نویسنده: علی رستگار
سرانجام و پس از حاشیه ها و اظهارنظرهای موافق و مخالف فراوان، «خانه پدری» آخرین ساخته کیانوش عیاری از هشتم دی در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می شود و مردم می توانند به تماشای یکی از تحسین شده ترین فیلم های چند سال اخیر سینمای ایران بنشینند.
به گزارش جام جم، گروه سینمایی هنر و تجربه که با هدف اکران محدود فیلم های خاص، هنری و متفاوت سینما تشکیل شده، تاکنون در برنامه ریزی، انتخاب و اکران فیلم ها موفق عمل کرده و باعث استقبال و مهم تر از آن رضایت مندی تماشاگران شده است.
خوشبختانه در همین مدت سه ماهه آغاز به کار این گروه، علاوه بر پاسخگویی به نیاز همیشگی علاقه مندان پیگیرتر سینما به دیدن فیلم های برگزیده و تحسین شده در سالن های سینما، علاقه مندان عام تر سینما و دیگران هم با کنجکاوی نسبت به این آثار خاص و هنری واکنش مثبت نشان داده اند و به تماشای این فیلم ها می روند. از سوی دیگر محدودیت فضای اکران و اختصاص سالن های خاص به این فیلم ها از بدو شروع به کار این گروه سینمایی تا امروز موجب شده، مخاطبان قشرهای مختلف کماکان برای دیدن این آثار عطش داشته باشند و بلیت بسیاری از فیلم ها را به صورت اینترنتی پیش خرید کنند. همین مساله باعث نایاب شدن بلیت خیلی از فیلم ها بخصوص در روزهای آخر هفته و تعطیلات می شود.
«ماهی و گربه» ساخته خلاقانه شهرام مکری و فیلم تحسین شده «پرویز» به کارگردانی مجید برزگر در این مدت بیش از دیگر فیلم های این گروه با استقبال تماشاگران مواجه شده اند که این رویکرد مثبت هنوز هم ادامه دارد.
بجز اینها باید به استقبال مردم از فیلم هایی مثل «از تهران تا بهشت» ساخته ابوالفضل صفاری، «بیداری برای سه روز» به کارگردانی مسعود امینی تیرانی، «تابور» ساخته وحید وکیلی فر، «پوسته» به کارگردانی مصطفی آل احمد و «خاطراتی برای تمام فصول» ساخته مصطفی رزاق کریمی در این مدت اشاره کرد.
همچنین گروه هنر و تجربه در کنار اکران فیلم های جدید، درخصوص نمایش فیلم های قدیمی و تحسین شده سینمای ایران هم فعال است و تاکنون نسبت به اکران فیلم های «یک اتفاق ساده» ساخته زنده یاد سهراب شهید ثالث و «لباسی برای عروسی» و «مسافر» به کارگردانی عباس کیارستمی اقدام کرده است؛ ضمن این که یکی از اتفاقات خوب و مثبت اکران این گروه، حضور چهره های سرشناسی چون پرویز پرستویی، مهناز افشار، الناز شاکردوست و حمید فرخ نژاد در برخی از این فیلم هاست که باعث جلب بسیاری از مردم به این نوع فیلم ها و آشنایی با فضای تازه و متفاوتی می شود که می تواند نقش بسزایی در ارتقای سطح سلیقه آنها داشته باشد.

اکران فیلم های جدید
بجز آثاری که ذکر آن رفت، چند فیلم جدید نیز بتازگی در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران شده اند؛ فیلم هایی که هر کدام با فضاها و ژانرهای خاص و متمایز از همدیگر امکان انتخاب بیشتری به تماشاگران می دهند.
«آفتاب، مهتاب، زمین» به کارگردانی علی قوی تن یکی از این فیلم هاست که فضایی آرام و شاعرانه دارد و قصه یک روحانی را روایت می کند که برای احقاق حقش به روستایی می رود.
«من از سپیده صبح بیزارم» ساخته فیلمساز جوان، علی کریم هم از دیگر فیلم های جدید این گروه است. در این فیلم که فضای پشت صحنه سینما را دستمایه ساخت خود قرار داده، بابک کریمی، بازیگر فیلم های «جدایی نادر از سیمین» و «ماهی و گربه» بازی می کند.
«روایت ناپدیدشدن مریم» ساخته محمدرضا لطفی هم تجربه ای نو در ژانر وحشت در سینمای ایران است. رضا بهبودی، صدف بهشتی، افسانه ناصری و دکتر افشین یداللهی (ترانه سرای شناخته شده برخی از تیتراژهای سریال های تلویزیونی) از بازیگران این فیلم هستند.
«از ایران؛ یک جدایی» و «۰۲۱» هم آثاری مستند به کارگردانی آزاده موسوی، کورش عطایی و محمد شیروانی هستند که اخیرا در سینماهای هنر و تجربه روی پرده رفته اند.

«خانه پدری» از هشتم دی اکران می شود
اکران موفقیت آمیز فیلم های گروه هنر و تجربه که به موازات اکران فیلم های حرفه ای و بدنه سینمای ایران پیش می رود، با آغاز نمایش فیلم تحسین شده و در عین حال بحث انگیز «خانه پدری» از هشتم دی وارد مرحله تازه ای خواهد شد.
امیرحسین علم الهدی، دبیر اجرایی گروه سینمایی «هنر و تجربه» روز گذشته ضمن اعلام این خبر گفت: این فیلم بدون هیچ تغییری علاوه بر تهران، در تمام سالن های گروه سینمایی هنر و تجربه در سراسر کشور و شهرهایی چون گرگان، اصفهان و مشهد به نمایش درخواهد آمد.نکته مهم درباره این فیلم درجه بندی آن است و قرار شده «خانه پدری» فقط برای مخاطبان بالای ۱۶سال و با ارائه کارت شناسایی اکران شود، موردی که سینمای ایران در این سال ها کمتر به آن توجه نشان داده و آن را جدی نگرفته است، این درجه بندی به دلیل خشونت سکانس اولیه فیلم اعمال می شود؛ سکانسی که مدت ها کارشناسان مختلف سینمایی و غیرسینمایی درباره بود و نبود آن صحبت کرده اند و امتناع مسئولان سازمان سینمایی وزارت ارشاد در اکران فیلم هم تاکنون مربوط به همین بخش از اثر بوده است.
حالابه نظر می رسد پافشاری و مقاومت عیاری جواب داده و او می تواند هرچند در فضایی محدودتر، اما سرانجام فیلمش را برای مردم به نمایش درآورد.
خانه پدری که برخی منتقدان آن را یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران می دانند، داستان راز مخوف یک خانواده است که مردان آن سعی می کنند برای شش نسل آن را مخفی نگه دارند.
مهدی هاشمی، شهاب حسینی، مهران رجبی، نازنین فراهانی، مینا ساداتی و ناصر هاشمی از بازیگران این فیلم هستند.
روزنامه جام جم، شماره ۴۱۴۸ به تاریخ ۲۷/۹/۹۳، صفحه ۵ (فرهنگ و هنر)