مهم و محترم است. با آدم‌های حسابی زیادی کار کرده‌ام. افتخارم گرفتن جایزه از جشنواره‌های خارجی و فجر نیست، بزرگ‌ترین افتخارم این است که با سینایی کارم را شروع کرده‌ام. من سال ۱۳۶۸ تئاتر را در هنرهای زیبا خوانده‌ام. همان‌جا با سمیرا سینایی دختر خسرو سینایی همکلاس بودم. در ترم دوم پیشنهاد ساخت یک فیلم را دادم که آقای سینایی قبول کرد و باعث ساخت «درکوچه‌های عشق» شد. در کنار این، دستیار کارگردانی سریال‌های رده پایین را انجام دادم که البته در کنار درس‌های آکادمیک خیلی کمک کرد. ببینید، سینمای ما مثل مملکتمان با خیلی‌ها متفاوت است و خاص است و همین‌ها در کنار هم کمک کرد چون سر کلاس چیزی را می‌خوانی که در واقعیت اجرا نمی‌شود. سینایی به‌م یاد داد سینما را جدی دنبال کنم.

/رابطه خوب با مطبوعات/
البته او بازیگری است که همیشه رابطه خوبی با مطبوعات داشته :در خیلی از مواقع اگر پی گیری مطبوعات نبود بسیاری از کارهای ما به دست فراموشی سپرده می شد . چون قطعا خیلی ها بودند که دوست داشتند خیلی از مسائل به دست فراموشی سپرده شود .

/تناقض های مرد معاصر ایرانی/
چهار شنبه سوری به کارگردانی اصغر فرهادی یکی از مهترین فیلمهایی است که فرخ نژاد در آن بازی کرده است . او دراین فیلم شخصیتی با عنوان مرتضی را بازی می کند .زمانییکی از منتقدان مطرح در تحلیلی درباره بازی فرخ نژاد دراین فیلم نوشته بود :نشخصیت مرتضی در چهارشنبه سوری باتکاپویی معنایافته که برای اغلب مردان ایرانی اشنا به نظر میرسد این تکاپو صرفا نه تنها مخفی کردن یک رابطه پنهانی بلکه در بعدی وسیع تر تلاش یک نسل از مردان ایرانی برای سامان بخشیدن به زندگی آشفته خود ان هم در آستانه گذر از جوانی است زمانی که احساس میکنند خانه و خانواده پاسخ گوی ان چه میخواهند داشته باشند نیست . به گمانم زنان تماشاگر درشخصیت مرتضی یک مرد هوس باز میبینند و مردان در او مردی خسته که برای حفظ چیز هایی تلاش میکند که در عین بی علاقگی به آن ها وابسته شان شده ونمیتواند از ان ها دل بکند یا وظیفه اجتماعی اش این اجازه را به او نمی دهد . از این سو شاید شخصیت مرتضی در سینمای معاصر یکی از معدود نمونه هایی باشد که با وجود رو دست زدن به تماشاگر در انتهای فیلم حداقل من تماشاگر احساس بدی نسبت به او ندارم چون این احتمال رامی دهم که رابطه پنهانی او فرا تر از خیانت تنها یک رابطه عاطفی باشد و همین زن همسایه است که بر خلاف همسر خودش مژده نگران سلامتی و خانواده اوست . از طرف دیگر در شخصیت مرتضی به شکل تحسین برانگیزی بسیاری از خصوصیت های یک ایرانیه امروزی جمع شده است .
شخصیت خسته و بی حوصله و عصبیه مرتضی با قد و بالای بلد حمید فرخ نژاد و چشم های گود افتاده و سیگاری که از لای انگشتانش نمی افتد نمونه ی معاصر مرد ایرانی است که تلاش معاش وجه تزویر گرایانه اش را تا حدی تعدیل میکند.
در ترسیم این شخصیت و دو رویی اش چنان مهارتی به کار رفته که مر تضی هم کار کرد شخصیت منفی درام را پیدا کند و هم به عنوان مردی که بسیاری ار ارزو هایش عملی نشده و زن و زندگی و آن خانه ی به هم ریخته برایش حکم جهنم را دارد تمامی واکنش هایش بازتاب جامعه ای بسته و سنتی باشد که راهی جز تزویر و ریا پیش پای اکثر شهروندانش نمی گزارد . به همین دلیل مرتضی در قالب شخصیتی که عملا میان دو دنیا گیر کرده شبیه مرده متحرکی است که سر گردانی بسیاری از مردان ایرانی را که میان سنت و مدرنیته میان وفاداری و خیانت به اصول اسیر مانده اند به بهترین شکل در چهارشنبه سوری به نمایش می گذارد .

/هوادارانی در حسرت جایزه جشنواره فجر/
همه دوستداران فرخ نژاد چه در میان منتقدان وچه در میان مردم عادی در همه این سالها در حسرت اهدا جایزه به فرخ نژاد به عنوان بهترین بازیگر در جشنواره فجر بوده اند . البته این جایزه پس از سالها ،یکی دوسال قبل به خاطر فیلم استرداد به او اهدا شد .به اعتقاد بسیاری حق مسلم او دراین سالها برای دریافت جایزه خورده شده است . از چهارشنبه سوری گرفته تا فیلم به رنگ ارغوان .

/به رنگ ارغوان :جایزه ای که از او گرفته شد/
اما در جشنواره چند سال پیش ،جایزه ای که تا دقایق آخر قرار بود به فرخ نژاد داده شود به او اهدانشد . سایتهای خبری در آن زمان درباره این اتفاق می نویسند:شنیده شده در حالی که اهدا سیمرغ بهترین بازیگر به حمید فرخ نژاد در اختتامیه جشنواره فیلم فجر قطعی بوده است در آخرین لحظات به دلایلی از اهدا سیمرغ به این بازیگر مطرح جلوگیری می شود.
به نوشته ای این سایتهای خبری ، پیش از برگزاری مراسم اختتامیه به حمید فرخ نژاد گفته می شود که قرار است سیمرغ بهترین بازیگر به خاطر بازی اش در فیلم شب واقعه به او داده شود .حمید فرخ نژاد نیز تصمیم می گیرد جوایز خود را به سرتیپ منوچهر کهتری فرمانده شکست حصر آبادان وعملیات غرور آفرین ثامن الائمه اهدا کند و پس از اینکه اهدا جایزه به فرخ نژاد قطعی می شود حتی سرتیپ کهتری از شهرستان برای حضور در مراسم اختتامیه دعوت به عمل می آید و این فرمانده جنگ در مراسم اختتامیه حضور می یابد، ولی در لحظات آخر گویا اتفاقی روی می دهد وجایزه بهترین بازیگر مرد که قرار بوده به فرخ نژاد داده شود به بازیگر دیگری داده می شود .پیش از این ناصر دهقانی مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری شاهد و مجری طرح فیلم شب واقعه در گفت وگویی از عدم اهدا جایزه به حمید فرخ نژاد به خاطر بازی در فیلم شب واقعه انتقاد و ازاین واقعه اظهار تعجب کرده بود.

/رفتار زننده ای بود/
خود حمید فرخ نژاد نیز بعدها وهمزمان با اکران فیلم دموکراسی به این موضوع واکنش نشان داده ومی گوید :تنها چیزی که ناراحتم می‌کند این است که چرا با آن اطمینان اعلام کردند و بعد ناگهان اسم یک بازیگر دیگر را خواندند. رفتار زننده‌ای بود.(گفت وگو با همشهری جوان )

او یکی دوسال بعد با حضور دربرنامه هفت با جزییات بیشتری به این اتفاق عجیب می پردازد. البته این جایزه نگرفتن به نظر می رسد برای خودش هم دیگر اهمیت نداشته باشد . جالب است بدانید فرخ نژاد در اظهار نظر کنایه آمیزی به این موضوع گفته : درمورد جشنواره فجر وجایزه نگرفتنم باید بگویم یک وقت است که داورانی قضاوت می کنند که نظرشان ورای شان خیلی برایت مهم است ووقتی مورد انتخاب شان نیستی ناراحت می شوی .ولی در واقع نظر این دوستان (داوران جشنواره در آن زمان )اصلا برای من مهم نبود .وقتی به تک تک داوران فکر می کنم می بینم که حالا که به لحاظ قاعده باید نظرشان را بپذیریم ،به لحاظ روانی غصه نخوردم که از این افراد جایزه نگرفتم !

/با خودم مشکل دارند/
یا او در مصاحبه ای باهمشهری جوان می گوید : راستش دیگر زیاد برایم مهم نیست. شاید یک زمانی برای جایزه جشنواره بیشتر از امروز اهمیت قائل بودم. به هر حال هر بازیگری دوست دارد تحسین شود و برای بازی‌اش ارزش قائل شوند. ولی الآن برایم فرق چندانی نمی‌کند. یک جورهایی به این بازی عادت کرده‌ام. گاهی با خودم فکر می‌کنم که آیا واقعاً تحسین چنین آدم‌هایی و جایزه چنین جشنواره‌ای به این‌همه کشمکش و هیاهو می‌ارزد؟ تقریباً مطمئن شده‌ام که با خودم مشکل دارند، نه با بازی‌ام.

