سمیه علیپور- الهه خسروی یگانه: «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری کارگردان شناخته‌شده سینمای ایران از اکرانی محدود در گروه سینمایی هنر و تجربه بازماند.

این نخستین بار نیست که جلو اکران یک فیلم در سینمای ایران گرفته می‌شود، اما موجی که از جشنواره فیلم فجر سال گذشته راه افتاد و به ایجاد سد برای اکران فیلم‌های سینمایی انجامید، حالا بیش از گذشته ماهیت سیاسی خود را نشان داده است.

فیلم‌هایی که پروانه نمایش می‌گیرند، راهی به اکران نمی‌یابند تا چشم‌انداز کار در این حوزه برای سینماگران و سرمایه‌گذاران مبهم شود. آن‌ها نمی‌دانند که در این فضا باید از چه مرجعی پروانه ساخت و اکران بگیرند. طبق قانون در تمام این سال‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی امورات سینما بوده و اکران شدن یا نشدن یک منوط به تصمیم شورای صدور پروانه نمایش بوده است.

بااین‌حال اما مخالفت خوانی‌ها با اکران آثار سینمایی باعث شده تا در عمل پروانه نمایش شرط لازم و کافی برای اکران یک فیلم نباشد.
فیلم «خانه پدری» کیانوش عیاری و اکران نشدن آن در چند سینما و سئانس محدود باعث شد تا به سراغ اهالی این هنر و چهره‌های فرهنگی برویم و نظر آن‌ها را در مورد این فیلم و مشکلات فعلی اکران در سینمای ایران بپرسیم.
خبرآنلاین جدولی تهیه کرده که حاصل نظرخواهی از ۲۳ چهره سینمایی و فرهنگی که بر اساس حروف الفبا تنظیم‌شده است. مشروح این گفت‌و‌گوها هم قرار است در روزهای آتی منتشر شود.
لینک مطلب: