ایسنا :رییس حوزه هنری اصفهان گفت: نمایش فیلم‌های هنر و تجربه اتفاق خوبی برای سینمای کشور است، اما باید همدلی و رفاقت پشت آن باشد. مطمئناً حرکت‌های تخریبی به این طرح سینمایی در کشور ضربه می‌زند.
سید مهدی سیدین نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: نمایش فیلم‌های هنر و تجربه به درخواست مرکز هنر و تجربه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اصفهان آغاز شد. فلسفه به وجود آمدن گروه هنر و تجربه در ابتدا این بود که آن دسته از فیلم‌هایی که مخاطب عام ندارند و مخصوص افرادی با نگرش‌های خاص هستند، مورد استقبال قرار بگیرد.
وی افزود: دسته دیگری از فیلم‌ها که قرار است اکران شوند فیلم‌هایی هستند، که به دلیل نداشتن بازیگر و کارگردان نام آشنا گیشه مناسبی ندارند، اما تجربه بلند و خوبی هستند. دسته سوم نیز فیلم‌های خارجی هستند که امیدوارم با این حرکت سینمای خارجی هم در کشور اکران قوی پیدا کند.
رییس حوزه هنری اصفهان در خصوص وضعیت نمایش فیلم‌های هنر و تجربه در اصفهان گفت: در حال حاضر استقبال خوبی از این کار در اصفهان به عمل آمده است، این در حالی است که هنوز فرصت مناسبی برای تبلیغ وجود نداشته اما اصفهانی‌ها استقبال خوبی داشته‌اند. آن‌هایی هم که می‌خواهند برای تماشا بیایند امکان خرید بلیط الکترونیکی در سینما تیکت (http://www.cinematicket.org) وجود دارد، جدول پخش فیلم‌های هنر و تجربه در سینما سوره اصفهان نیز بر روی سایت‌های مختلف قرار گرفته است.
احتمال جا به جایی سالن اکران فیلم‌های هنر و تجربه
سیدین‌نیا ادامه داد: طبق قرادادی که بسته شده قرار است تا دو سال نمایش فیلم‌های هنر و تجربه در اصفهان ادامه داشته باشد، اما امکان دارد در این مدت سالن اکران از سوره به مکان دیگری جا به جا شود چراکه هم ظرفیت و هم امکانات سالن مناسب نیست.
وی در خصوص توقف اکران خانه پدری در سینمای هنر و تجربه اظهار کرد: این فیلم را سیستم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از چرخه اکران خارج کرد و ما هم طبق ضوابط، آن را اکران نکردیم چراکه این فیلم فقط دو روز در تهران اکران و سپس از چرخه اکران خارج شد.
رییس حوزه هنری اصفهان تأکید کرد: سینمای هنر و تجربه اتفاق بسیار خوبی برای سینمای کشور است چراکه به جوانان امکان می‌دهد که فیلم‌هایشان دیده شود، در حالی که تا قبل از این چنین امکانی وجود نداشت. همچنین فرصت برای ساخت فیلم‌های معنا گرا باز شده است. فیلم‌های معناگرا گیشه ندارند، اما موضوعات مهم و قابل ملاحظه‌ای را مد نظر قرار می‌دهند.
سیدین نیا گفت: فیلم‌های هنر و تجربه فیلم‌هایی هستند که نگاه به گیشه ندارند و به اصطلاح فیلم‌های گیشه‌ای نیستند.
وی ادامه داد: هنر و تجربه باب اکران فیلم‌های خارجی در کشور را نیز باز کرده و این خود اتفاق خوبی است، البته اگر کمی و کاستی در برگزاری این طرح در کشور وجود دارد آن را باید به پای نوپا بودن آن بگذاریم.
رییس حوزه هنری اصفهان خطاب به کسانی که می‌خواهند خطاهای هنر و تجربه را بزرگ کنند، گفت: هر کاری در ابتدای راه با خطاهایی مواجه است؛ اما همه باید صبور باشیم و چشمان تیزبین خود را باز کنیم. متولیان دقت را بالا ببرند تا کارهای خوب حذف نشوند و بقیه افراد هم برای نقد وارد شوند، اما اینگونه نباشد که با کوچک‌ترین اشتباه کل کار زیر سؤال برود.
سیدین نیا اضافه کرد: تخریب و نابود کردن یک طرح فرهنگی در کشور اشتباه‌ترین راه ممکن است، بلکه راه درست و اساسی تذکر و ارایه صحبت‌های قابل دفاع می‌باشد.
وی خاطرنشان کرد: برای چندمین بار تکرار می‌کنم نمایش فیلم‌های هنر و تجربه اتفاق خوبی برای سینمای کشور است، اما باید همدلی و رفاقت پشت آن باشد. مطمئناً حرکت‌های تخریبی به این طرح سینمایی در کشور ضربه می‌زند.
منبع: