اکران فیلمهای کوتاه روز در گروه سینمایی هنر و تجربه آغاز شده است . چراغ خورشیدی ، نوارویدئو،تهران خانی آباد ۱۳۶۶، برفک ، کمتر از چند دقیقه فیلمهای کوتاه این دوره هستند که در این گزارش درباره به بیان نکته هایی درباره برخی از آنها  می پردازیم .

برفک و چراغ خورشیدی

فیلم کوتاه برفک به نویسندگی و کارگردانی « نقی نعمتی » با بازی علی عباسی و یوسف یزدانی از محصولات انجمن سینمای جوانان ایران است و همین طور فیلم «چراغ خورشیدی» با طراحی صحنه و کارگردانی «آیدا پناهنده» با بازیگری «پانته آ بهرام » و « فرهاد اصلانی » در سال ۹۱ از دیگر محصولات انجمن سینمای جوانان است .

 کمتر از چند دقیقه                      

این فیلم کوتاه با نویسندگی و کارگردانی «احسان بیگلری» یکی از آخرین آثاری است که مجید بهرامی در آن ایفای نقش کرده است . آناهیتا افشار و مهرداد صدیقیان دیگر بازیگران این فیلم هستند و تدوین آن را  معصومه شاه نظری و فیلمبرداری اش بر عهده « حسن اصلانی» بوده است .این فیلم ماجرای زن و شوهری است که در راه رفتن به مهمانی خانوادگی هستند.در راه اتفاقی می افتد.طی یک بحث و جدل لفظی در چهار راه با سرنشین ماشین کنار دستی کار به نزاع و درگیری خیابانی می رسد.غافل از این که حادثه در کمین است.

بیگلری درباره این فیلم نوشته است :« فیلم برای دیده شدن است. نه در کنج خانه خاک خوردن.  مدت زمان فیلم (کمتر از چند دقیقه)  بالای چهل دقیقه است. بنابراین نه در جریان فیلم کوتاه جا داشت و نه در جرگه فیلم بلند.بچه ناخلف جا مانده ای بود که جایی برای دیده شدن نداشت و من مجبور شدم خود آستین بالا بزنم و در هر محفلی فیلم را به دوستان آشنا و غریبه هدیه بدهم تا حداقل فیلم دیده شود.فیلم را صرفا برای ورود به عرصه فیلم سازی بلند ساختم و به هدفم هم هم رسیدم.این به دلیل کمرنگ کردن ارزش های فیلم نیست.» او در این باره توضیح داده است :« ذهنم در چارچوب فیلمسازی کوتاه جایی نداشت (با احترام ویژه به فیلمسازان عرصه فیلم کوتاه) و مسیر پیموده را (دوران دستیاری و نوشتن و فیلمسازی و تجربه­های مختلف بعد از دانشگاه) قدم به قدم تنها به خاطر ورود به عرصه حرفه ای فیلمسازی پیمودم تا بتوانم ذهنیتم را در آن جا به بهترین شکل به عینیت تبدیل کنم. در دوران تاریک وزارت ارشاد احمدی نژاد،هرگز به فیلم به دلایل بسیار کوته فکرانه مجوز نمایش داده نشد و تنها با کوتاه کردن دوازده دقیقه از زمان فیلم موفق شدم فیلم را در جشن خانه سینما نشان بدهم.آرام آرام فیلم دیده شد و مورد توجه و تحسین منتقدان قرار گرفت.اما هرگز در جایی نمایش داده نشد.خیلی خوشحالم که پس از سه سال گروه هنر و تجربه این امکان را برای فیلم کمتر از چند دقیقه فراهم ساخت. با این که خودم پس از سه سال ایراد های زیادی به فیلم وارد می دانم و به نقاط ضعف و قوتش آگاه هستم.فیلم قطعا در رده فیلم تجربی جایی ندارد.نگاه وسلیقه حاکم بر فیلم صرفا به قصد ساخت فیلمی با استاندارد حرفه ای بوده و به سرانجام رساندن قصه ای با حال و هوای خاص که  قطعا به مخاطب جدی سینما احترام می گذارد.» او با یاد کردن از مجیدبهرامی در پایان چنین نوشته است :« حسرت بزرگم فقدان زنده یاد مجید بهرامی است.دوست داشتم او بود و فیلم را به همراه مخاطب روی پرده می دید.افسوس که نیست.با سپاس از تمامی یاران و همراهان فیلم کمتر از چند دقیقه.»

جوایز جشنواره ای کمتر از چند دقیقه

  • فیلم برگزیده  در بخش مسابقه چهارمین جشن مستقل فیلم کوتاه خانه سینما و برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از همین جشنواره (مجید بهرامی)
  •  فیلم نیمه بلند(کمتر از چند دقیقه) کاندیدای بهترین فیلم و بهترین کارگردان و برنده بهترین بازیگر مرد(مجید بهرامی) از  جشن خانه سینما

تهران، خانی آباد، ۱۳۶۶     

کارگردان  فیلم «تهران، خانی آباد، ۱۳۶۶»  سیدعماد حسینی است . این اثر یک روز از زندگی عادی مردم در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ۱۳۶۶، مردم محله خانی آباد در جنوب تهران مشغول زندگی روزمره هستند را نشان می دهد و عکس العمل آنان  وقتی که یک هواپیما عراق می رسد و بمباران محله شروع می شود .