/علیرضا عصار وستایش ازحمید فرخ نژاد /
حمید فرخ نژاد از بازیگران مطرح سینمای ایران است. علیرضا عصار چند سال پیش گفت وگویی با همشهری ۲۴ کرده ودر بخسهایی از آن از بازی حمید فرخ نژاد تعریف کرده بود. اودراین مصاحبه از فیلم هامون هم به عنوان فیلم محبوب خود نام برده بود.
عصار دراین مصاحبه گفته بود:هامون حلقه محکمی بین نسل من و سینمای ایران بود چرا که حتی آنهایی که چندان هم اهل سینما نبودند وقتی این فیلم اکران شد. جذب سینمایش شدند. فیلمی که واقعا تاثیر گذار بود وهنوز هم برای نسل من فیلم مهمی است. شاید بتوان گفت هامون مهمترین فیلم ایرانی زندگی من است. اما من از کرخه تا راین وآژانس شیشه ای را هم خیلی دوست دارم.
اودر بخش دیگری از این مصاحبه گفته بود :بازی آقای فرخ نژاد و هم خودشان را دوست دارم و بادید دیگری به تماشای فیلمهایشان می نشینم. من بازی آقای فرخ نژاد را طور دیگری دوست دارم و برایم عزیز ترند. یادم می آید اولین باری که بازی ایشان را دیدم در عروس آتش بود که تا پیش از آن اصلا ایشاندرا از نزدیک ندیده بودم.واقعا از تماشای آن فیلم کیف کردم. کلا ایشان به نظر من آرتیست بسیار خوب وهنرمند قابل اعتماد واعتنایی هستند.

/راز محبوبیت حمید فرخ نژاد در چیست ؟/
بد نیست بدانید مازیار فکری ارشاد منتقد سینما مدتها قبل ودر تحلیلی جالب که درشماره ۴۵۶ مجله فیلم درباره او نوشته بود روایت جالبی را از راز محبوبیت حمید فرخ نژاد را بازگو کرده بود.
اودر بخشهایی از یاد داشت خود نوشت :این شوخ طبعی ذاتی حمید فرخ نژاد نه تنها در برخوردهای عادی و مراسم و مناسبتها گل می کند ،که به نوعی در شخصیتهایی که نقش آنها را برعهده می گیرد هم به چشم می خورد ،حتی اگر نقش آدمهای جدی وعنق را بازی کند. قد بلند ،تنومندی اندام و زمختی رفتار فرخ نژاد در تضاد با سرخوشی و طنز درونی اش ،کنتراستی جالب به وجود آورده و پرسونای منحصر به فردی برای این بازیگر آفریده است.
فرخ نژاد هرگز نکوشید ته لهجه آبادانیش را پنهان سازد ،بلکه از آن به عنوان مولفه ای در پرورش شخصیت و نقش بهره جست. حرکتهای تند سرودست ،بی قراری داءمی ،لکنت و تپقهای عمدی ازشگردهای بازی فرخ نژاد است. شگردی که از او شخصیتی منحصر به فرد ساخته و معمولا حضورهایی قانع کننده ،تاثیر گذار و البته مفرح در فیلمهایش دارد.
شخصیتهایی که فرخ نژاد در سینمای ایران نقش آنها را برعهده می گیرد. طیف متنوعی را شکل می دهند. او از زمره بازیگرانی است که بیشتر نقش را شبیه خود می کنندودر پس هر نقش،نشانی از خود برجای می گذارند.پرسونای بازیگری فرخ نژاد آمیزه ای از تناقضهای طنز آلود است. روندی سینوسی که بعدها به یکی از شاخصه های بازی فرخ نژاد تبدیل شد.او معمولا در نقش آدمهایی تلخ وگاه دافعه برانگیز ظاهر می:-)شود.اما شوخ طبعی و طنز ذاتی گفتار ورفتارش با آن که کمدین نیست اورا به چهره ای محبوب نزد تماشاگران بدل ساخته است.

