نشست نقد و بررسی فیلم روایت ناپدید شدن مریم ساخته محمد رضا لطفی عصر پنج شنبه با حضور عوامل  این فیلم در خانه هنرمندان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی گروه هنر وتجربه ،دراین جلسه که اجرای آن را هومن اشکبوس برعهده داشت رضا بهبودی بازیگر این فیلم در اظهاراتی عنوان کرد: نقشی که در این فیلم بازی کردم نقشی بود که باید در اندازه های خودش اجرا می شد و هرگونه اضافه کاری وکم کاری غلط بود. به نظرم این کاری غلط است که به کارگردان و فیلمنامه نویس بگوییم که نقش من را زیاد کن و یا دیالوگهای من را افزایش بده .من همیشه سعی می کنم از چنین روشی استفاده نکنم.

او درادامه گفت : بازی دراین فیلم برای من تجربه متفاوت و دلنشینی بود و تعامل خوبی با کارگردان فیلم داشتم .

محمد رضا لطفی کارگردان روایت ناپدید شدن مریم نیز در اظهاراتی عنوان کرد :ژانر وحشت در سینمای ایران ضعفهایی دارد که ما سعی کردیم این ضعفها را برطرف کنیم .ما سعی کردیم اگر فیلم ما باعث ترس تماشاگر نمی شود حداقل باعث خنده تماشاگر نشود . اصولا تماشاگران در سینمای ایران گارد وحشتناکی نسبت به ژانر وحشت دارند .

لطفی ادامه داد:ما سعی کردیم در فیلم روایت ناپدید شدن مریم جنس ترس فیلم ،ایرانی باشد .به عنوان یک منتقد سینما باید بگویم اکثر فیلمهایی که در ژانر وحشت ساخته شده اند با فرهنگ ما تفاوت دارد و با کپی برداری از آثار هالیوودی ساخته شده اند .

عزیزالله حاجی مشهدی منتقد سینما نیز که دراین نشست حضور داشت در اظهاراتی عنوان کرد :برخلاف برخی تصورات این فیلم یک فیلم داستانگوست و یک فیلم مستند نیست . مستندنمایی هم در خدمت داستان گویی است .

او در بخش دیگری از اظهارات خود تاکید کرد: یکی از ظرافتهای این نوع از فیلمها این است که در عین ایجاد تعلیق، هیچ قطعیتی را اعلام نمی کند.

حاجی مشهدی همچنین به نکته مهمی اشاره کرد وگفت :برخی از فیلمهای ژانر وحشت این توقع را دارند که باعث جیغ کشیدن تماشاگران درسالنهای سینما شوند .مثل آدمهایی که وارد تونل وحشت در شهر بازی می شوند و جیغ می کشند! از فیلمهای ژانر وحشت نباید چنین توقعی داشت.

در ادامه این جلسه محمد رضا لطفی به اکران فیلمش در گروه هنر و تجربه اشاره کرد و گفت: یکی از مزیتهای مهم این گروه اکران فیلمها در دراز مدت است. هم اکنون انتخاب فیلمها برای اکران در سینماها براساس نظرات سالن دارها ست و آنها نیز همیشه به دنبال اکران فیلمهایی با حضور سوپر استارها و بازیگران مطرح هستند .از سویی دیگر بیش از صد سال است که ملاک مردم برای تماشای فیلمی بازیگران آن هستند .اما هم اکنون گروهی تشکیل شده به نام هنر و تجربه که ملاک اصلی آن بازیگران نیستند .بلکه خود فیلم است . با استقبال بسیار خوبی هم که از فیلمهایی مثل پرویز و ماهی و گربه شده ،نشان می دهد که مردم به چنین فیلمهایی علاقه مندند.

او ادامه داد: من از گروه هنر و تجربه ناراضی نیستم و البته انتقادهایی هم دارم که این انتقادها را به آقای علم الهدی هم گفته ام . ولی چون این گروه در ابتدای راه است وظیفه ماست که از این گروه حمایت کنیم و به نظرم بعد از یکی دو سال باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. به نظرم تشکیل گروه هنر و تجربه اتفاق بزرگی در تاریخ سینمای ایران است.

لطفی همچنین گفت: برای گرفتن پروانه ساخت این فیلم شش ماه دوندگی کردم و تهمتهای بسیاری شنیدم . در حالی که شورای پروانه ساخت مسئولیت ساخت این فیلم را برعهده نگرفته بود آقای شایسته مسئولیت ساخت آن را برعهده گرفت.
عکاس: میلاد بهشتی