شهرام مکری کارگردان سینما در گفتگویی با سایت آفتاب از ادامه طرح هنر و تجربه در شهرستان‌ها حمایت کرد و ادامه اکران‌های متنوع را زمینه‌ساز تولیدات متنوع سینمایی دانست. مکری همچنین ایجاد هویت مستقل فرهنگی برای شهرهای گوناگون و اکران فیلم‌های به‌روز و متنوع سینمایی را راهی برای برقراری عدالت فرهنگی ارزیابی کرد.

به گزارش آفتاب، موضوع عدالت فرهنگی اخیراً از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شده است و علی جنتی بر به‌سرانجام‌رساندن آن تاکید کرده است. شهرام مکری کارگردان سینما در گفت‌وگو با «آفتاب» ابتدا به موضوع ادامه اکران‌های هنر و تجربه در شهرستان‌ها اشاره کرده و می‌‌گوید: «به نظر ما نیازمند تنوع در شیوه اکران فیلم‌ها هستیم؛ این تنوع در شیوه اکران فیلم‌ها بر چرخه تولیدات متنوع نیز در سینما اثرگذار است. از همین رو ابتکار این طرح و اجرای آن بسیار مفید است.»

شهرام مکری کارگردان و مستندساز ایرانی علاوه بر جوایز متعدد داخلی، جایزه جشنواره ونیز را به‌خاطر محتوای خلاقانه فیلم “ماهی گربه” کسب کرده است. اکران فیلم “ماهی گربه” در گروه هنر و تجربه با استقبال زیادی رو‌به‌رو شده است. مکری به انتقادهای برخی از منتقدان به شیوه اکران گروه هنر و تجربه پرداخته و گفت: «برخی معتقدند اکران مبتنی بر شیوه جدول و برنامه‌ریزی در وب‌سایت‌ها درست نیست. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا این امر رایج است و روزی در کشور ما نیز عادی می‌شود که مخاطبان در وب‌سایت‌ها و بر اساس جدول، فیلم‌ها را انتخاب کنند.»

برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه جشنواره فجر تاکید کرد: «فیلم‌های گروه هنر و تجربه جایی از سینمای اکران را اشغال نکرده است و در سالن‌هایی به نمایش درمی‌آید که به اکران‌های رایج ارتباطی ندارد. بنابراین به مخاطبان انبوه سینما لطمه‌ای نمی‌زند و به مخاطب اجازه دیدن فیلم‌های متفاوت را می‌دهد.»

مکری در ادامه، صحبت‌های وزیر ارشاد درباره برقراری عدالت فرهنگی را امری درست خواند و گفت: «باید با ایجاد هویت مستقل فرهنگی مثل تمامی شهرهای جهان به استان‌های گوناگون هویت فرهنگی بدهیم. من فکر می‌کنم یکی از راه‌های برقراری عدالت فرهنگی این است که چرخه اکران فیلم‌ها در شهرستان‌ها به‌روز باشد و اکران فیلم‌های تهران و شهرستان‌ها همزمان برقرار شود. ساختن سالن‌های مجهز و سهیم‌کردن مخاطبان در داشتن امکانات فرهنگی گام اولیه قدم برداشتن در راه عدالت فرهنگی است. رفتن فیلم‌های گروه هنر تجربه که از استان اصفهان شروع شده است بسیار مثبت و مفید است و امیدوارم این اکران‌ها در شهرستان‌های مختلف ادامه پیدا کند.»

کارگردان مستند “اردک آبی” در ادامه عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مثبت ارزیابی کرده و تاکید کرد: «عملکرد آقای وزیر در این مدت با توجه به عملکرد منفی دولت قبلی بسیار خوب بوده است در این مدت آرامش نسبی به فضای فرهنگی کشور برگشته است. به‌نظرم مدیران دولت نباید از هجمه‌ سایت‌ها و خبرگزاری‌های گروه‌های تندرو هراس داشته باشند و با محافظه‌کاری برخورد کنند بلکه باید قاطعانه برنامه‌های خود را پیش ببرند.»
منبع : آفتاب ۲۵ آذر