/سینمای تجاری بازیگر کش است /
حمید فرخ نژاد بازیگری بوده که رابطه چندان خوبی با سینمای تجاری از نوع فیلمفارسی نداشته است . خود او درمصاحبه ای دراین باره گفته :من به درد سینمای تجاری و بفروش نمی خورم .در سینمای ما به ندرت فیلمی ساخته می شود که پرفروش وهنرمندانه باشد .
از نظر حمید فرخ نژاد :سینمای تجاری بازیگر کش است .آدم در وضعیتی قرار می گیرد که تماشاگر بااولین نگاه نیمی از ماجرارا می فهمد .می فهمد که عاشق پیشه ای یا آدم بده ای و پدر داغ دیده ای .
به گفته فرخ نژاد آن سینما ی تجاری از من می خواهد که یک شکل باشم ولی من دنبال تنوع در کارم هستم .شنیده ام بهروز وثوقی بعد از قیصر در قراردادهایش قید می کرد که پاشنه ی کفش را نمی خواباند و کتش را روی شانه نمی اندازد .او برای وجاهت واعتبار کارش زحمت می کشید و گرنه با ادامه تیپ قیصر می توانست محبوبیت بیشتری داشته باشد .

/نقش کوتاهی که در فیلم حاتمی کیا حذف شد/
شاید هیچ کس نداند که حمید فرخ نژاد در به نام پدر نقش کوتاهی بازی کرد که در تدوین نهایی حذف شد .او دراین باره گفته است :به خاطر اعتمادی که به حاتمی کیا داشتم بازی کردم .

/رد کردن بازی در دوئل /
اما فرخ نژاد بازیگری بوده که اگرچه از سوی برخی مورد انتقاد قرار گرفته که نقشهایش را تکرار می کند ولی خود او به شدت سعی کرده که نقشهایش شبیه هم نباشد .مثلا پس از بازی در فیلم ارتفاع پست و عروس آتش بازی در فیلم دوئل به او پیشنهاد شد فیلمی که از خیلی از لحاظ بی نظیر بود تنها ترسی که باعث شد این کاررا رد کند شباهت ظاهری شخصیت این فیلم بود با دو فیلم قبلی اش .خود فرخ نژاد دراین باره گفته :به جایش رفتم درتب بازی کردم که اشتباه کردم وفیلم خوبی از کار درنیامد .برای کار گردان دوئل احترام قائلم ولی این تصمیم غلط یک تصمیم درست حرفه ای بود .نمی خواستم جوری ادامه بدهم که تا دنبال یک آبادانی گشتند اول کار سوت بزنند که فرخ نژاد بیاید .رد کردن دوئل یکی از بزرگترین تصمیمهای زندگی ام بود .اتفاق یکی دیگر از پیشنهادهایم جایی برای زندگی بود .

/به وجدانم مراجعه می کنم /
همانطور که اشاره شد فرخ نژاد بازیگری بوده که همواره مقاومت عجیب و غریب دربرابر بازی در فیلمهای تجاری از خودش نشان داده ،چون در این سالها او اعتقادداشته که اگربخواهم بازیگر حرف گوش کنی باشم که هر کاری که گفتند بکنم آن وقت هم مشهورتر ومحبوب تر می شوم وهم پولدارتر اما من به وجدانم مراجعه می کنم به اینکه الگوهای من دردورتن نوجوانی چه کسانی بوده ادند؟ به اینکه برای چی تحصیلکرده ام؟ اگر خودم را ول کنم سر از جاهایی در می آورم که آخرش معلوم نیست .این همه بازیگررا نمی بینی که با پیشینه تئاتر روشنفکری و تحصیل در خارج و پایان نامه های غلامحسین ساعدی وبرتولت برشت شان ،حالا التماس می کنند تا دریک نود دقیقه ای حداقل یک نقش کوتاه به شان بدهند .

/قمار باز/
دوست دارم در فیلمهای شاخص بازی کنم . فیلمهای شاخص یا خیلی خوب می شوند ویاافتضاح بااینکه حیطه سینمای ایران محدود است اما عاشق نقشهایی هستم که قبول کردن آنها مثل قمار است یا پیروز می شوی ویا سقوط می کنی .

/در آرزوی کلیدر و تنگسیر/
آرزو می‌کردم ناصر تقوایی، کلیدر را بسازد و من نقش گل‌محمد را بازی کنم یا یک‌بار بهروز افخمی به من پیشنهاد داد می‌خواهد تنگسیر را بسازد و تو زار‌محمد من باش. من هنوز چشمم به در است که فیلم‌نامه‌اش را برایم بفرستند؛ همیشه بوده از این آرزوها.
حمید فرخ نژاد بازیگر این فیلم سینمایی نیز گفت:«آنقدر بین ساخت و نمایش این فیلم فاصله افتاده است که چیزی خاطرم نیست.این روزها خبرهای بدی می‌شنویم و انکار پاییز فصل مرگ هنرمندان است. مرگ حق است اما تک تک هنرمندانی که از دست دادیم خاطراتی از راهروهای ارشاد دارند و وقتی از این دنیا می‌روند تازه عزیز می‌شوند».
حمید فرخ نژاد: امید وارم محمد آفریده الگوی مدیران دیگر باشد.
حمید فرخ نژاد همین چند وقت پیش بود که در اظهار نظری در موزه سینما در زمان نمایش فیلم پوسته از محمد آفریده دفاع کرده ودرباره او او گفته بود : «تشکر می‌کنم از مدیرانی که خطر کردند و از فکرهای جدید حمایت کردند و شاخص‌ترین آنها محمد افریده است امیدوارم که او الگویی برای مدیران دیگر باشد و کسانی ماندگار می‌شوند که خواستند برای هنر کشور کار انجام بدهند.»

