روابط عمومی خانه سینما در روز ۱۰ دی ماه بیانیه ای با عنوان « بیانیه خانه سینما درباره بحران اکران» منتشر کرد که نکاتی را درباره مسایل پیش آمده هم چون تعویق اکران خانه پدری، بحثهای حوزه هنری و شهرداری و … مطرح کرده بود.

این بیانیه را می خوانید :

“… به رسمیت شناختن تکثر و تنوع فرهنگی ، گسترش گفتگوی فرهنگی ، خلق و توسعه امید فرهنگی و کاهش تصدی گری در عرصه فرهنگ جز با پذیرش اصل مدارا و تساهل فرهنگی امکان پذیر نیست . از این رو گفتمان اعتدال فرهنگی، مدارا و تساهل را به عنوان اساس سیاست گزاری در عرصه فرهنگ به رسمیت می شناسد.”

برنامه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بند ۹ اصول گفتمان فرهنگی اعتدال

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه برنامه ای که جوانه های امید را در دل اهل فرهنگ و هنر رویاند در میانه تابستان ۱۳۹۲ از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت. اهتمام ایشان و سازمان سینمایی در ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ در بازگشایی خانه سینما امیدها را دو چندان کرد . موج امید و وفاق ، چرخهای تولید را در سینمای ایران به راه انداخت . فروش فیلم های اکران شده در شش ماه اول سال ۱۳۹۳ که به اذعان مدیران سینمایی معادل کل فروش سال پیش بود نیز نشان داد که سینمای ایران می تواند با تولید فیلم های متنوع و متکثر از لحاظ فرهنگی دوران نقاهت و رکود را پشت سر بگذارد .

این رونق جز با اعتماد به بخش خصوصی و پای بندی متعهدانه به اصول برنامه های ارائه شده که توسط نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی نیز به تصویب رسیده است تداوم نخواهد یافت .

متأسفانه امروز در آغاز فصل سرد با توقف نمایش و بلاتکلیفی نمایش برخی از تولیدات سینمای ایران تگرگ ناامیدی بر سینمای ایران باریدن گرفته است .

سینماگران ایرانی به همان میزان که در عرصه خلاقیت و تولید خواهان چند صدایی و تنوع فرهنگی هستند ، در عرصه صدور پروانه نمایش فیلم های سینمایی خواهان تک صدایی و مرجعیت نهاد متولی فرهنگ کشور هستند . بی تردید زیر پاگذاشتن مرجعیت دولت و رفتار خودسرانه نهادهای دیگر در امر نمایش فیلم موجب عدم امنیت سرمایه گذاری ، سرگردانی و پاپس کشیدن منابع مالی کمیاب در سینمای ایران شده و امنیت شغلی سینماگران را به مخاطره می اندازد . چنین به نظر می رسد که برخی نهادها، دولت را در مقام مسئول صادرکننده پروانه نمایش به رسمیت نمی شناسد و با معیارهائی دیگر، عملاً از موقعیت انحصاری خود برای جلوگیری از نمایش برخی فیلم ها سوء استفاده می کنند.

خانه سینما به نمایندگی از جامعه اصناف سینمای ایران مصّرانه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می خواهد که با پیگیری میثاقی که در برنامه های آن وزارتخانه بسته شده است راه را بر بازگشت دوران تک صدایی در عرصه فرهنگی که منجر به ساخت فیلم های سفارشی سیاسی و تبلیغاتی ، ریخت و پاشهای بی قاعده و تالان منابع سینمای ایران است، بسته، و مسیر آزموده پیشین را دوباره نیازماید که فرمایشی شدن فرهنگ به تولید قدرت فرهنگی منتهی نمی شود و بر اجرای مجوزهای صادره خود ایستادگی کند که تردید در مسئولیت پذیری و پاپس کشیدن های مکرر از حقانیت پروانه های صادره موجب بی اعتباری دولت و وزارتخانه مسئول و ناامنی در عرصه سینمای ایران خواهد شد.

جامعه اصناف سینمایی با استفاده از تمامی ابزارها و امکانات خود خواهد کوشید تا سینماگران ایران بتوانند در فضای امن که یقیناً معادل امنیت همه اصناف سینمایی است با حفظ دیدگاههای فرهنگی خود که در تنوع و تکثر محصولات سینمائی بازتاب می یابد، به تولید محصول فرهنگی اشتغال ورزند و مجوزهای صادره برای نمایش فیلم ها نیز که از ضروریات اولیه امنیت فعالیت سینماگران برای ادامه راه سینمای سربلند ایران است بار دیگر اعتبار خود را بازیابد.
خانه سینما / ۱۰ دی