در این فیلم امیر محمدزاده، سلمان خورشیدی  عضو گروه جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری  بوده اند.

سیدعماد حسینی در یادداشتی با عنوان «برشی از واقعیت » چنین نوشته است :
دو سال پایانی جنگ، صدام دامنه‌ی جنگ را به شهرها کشاند. جنگنده‌های عراقی بمب‌هایشان را روی سر مردم می‌ریختند اما زندگی در شهر همچنان ادامه داشت. چندی قبل موزه‌ی جنگ پیش‌نهاد داد فیلمی در این باره بسازم. موضوع برای من که در کودکی اضطراب این لحظات را تجربه کرده بودم، سوژه‌ی جذابی بود. برای ساخت، طرح‌های مختلفی مطرح بود. بیش‌تر می‌خواستند احساس ترس، سرگیجه و ناامنی را از طریق تصاویری انتزاعی به وجود بیاورند. من اما تصورم این بود که باید به سمت واقعیت حرکت کنم. واقعیتِ جنگ شهری به اندازه‌ی کافی هولناک و مهیب بود. فکر می‌کردم اگر از پس بازسازی این فضا برآییم مقصود خودبه‌خود برآورده خواهد شد. بنابراین تصمیم گرفتم برشی از واقعیت را در یک سکانس-پلانِ نه دقیقه‌ای پیش روی بیننده بگذارم. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

این فیلم در گوشه و کنار جهان با استقبال روبرو شده که در ادامه اسامی جوایز آن می آید:

  • برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم در بخش صلح از جشنواره‌ی فیلم پارس طلایی ترکیه، سال ۲۰۱۴
  • منتخب جشنواره‌ی فیلم سینمای پنهان نیویورک، سال ۲۰۱۴
  • منتخب جشنواره فیلم ایرانیان لندن، سال ۲۰۱۴
  • منتخب بخش کوتاه شانزدهیمن جشن سینمای ایران، ۱۳۹۳
  • منتخب بخش‌های ملی و بین‌الملل جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران، سال ۱۳۹۲
  • منتخب جشنواره‌ی فیلم تصویر سال، سال ۱۳۹۲

نوار ویدئو
نویسنده و کارگردان فیلم «نوار ویدئو»  حسین شاعری است و در آن « نوید محمد زاده» و « باقر سروش» بازی می کنند و فیلمبرداری آن بر عهده :« امید غیایی» بوده است .

این فیلم کوتاه درباره فردی است که می‌خواهد از شخصی مصاحبه تهیه کند، اما آشنایی از قبل وجود دارد.

 کارگردان این فیلم درباره انگیزه ساخت این اثر نوشته است :« همیشه به این فکر می‌کردم که چطور می­شود کسی را که به ما زخمی عظیم وارد کرده را در سطحی عمیق­تر بخشید…
ایده­ای داشتم در مورد فیلمساز جوانی که به طور اتفاقی بچه محل دوران نوجوانی­اش را پس از سالها  می­بیند و او را متقاعد می­کند تا در فیلمش بازی کند؛ کسی که در کودکی او را به سختی رنجانده بود(یعنی درست عکس اتفاقی که در این متن افتاده است)؛ و یادم است که فیلم تقریباً شبیه به همین “نوار ویدئو” شروع می­شد.» شاعری درباره چگونگی ساخت فیلم توضیح می دهد :« تمرینات به همراه دوست عزیز بازیگری شروع و بعد از چندین جلسه به مرحله نهایی رسید، اما یادم است هنوز به طور کامل به وجد نیامده بودم از متن و کلیت کار! تا اینکه ایده‌ای که پس ذهنم از مدت‌ها قبل شکل گرفته بود، جدی‌تر شد. دو روز بعد نسخه اولیه همین “نوار ویدئو” نوشته و کامل شد و دو ماه بعد، به همراه بازیگرانی دیگر از نو ساخته شد… »

جدول نمایش این فیلمها تا قبل از آغازجشنواره فیلم فجر
ساعت ۱۶خانه هنرمندان روز ۱۹ دی ،شنبه ۲۰ ساعت ۱۸ پردیس کوروش ودر همین روز  ساعت ۱۷ در پردیس هویزه، هفته بعد در روز ۲۷ دی ماه در ساعت ۱۶ در خانه هنرمندان این فیلم به نمایش در می آید . هم چنین در روز ۳ بهمن ساعت ۱۴ و در روز ۷ بهمن ساعت ۱۶ این فیلمها در خانه هنرمندان به نمایش در می آید .