ستایش حمید فرخ نژاد از بهروز وثوقی
جالب است بدانید که این بازیگر مطرح سینما چندی پیش بود که در بخشهایی از گفت و گوی خود با سیامک رحمانی ،کیوان کثیریان و مهدی امیر پور به ستایش از بهروز وثوقی پرداخته بود.
به گزارش پارس توریسم فرخ نژاد گفته است :شاید از معدود آدمهایی که در تاریخ سینمای این مملکت هردو وجاهت را داشته یعنی هم وجاهت هنری داشتهوو هم فیلم تجاری ،بهروز وثوقی است.واقعا دیگر کسی را با این قدرت نداریم که ذو وجهتین باشد.نمی گویم نمی شود ولی نفر اول هردوبودن خیلی سخت است که هم تنگسیر و مل آمریکایی را بازی کنی و هم سوته دلان وبلوچ را…

/حمید فرخ نژاد به روایت سعید راد/
سعید رادبازیگر مطرح سینما چندی قبل در گفت وگوی خود بااعتماد حرفهای قابل توجهی زده درباره بازی حمید فرخ نژاد زده بود. سعید راد دراین مصاحبه گفته است : بازیگر باید در فیلم خوب بازی کند تا اقبال پیدا کند. به طور مثال حمید فرخ‌نژاد هر وقت با کارگردان‌های خوبی کار کرده است، بازی‌های خوبی را هم از خود نشان داده است. بازی او در به رنگ ارغوان و ارتفاع پست حاتمی‌کیا و همچنین عروس آتش خسرو سینایی بسیار خوب و حرفه‌یی است. اما همین بازیگر هم نقش‌ها و انتخاب‌های غلطی در کارنامه‌اش دیده می‌شود.

/فرخ نژاد و رد کردن بازی در فیلمهای رسوایی، پایان نامه و قلاده های طلا/
در سالهای اخیر فیلمهایی چون رسوایی وپایان نامه وقلاده های طلا به فرخ نژاد پیشنهاد شده ولی او این پیشنهادها رانپذیرفته،حمید فرخ نژاد در بخشهایی از گفت وگوی خود با همشهری ۲۴ روایت جالبی از رد کردن پیشنهاد بازی در فیلمهای پایان نامه ورسوایی را بازگو کرده است. فرخ نژاد گفته :این چند سال بازی در سه – چهار فیلم به‌م پیشنهاد شد که هم پر سروصدا بود و هم شرایط مالی چشم‌گیری داشت مثل رسوایی آقای ده‌نمکی که حتی پیشنهاد شراکت دادند. خیلی خیلی بیشتر از این حرف‌ها گیرم می‌آمد، نخواستم. اودرادامه همچنین عنوان کرده که پیشنهاد بازی در فیلم پایان نامه را هم نپذیرفته است. از سویی دیگر وبه گزارش پارس توریسم در زمان تولید فیلم قلاده های طلا پیشنهاد بازی دراین فیلم به فرخ نژاد هم شده بود که او بازی دراین فیلم را هم قبول نکرده بود.

/رضا صادقی :حمید فرخ نژاد مایه افتخار خطه جنوب است/
از سویی دیگر رضا صادقی خواننده موسیقی پاپ در بخشی از مصاحبه خود با سایت جمهوریت به تمجید از حمید فرخ نژاد پرداخت. رضا صادقی گفته :حمید فرخ نژاد نمونه‌ی بارز حرکت است. من با بازی “حمید فرخ نژاد” در ارتفاع پست آشنا شدم، حضور وی در این فیلم بر روی سایر بازیگران نیز تأثیرگذار بود.”حمید فرخ نژاد” نقش‌های متفاوتی را بسیار استادانه ایفا کرده و مایه‌ی افتخار خطه‌ی جنوب است .